otazkaa
26.01.15,19:43
Obecne zastupitelstvo schvailo navysenie zakladného platu starostu vypocitaneho podla nespravneho (vyssieho) koeficientu.

Moze mu byt takto vyplácany plat s odovodnenim, ze tento plat este nedosahuje maximalnu sumu, ktora by bola vypocitana pri pouzití spravneho koeficientu a navyseni o 70%?
Papierniková
26.01.15,19:09
Nie nemôže ... viď zákon 253/1994 Z.z. zákon NR SR o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest ... uznesenie obecného zastupiteľstva máte v tom prípade v rozpore s vyššie citovaným zákonom

Starostovi patrí plat, ktorý je súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve vyčíslenej na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky7) za predchádzajúci kalendárny rok a násobku podľa § 4 ods. 1 alebo násobku podľa § 4 ods. 7. Plat sa zaokrúhľuje na celé euro nahor.
(2) Plat starostu nemôže byť nižší, ako je ustanovené v § 3 ods. 1. Obecné zastupiteľstvo môže tento plat rozhodnutím zvýšiť až o 70 %.
otazkaa
27.01.15,13:17
Paragrafmi z vyssie uvedeneho zakona sa ohanaju poslanci, starosta, pracovnik Ocu a este aj hlavny kontrolor. Akoze vsetko je v najlepsom poriadku.
Co urobit, aby sa to dalo do poriadku? Na koho kompetentneho sa obratit aby im vysvetlil, ze to v poriadku nie? Je nejaky kontrolor nad hlavnym kontrolorom obce?
Papierniková
27.01.15,15:26
môžete dať podnet na preskúmanie uznesenia prokurátorovi príp. na Národný kontrolný úrad príslušný Vašej obci ... starosta by mal vrátiť neoprávnene vyplatené prostriedky a to by Váš kontrolór mal vedieť
otazkaa
28.01.15,11:27
Lenže kontrolor im vysvetlil, že to takto môže ostať. Preto by som bola rada, keby sa k tomu ešte vyjadrili viaceri skuseni poradaci.
Papierniková
28.01.15,17:16
Rada by som poznala argumenty toho kontrolóra, lebo ja som tiež kontrolór a také tvrdenie by som nikdy nevyslovila .... skúste sa obrátiť na kontrolórov z iných miest či obcí ... kontakty nájdete na webových stránkach miest, keď im napíšte, určite sa Vám k tomu vyjadria
otazkaa
29.01.15,08:07
Argumenty? V podstate rieši iba výslednú sumu. Kedze vzapisnici je potrebne uviesť len presnu výšku v €, nie je nutne uvádzať výpočet. Ta suma sa pohybude v rozpati medzi základným platom a maximálnym 70%-nym navýšenim platu, pri pouziti spravneho koeficientu. Fakt je taký, že v zapisnici je uvedené aj percento zvýšenia platu aj suma platu. To, že tieto dva údaje pri použiti spravneho koeficientu nesedia akosi ľudí okolo starostu netrapi. Za sumou platu si poslanci stoja, aj keď zdvihli ruky za iné percento, o ake sa v konečnom dôsledku zvýšil správne vypocitany zákonný minimálny plat.
Dobrý nápad, skusim osloviť nejakych ďalších HK. Vďaka