kuravesele
26.01.15,07:42
Firma ktorá má fiškálnu pokladnicu...doteraz nerobila vklady...má iba normálne v MRP účet 211 kde zaplatenie FA (vyhotovený blok z ERP) zaúčtovala 211/311 . Žiadne vklady sme nerobili do fiškálnej pokladne, a boli sme na to upozornený. Ako to robíte? Robíte vklad z pokladne 211 , myslím sumu v EUR z účtovníctva? Alebo na to máte osobitne vytvorenú pokladňu?

Môžem to robiť takto?

211.1 - Riadna pokladňa v PU
211.2- pokladňa ERP

261/211.1 Výber do ERP
211.2/261 Vklad do ERP
211.2/311 Úhrada FA cez ERP
261/211.2 Výber z ERP (uzávierka)
211.1/261 Príjem do pokladne z ERP

posúvam
maped
26.01.15,15:09
kto Vás upozornil? Ani my nerobíme vklady. Účtujeme 211/311 tiež úhrady fa
Žabinka
26.01.15,15:13
tiež by ma zaujímalo, kým ste boli upozornení na povinnosť robiť vklad, a na základe akého zákona..
kuravesele
26.01.15,15:17
no mala som dnes človeka zo servisu ERP, a mal klientov, ktorí dostali za to pokuty z DÚ, že nemali vklady...poradil nám, robiť vklad aspoň 50 ale 100 EUR...
Žabinka
26.01.15,15:58
ako čítam, tak čítam, túto povinnosť som nikde nenašla..
http://www.elcomp.sk/html/fiskal.htm
http://www.szk.sk/files/legislativa/2008-289_znenie_20130215.pdf
Zbierka zákonov SR 289/2008 Z.z.
§3 Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou
(3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici. -to je jasné, AK vloží hotovosť, musí ju zaevidovať, dokladom je bloček s názvom VKLAD, a ten treba uchovávať, doba uchovania sa zmenila.. ale o povinnosti urobiť každý deň vklad som sa nedočítala..
a toto isté platí aj v novele účinnej od 01.01.2014, 01.01.2015, 01.04.2015
tanusik
26.01.15,16:05
Ja som to tak niekedy tiež, že som si spravila analytiku na 211....ale tiež som potom ostala iba pri jednej analytike poklade
kuravesele
26.01.15,16:44
No on to zdôvodnil tak , že napr. ide človek do normálneho obchodu napr. s potravinami. Ja mám platiť napríklad 12,50 EUR ale dám predavačke 20 EUR...a z kade mi vydá pokladník? Predsa musím mať vklad v ERP aby som mala z kade "kvázi" vydať...lebo aj na bločku by mala byť suma, že ja som dala 20 eur a platila 12,50 a suma na vydanie...ako dáva mi to logiku...
Žabinka
26.01.15,16:50
logiku to síce má, ale preženiem.. potom by malo byť uvedené, že z každej nominálnej hodnoty musíš vložiť určitý počet.. ty si písala, citujem ..poradil nám, robiť vklad aspoň 50 ale 100 EUR... vložíš vklad dve 20, a jednu 10.. ja budem platiť 45,50.. to ako ti pomôže, keď budeš mať vklad 50€?
kuravesele
26.01.15,16:55
ako ja viem, že je to pretiahnuté za vlasy...preto sa pýtam, či to naozaj tak ľudia robia...keď nám povedal o tých pokutách ktoré jeho klienti už dostali od DU...tak neviem, či to tak robiť , alebo nie...
JAJA11
26.01.15,17:02
ani ja vklady nerobím....
cez pokladňu prijímame len úhrady faktúr, máme tak maximálne 3-4 úhrady za týždeň, nevidím dôvod na to, aby sme robili ešte aj vklady, hlavne keď nevieme, či tam peniaze budeme potrebovať, už aj bez toho ERP zaťažila pracne a aj zbytočnými nákladmi našu firmu.....
Žabinka
26.01.15,17:07
je to len na vlastnom rozhodnutí.. ja vklad nerobím..
karakul
26.01.15,18:09
"OTÁZKA Č. 6: Je potrebné účtovať o dennom vklade do ERP?

ODPOVEĎ: Doklad s označením „VKLAD“ sa vyhotovuje pri vložení hotovosti do elektronickej registračnej pokladnice. Podľa § 3 ods. 3 zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice je povinnosť pri vložení hotovosti do pokladnice túto bez zbytočného odkladu zaevidovať v ERP a vytlačiť doklad označený slovom „VKLAD“ Doklad označený slovom „VKLAD“ je len dokladom, ktorý v danom okamihu ovplyvňuje len výšku hotovosti uloženej v peňažnej zásuvke a neovplyvňuje výšku tržby. Pre účtovanie slúži denná uzávierka, ktorá sa vyhotovuje za dni, v ktorých bola zaevidovaná tržba. Z uvedeného vyplýva, že denný vklad sa samostatne ako položka neúčtuje. Ing. Jozef Pohlod "

http://onnut.dashofer.sk/onn/uctovanie-vkladu-do-erp-uniqueidmRRWSbk196Fv3xOw8VyVmOYFiS0DvODglI44jnZcqz IhjuXOl9EPvA/?PHPSESSID=47c7d3a3df4c981387785f2e0343032e
zuzana
26.01.15,20:19
Ani ja nerobím vklady, je nejaký predpis, na základe ktorého to je povinné?Je fakt to, že z každej hodnoty by si musel vložiť, aby si mal na vydávanie.Môžem tvrdiť to, že ak mám ešte riadnu pokladňu, že mu napr.tú hotovosť rozmením na potrebnú hotovosť a on mi dá úhradu presne.
kuravesele
27.01.15,04:06
tento článok som ešte našla, ale ani tam nie je napísané, že povinnosť...http://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Elektronicka-registracna-pokladnica&idc=103
annova
28.01.15,16:51
kde je napisane, ze ti nezaplatil rovno 12,50...Nikdy nerobim vklad do pokladne.
palp
05.02.15,11:39
Vklad treba robiť pokiaľ vložite hotovostný vklad.Blok s názvom vklad odložiť podľa nového zákona počas dňa.Zákon 289/2008 + novelizácie.
kuravesele
05.02.15,16:52
ja som ich začala robiť...vklad ako taký neúčtujem, iba keď mi zaplatia FA tak zaúčtujem na pokladnu ERP 211.2/311 a keď spravím uzavierku tak tak tú tržbu za úhradu FA iba vložím do riadnej pokladne príjmovým dokladom 211.1/211.2 (musím sa na to opýtať auditoriek, či to takto môžem robiť...)
palp
06.02.15,05:03
blok s označením vklad treba odložiť kôli kontrole z DU,pretože v pokladni môžeš mať iba tržbu z oficiálneho predaja plus vklad,nič navyše.Ekonomke dávam iba mesačnú intervalovú uzavierku.
fortunka
06.02.15,07:06
No u nás je dosť veľký pohyb v pokladniach, ja som si na ERP teda spravila osve analytiku a vlastne celu pokladňu, ale iba v ÚČTOVNÍCTVE. Je tam vklad. Počiatočný a jeden, my to voláme "základ", to sú tie peniaze čo má pokladníčka v kase ráno na vydávanie, dajme tomu 200EUR a tie tam mám stále, neúčtujem to denne. Účtujem tam úhrady fa, uzávierky a pod. Peniaze nepresúvam medzi pokladňami, ak nie je treba, rovno sa to z tej ERP pokladne dá do banky.
V ERP vklad blokuje ráno pokladníčka, aby keď si dá vytlačiť prehľadovú uzávierku vedela koľko tam má peňazí v tom momente. Ale keď sa jej nechce, tak nedáva... ale napr. Fiškál mi reálne nevydá peniaze, kým tam ten základ nie je (napr. keby som zadala hneď ráno, že zákazník platil 15EUR 50EURovkou a treba mu vydať, vyhodí mi to chybu, že nízka hotovosť v zásuvke).
Možno sa to zdá komplikované ale jednoznačne je to veľmi prehľadné :) A pri kontrole z DÚ nedostaneš pokutu za účtovníctvo, ale za to, že ti nebude sedieť suma v zásuvke, keď tam ten vklad nebude ;)
Mana11
20.02.15,17:55
pokiaľ ja viem,vklad sa robí v ERP,alebo VRP keď vkladá vlastné prostriedky na vydávanie ... musí byť,aby sedela tržba ,ak by prišli z FS na kontrolu
AdrianaA
08.03.16,11:58
U nás máme ERP tiež len an úhrady faktúr. Mesačne sú to max 3 faktúry. Ostatné idú cez účet. Do ERP nevkladáme hotovosť. Keď príde klient, tak sa mu rozmení v hlavnej pokladni a potom sa presná suma nahodí do ERP. Medzi hlavnou a erp tržbu neprehadzujem. Všetko účtujem na hlavnej. napr. 211/311. Vypisovať VPD a PPD a prehadzovať medzi pokladňami a účtami sa mi zdá zbytočné. Snáď to robíme dobre :).
kuravesele
08.03.16,12:01
pokiaľ ja viem, majú sa robiť vklady.
AdrianaA
08.03.16,12:31
takže dnes zaplatí klient napr. 35,- EUR a dá mi 500,- EUrovú bankovku. Tak ja urobím vklad 465,-, aby som mala vydať . Nahodím úhradu Fa. 35,- EUR a následne urobím výber tých 500,- do hlavnej pokladne a z toho 35,- zaúčtujem na 311.
A medzitým ešte pár riadkov zápisov presunov medzi pokladňami ?
kuravesele
08.03.16,12:56
Nie, u mňa má zamestnanec ktorý má na starosti ERP zálohu na vydávanie napr. 100 EUR .

Zaúčtované na 335/211 celý rok. Tento zamestnanec má osobitne na to pokladničku (na tých 100 EUR). Každé ráno spraví vklad do ERP 100 EUR.

Keď má napr. úhradu FA počas dňa tak to účtuje normálne ako vystavená FA 311/343,601 a na konci dňa spraví uzávierku, kde prehľadovú uzávierku prikladá k PPD do hlavnej pokladne (pokladničná kniha) 211/311 s textom úhrada FA č. 001. Peniaze samozrejme za úhradu FA preloží do hlavne pokladne.

100 EUR mu zostane v jeho pokladničke, a znova ďalšie ráno urobí vklad tých 100 EUR a takto dookola...
AdrianaA
09.03.16,07:21
u nás ma na starosti ERP aj hlavnú pokladňu jeden človek vzhľadom na množstvo transakcii. A prevod za úhradu fa. z ERP do hlavnej účtujete ?
Dav
09.03.16,08:24
Áno, postup je správny. Vklad do ERP sa robí v prípade, že si to vyžaduje charakter platieb - napr. aby boli drobné na vydávanie - povinnosť o prijatí platidiel určená zákonom o NBS. Zároveň tým účtovníctvo podáva "verný a pravdivý" obraz o finančných tokoch.
Dav
09.03.16,08:26
Kontrolóri DU urobia uzávierku ERP a spočítajú hotovosť. Ak nesúhlasí s tým, čo je na páske, je problém.
fortunka
09.03.16,08:26
Podla man ak by sa to robilo takto tak prakticky nesedia pokladne. PRETOZE to co sa uctuje na 311 je celkova pokladna v celej firme, ide tam ERP (je to samostatna pokladna v praxi? JE), ide tam Hlavna pokladna (JE samostatna, nakupuju a platia sa z veci vo firme, ak by bola spolocna s ERP tak by sa tieto veci museli platit ako vybery z ERP pokladne logicky), a este nebodaj valutove pokladne. Z mojho praktickeho pohladu plati to, ze ERP pokladna je samostantna a ma mat vlastnu analytiku a teda robit prevody medzi pokladnami je potrebne. Je tie prevody nerobim po kazdej uhrade, ani denne... prevod robim vtedy ked nesieme trzby do banky (supne to ale rovna poklERP/banka), alebo ak sa ide platit n ieco z tyh penazi z hl.pokladne tak to prevediem tam.. Inak to ostava samostatne.
AdrianaA
10.03.16,08:39
fortunka beriem to, že to je správne. Ja som si to chcela zjednodušiť , nakoľko nás je vo firme 3 ľudia aj s majiteľom a máme dosť inej práce . No a to som si chcela overiť, či je to priechodné, teda akceptovateľné u kontroly.
kuravesele
10.03.16,08:58
Podľa mňa keď príde "kontrola" tak overuje koľko je vklad + tržba v ERP nahodená a porovná to s tou mojou pokladničkou čo mám na vydávanie. Preto nevidím dôvod, aby som všetky "prehadzovačky" peňazí robila každý deň...to by bolo kvantum zápisov...