zuzkaga
26.01.15,15:01
Tiež by som sa chcela spýtať ohľadne odpisov. Účtujeme v JU. v roku 2008 sme kúpili auto. Odpisová skupina č.1, čiže odpisy na 4 roky. Odpisy boli nasledovné
r. 2008 odpis
r. 2009 prerušené odpisovanie
r. 2010 odpis
r. 2011 prerušené odpisovanie
r. 2012 prerušené odpisovanie
r. 2013 ?????? Chceli sme použiť odpis, ale daňový poradca mi povedal, že už nemôžeme podľa nejakého zákona. Neviem teda akého. Bolo to správne?? Nemohli sme si už odpis uplatniť?? Ževraj tam bola nejaká zmena keď sa odpisy viac krát prerušili.

A ešte jedna otázka. Môžem odpisy zapísať do inventárnej karty a v skutočnosti si ich neuplatniť ako daňový výdavok??
marjankaj
26.01.15,14:41
Pozri §22 ods. 9 zákon o dani z príjmov.
lomitko
26.01.15,16:16
z tohto : §22 ods. 9 zákon o dani z príjmov je napísané, že môžeš prerušiť odpisovanie, ktoré je uvedené v tvojej otázke. Odpisovanie predĺžiš na roky 2013 a 2014, kedy auto daňovo doodpisuješ, resp. už len na rok 2014, veď 2013 je už uzavretý (dúfam).

Odpisy zapísať do inventárnej karty môžeš , ale jedná sa v tom prípade iba o účtovné odpisy a nie daňové, z toho vyplýva účtovné sa nerovnajú daňovým. Ja účtovné odpisy v JÚ neevidujem, len daňové.
zuzkaga
28.01.15,13:20
Ďakujem veľmi pekne, práveže ten rok 2013 sme ich odpísali, ale potom mi daňový poradca povedal, že už sme ich nemali odpisovať nakoľko tam boli viac krát prerušené. Takže by to malo byť OK ak som ich tam nechala. A čo sa týka účtovných a daňových, účtujeme (teda zapisali sme) ich aj na roky kedy boli prerušené nakoľko majiteľ chce ukončiť podnikanie a aby mu tam nezostali. Takže môže to byť tak, že za
4 roky ich mám účtovne na nule ale vlastne daňovo si ich neodpíšem všetky 4 roky??
Ešte raz ďakujem veľmi pekne za odpoveď.