pán pešta
26.01.15,12:55
Dobrý deň,

Som zamestnaná u nemenného ZĽ, kde pracujem na pracovnej zmluve 8 hodín denne od pondelka do piatka. A + každý druhý týždeň v sobotu ďalšie 4 hodiny. V pracovnej zmluve som od novembra 2013, a za minulý kalendárny rok som od svojho ZĽ neobdržala ani jednu jedinú výplatnú pásku. Do stravovania mi prispieva v sume 1, 60 € za deň. Dočítala som sa že od 1. 11.2014 sa suma stravného pre časové pásmo 5 až 12 hodín zvyšuje na 4,20, ale na druhej strane minimálna výška stravovacích lístkov je 3,15 prípadne 3, 20, chcem sa opýtať či do sumy 3,20 musím aj ja ako Zamestnanec prispieť k Zamestnávateľovi v určitých percentoch. Alebo to by bolo len v prípade, keď by som dostávala tých 4,20 a vtedy stej sumy zamestnávateľ prispieva 55% a zamestnanec 45%. Zabudla som uviesť že pracovná zmluva je na projekt, ktorý je spolufinancovaný z EF a týka sa to mladých ľudí do veku 29 rokov.
Ďakujem za odpoveď, a bola by som zaň veľmi vďačná lebo podľa opatrenie Ministerstva práce soc. Vecí a rodiny ma, svoj zamestnávateľ mesačne okráda o určité peniaze.
Ostávam s pozdravom
veronikasad
26.01.15,11:58
akou formou ti prispieva na stravovanie ? (gastrolístky, odber stravy v strav.zariadení ...)
pán pešta
26.01.15,12:23
Tak ona mi prispieva iba sumou 1,60 na deň na konci mesiaca prípadne začiatku druhého mesiaca mi dá napr na 19 odpracovaných dní 19 krát 1,60 napr.: 30,40 eúr.
veronikasad
26.01.15,12:24
v hotovosti ako finančný príspevok (bez dokladu ?)
pán pešta
26.01.15,12:27
presne tak.... ako vravíte bez všetkého ako mám postupovať? v mesiaci Január mi vyjde smiešna suma 25, 60 eúr totiž mám odrobených iba 16 dní tento týžden som si vybrala dovolenku takže toto sa odráta. a 16 krát 1,60 je 25,60 eúr....
veronikasad
26.01.15,12:29
V akej funkcii pracuješ ? Vzťahuje sa na teba § 152 odst, 6 Zákonníka práce ?
veronikasad
26.01.15,12:29
§ 152
Stravovanie zamestnancov
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby prostredníctvom stravovacích poukážok, je výška poplatku za sprostredkované stravovacie služby maximálne 3 % z hodnoty sumy uvedenej na stravovacej poukážke.

(6) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
veronikasad
26.01.15,12:38
Žiadaj zamestnávatela o zakúpenie gastrolístkov, ak nemáš zabezoečené stravovanie v blízkosti prevádzky.

Do 31.10.2014 bola minimálna hodnota gastrolístka 3,00€ (75 % z 4,00€), z toho úhrada zamestnanca je 45 %, teda minimálny príspevok zamestnávatela 1,65€/deň.

Od 1.11.2014 je min.hodnota gastrolístka 3,15€ (75 % z 4,20), z toho úhrada zamestnanca je 45 %, teda minimálny príspevok zamestnávatela 1,73€/deň.

Príspevok na stravovanie sa poskytuje za dní, kedy výkon práce trval viac ako 4 hod./deň. Pokial máš soboty preplácané ako nadčas, nárok na príspevok na stravovanie ti nevzniká.
pán pešta
26.01.15,12:40
Nevzťahuje sa namňa tento odsek, nemám žiadne zdravotné problémy. Pracujem ako predavačka 8 hodín denne
pán pešta
26.01.15,12:46
Ospravedlnujem ale opýtam sa ešte raz teraz ke´d napríklad ona mi naďalej bude chcieť platiť takto finančný príspevok neobjedná lístky, tak akú sumu na deň od nej môžem čakať???? Lebo, keď aj chodím na obedy a vyplatím si to zo svojho, za tých 1,60 čo mi ona dá na deň nekúpim veľa na stravu ešte ani samotný rezeň.
veronikasad
26.01.15,12:49
takú ako som ti napísala pri gastráčoch - 1,73€/deň ale z tej ešte zaplatíš dane a dovody. Finančný príspevok je v rozpore so Zákonníkom práce.Upozorni zamestnávatela, že sa budeš sťažovať na Inšpektoráte práce, väčšinou to zaberie, lebo pre výplatu príspevku musí mať potvrdenie z IP ...
pán pešta
26.01.15,12:55
Teraz berme do úvahy že upozorním ju ona mi ich objedná prípadne ich aj dá.... a napr. budem mať odpracovaných 19 dní to jesť 19 gastráčov a ešte potom mi bude strhávať z výplaty sumu 45% výške za kazdý gastrolístok. Mám to chápať takto??? Nemám stým veľkú skúsenosť lebo som nedávno skončila školu ona je moja prvá ZĽ .
Tweety
26.01.15,12:56
FP sa u zamestnanca zdaňuje.
pán pešta
26.01.15,12:58
Zabudla som uviesť že dostávam minimálnu mzdu
pán pešta
26.01.15,13:01
Napr . v prípade že ona zamňa objednáva gastrolístky len mi ich nedá??? Ako sa dozviem????
Chobot
26.01.15,13:03
Tvoj zamestnávateľ nepostupuje v súlade so zákonom.

Najprv ti vysvetlím, ako to stravovanie funguje. Prednostne by mal zamestnávateľ zabezpečiť zamestnancom teplé jedlo 1x denne, ak zamestnanec odpracuje viac ako 4 hodiny v ten deň. Tú stravu môže zabezpečiť buď vo vlastnej réžii (napr. vlastná závodná jedáleň), ale väčšina zamestnávateľov to rieši dodávateľským spôsobom, tzn. že majú uzatvorenú zmluvu s nejakou inou jedálňou, kde sa môžu jeho zamestnanci stravovať.

Cenu obeda v tej jedálni určuje prevádzkovateľ jedálne. Nech je napr. 3 EUR. V tom prípade zamestnávateľ je povinný prispievať zamestnancovi na stravu najmenej v sume 55% podľa § 152 ods. 3, teda sumou 1,65 EUR, zvyšok si platí zamestnanec:

3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

Ten príspevok v poslednej vete sa týka príspevku zo soc. fondu, ktorý je zamestnávateľ povinný tvoriť a prispievať z neho na stravovanie zamestnancov. Zároveň príspevok zamestnávateľa je ohraničený maximálnou čiastkou, t.j. 55% zo sumy stravného pri prac. ceste 5-12 hodín, čo je 4,20 x 55% = 2,31 EUR.

Zhrnuté - ak obedový lístok v závodke stojí 3 EUR, tak zamestnávateľ prispieva na stravu v sume medzi 1,65 - 2,31 EUR.

Zamestnávateľ sa môže rozhodnúť, že miesto zabezpečenia stravy poskytne zamestnancovi stravovaciu poukážku. O tom pojednáva ods. 4:

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

Ak teda stravné za prac. cestu 5-12 hodín je 4,20 EUR, tak hodnota stravovacej poukážky musí byť najmenej 3,15 EUR. Ak na túto cenu aplikujeme pravidlá prispievania zamestnávateľa, tak zamestnávateľ je povinný prispievať na stravný lístok v hodnote 3,15 EUR sumou v rozpätí od 1,73 do 2,31 EUR. Plus k tomu nejaký príspevok zo soc. fondu.

Zákon myslel aj na možnosť vyplatiť príspevok vo finančnej podobe, teda priamo v eurách - viď ods. 6 a 7:

(6) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

(7) Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa odseku 6 aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa odseku 2 alebo ak by stravovanie podľa odseku 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce alebo telepráce.

Sú to ale veľmi špecifické prípady, kedy skutočne nebolo možné zabezpečiť stravovanie ani poskytnutím stravy ani stravovacou poukážkou, alebo ako je tam uvedené, ak zamestnanec zo zdravotných dôvodov nemôže využiť spôsob stravovania, aký poskytuje zamestnávateľ. Napr. ak zamestnanec pracuje na observatóriu na Lomničáku, kde nemá možnosť kúpiť si za stravovaciu poukážku teplú stravu, alebo ak pracuje celý deň niekde v lese, kde nie je nijaké stravovacie zariadenie.

Nevieme na základe čoho ti zamestnávateľ poskytuje priamo finančný príspevok na stravu a či sú splnené podmienky na jeho výplatu v peňažnej podobe. V každom prípade takýto finančný príspevok by mal byť od 1.11.2014 (kedy sa zvýšilo stravné za pracovné cesty) najmenej v sume 1,73 EUR (t.j. 75% zo sumy 4,20 EUR a príspevok zamestnávateľa je najmenej 55% z tejto sumy). Ak ti platí len 1,60 EUR, tak to je málo.

Môžeš ho upozorniť, že od 1.11.2014 sú nové sumy stravného a ak neupraví výšku príspevku, tak sa obráť na inšpektorát práce.

A to, že ti nedáva výplatné pásky ... Si jediný zamestnanec? Ak nie, nedáva tie pásky nikomu? To nikomu nevadí? A neposiela ti ich náhodou elektronicky? Mala by si sa ozvať, že trváš na tom, aby ti mesačne dávala vyúčtovanie mzdy. Ak nie, znovu podnet na inšpektorát práce, pokuta by ju neminula.
veronikasad
26.01.15,13:03
Nijako sa to nedozvieš, postraš ju, že sa pôjdeš sťažovať na UP.
veronikasad
26.01.15,13:04
Výška mzdy nijako nesúvisí s príspevkom na stravovanie.
pán pešta
26.01.15,13:10
Ďakujem pekne pomohli mi tieto informácie. Nie som jediný zamestnanec len môj zamestnávateľ každých svojich zamestnáva na dohodu,alebo mala jednu na absolventskej praxi prípadne mala jednu ktorej už zmluva skončila na projekt tiež.
veronikasad
26.01.15,13:13
Všetko čo tu bolo popísané sa vzťahuje len na zamestnancov na pracovnú zmluvu, ak výkon práce trvá viac ako 4 hod. denne.
pán pešta
26.01.15,13:16
Lenže na UP má známych, každého (viacerých si podpláca dokonca aj na okresnom UP.
veronikasad
26.01.15,13:19
A ty čakáš, že my to vyriešime za teba ?
pán pešta
26.01.15,13:20
To som si myslela, preto som tu popísala, všetkých zamestnancov , že ako sú u ZĽ zobratí.
veronikasad
26.01.15,13:22
Nevzťahuje sa na dohodárov, ani absolventskú prax - tak som to myslela ...
pán pešta
26.01.15,13:23
Pochopila som to. Jedine ja to môžem od nej pýtať totiž ja som jediná na pracovnej zmluve u nej.
Chobot
26.01.15,13:25
To, čo napísala veronika, sa týka stravy. Ale aj dohodár má právo na vyúčtovanie mesačnej mzdy (teda výplatnú pásku).
pán pešta
26.01.15,13:26
Nie ja v tom mám jasno že vy to neviete vyriešiť namiesto mňa, ja len napíšem všetky skutočnosti o osobe môjho zamestnávateľa
Chobot
26.01.15,13:27
Pozor, podnet treba dať nie na UP (Úrad práce), ale IP - Inšpektorát práce. To nie je to isté. To sú 2 rôzne inštitúcie. Nemyslím, že by na inšpektoráte mala tiež známych.
pán pešta
26.01.15,13:29
Jaj, rozumiem
veronikasad
26.01.15,13:30
Pokial poberá dotáciu na zriadenie aprac.miesta, čo je tento prípad, nezaškodí aj na UP ...
pán pešta
26.01.15,13:31
Tak toto si myslým aj ja že tam už určite nemá známych
tRO
26.06.15,08:00
Dobrý deň, náhodne som si prečítala vyššie uvedený problém o stravovacích lístkoch. My sa stravujeme v závodnej jedálni, čiže nedostávame gastráče. Cena nášho obeda dohromady je stanovená výškou 1,96 Eur, t.j. zamestnávateľ platí tých 55 % z 1,96 Eur, čo je 1,08 Eur, my platíme 0,88 za obed /0,07 prispieva SF/. Moja otázka znie: ako je prepojený § 152 ZP o poskytovaní stravy zamestnancom a výška stravného od 1.11.2014? Ako má zamestnávateľ zohľadňovať toto ustanovenie /ktoré sa pravidelne mení/ o výške stravného vo svojich povinnostiach pri prispievaní 55 % na cenu obeda v závodnej jedálni. Lebo realita je taká, že už 10 rokov máme rovnakú cenu obeda - 1,96 Eur. Prosím o praktické dovysvetľovanie prepojenia ZP a Opatrenia č. 296/2014. Ďakujem.
avalik
26.06.15,08:06
Etiketa porady: Otázky zadávam samostatne, nie v rámci iných otázok alebo debát.
tRO
26.06.15,08:15
Ospravedlňujem sa, ak som nepochopila etiketu porady. Myslela som si, že svojou otázkou reagujem na predchádzajúce komentáre a rozširujem debatu.
Gabi03
26.06.15,08:15
to chcete, aby sa vám cena obeda zvýšila a tým pádom aj príspevok, ktorý platíte vy? :D ... ak váš ZĽ nakupuje obedy (nie gastrolístky), tak na to sa zvyšovanie stravného nevzťahuje.
kn-alka
26.06.15,08:22
Súhlasím s avalik - zadaj si zvlášť otázku.

... ale odpoviem: ak máte výšku obeda, ktorú stanovuje jedálen - teda dodávateľ, tak je jedno v akej je výške, záleží na vzájomnej dohode dodávateľa a odberateľa

V tomto prípade sa minimálna výška stravy nezohľadňuje.
Výška stravného je stanovená na stravné lístky a stravné pri pracovnej ceste.
tRO
26.06.15,08:25
Zamestnávateľ nenakupuje obedy, on nás "stravuje" vo vlastnej jedálni. Čiže cena obeda môže byť rovnaká aj 25 rokov, a nás stravníkov v závodnej jedálni sa netýka zvyšovanie stravného? Čiže vôbec sa nemusíme v ekonomickej agende zaoberať spomínaným Opatrením č. 296/2014?
tRO
26.06.15,08:27
Ďakujem za jasnú odpoveď.