jana1972
26.01.15,15:12
Vie mi niekto presne povedať, ako mám/nemám prihlasovať konateľa spoločnosti, ktorý je zároveň zamestnancom vo svojej spoločnosti? Taký zamestnanec je už prihlásený kódom "2".

V jednej ZP mi povedali, že ich treba prihlásiť kódom 2P - ale len tých konateľov, ktorí sú bez dividend.

V druhej ZP mi bolo povedané, že treba doprihlásiť konateľa kódom 2P, ak spĺňa tri podmienky: zamestnanec, minimálna mzda, konateľ

Teraz sa už v tom úplne nevyznám. Nevidím príspevky pre predplatiteľov Draka, tam by som to možno našla...
Ďakujem vopred za "ľudské" vysvetlenie takéhoto prihlásenia.
ivka70
27.01.15,06:53
jana1972
27.01.15,06:57
Ja viem, že to je nový kód. Ide o to, že ma pomýlili už v zdravotkách - prihlásiť konateľa, ktorý je zároveň zamestnancom (nemá mesačné odmeny ani zmluvu o výkone) alebo neprihlásiť kódom 2P?
zuzanna
12.02.15,15:26
aj ja by som chcela vediet
jana1972
13.02.15,09:33
poslala som písomne dotaz na všetky ZP - konečne prišli odpovede:
VšZP:
Dobrý deň,
zamestnávateľ si plní oznamovaciu povinnosť s uvedením kódu „2P“ v prípade, ak sú splnené súčasne všetky 3 podmienky:
- fyzická osoba je zamestnaná na základe pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu,
- má nárok na odpočítateľnú položku a
- pokladá sa u toho istého zamestnávateľa za zamestnanca aj z iného dôvodu (napr. konateľstvo, mandátna zmluva).
Na základe vyššie uvedeného, v prípade, že konateľ nemá príjem z titulu výkonu funkcie konateľa v spoločnosti avšak má príjem z titulu pracovného pomeru a príjem je nižší ako 570 Eur, uvedeného zamestnanca neprihlasujete kódom 2P, keďže nespĺňa súčasne všetky 3 podmienky.

Union:
Dobrý deň,
ak konateľ spoločnosti nepoberá žiaden príjem za konateľstvo tak ho prihlásite pod kódom ,,2,, ak zároveň poberá aj príjem za konateľstvo, tak ho prihlásite aj kódom ,,2P,, ak spĺňa tie tri podmienky.
Cecilia
13.02.15,11:43
Dobrý deň, ja som telefonovala do VZP, kde mi poradili nasledujúce: Náš zamestnanec (splnená 1. podmienka), zároveň konateľ (splnená 2.podmienka) so mzdou do 570 €, v našom prípade presne 380 € (splnená 3.podmienka). Zamestnaný je v spoločnosti od 7/2013 pod kódom 2. Zamestnaný pod kódom 2 zostal a prihlásila som ho ešte pod kódom 2P k 01.01.2015.
jana1972
18.02.15,13:55
Práve preto som napísala do všetkých ZP, lebo telefonicky mi tiež poradili takto a to by bolo v poriadku len vtedy, ak by ten zamestnanec poberal odmeny aj za konateľstvo.