stuko
08.05.06,10:49
Priatelia mam na vas otazku. Moja zivnost je prevazne o sprotredkovani sluzieb, resp. obchodu a nemam v nej malo a velko obchod.

teraz mi ponukla jedna spolocnost spolupracu na tej baze ze od nich kupim tovar napriklad v hodnote 5000 Sk
a nasledne ja vystavim fakturu konecnemu prijemcovi (spotrebitelovi) napriklad na 6500 sk, pricom rozdiel je moj zisk.

mam otazku, ci je mozne taketo cinnosti vykonavat ak mam v zivnosti polozku sprostredkovanie obchodu a sluzieb v rozsahu volnej zinosti.
podotykam, ze tieto cinnosti by som nerobil v ziadnej prevadzkarni, ci podobne.

dalej by ma zaujimalo, ci takuto polozku musim v uctovnictve realne prijat na "sklad" a zase realne to zo skladu dostat von po prefakturovani, alebo to neni nutne.

Este sa chcem opytat ak mi sprostredkujuca spolocnost tovar da do faktury komplet vratane DPH, (ja nie som platcom DPH) a ja vystavim fakturu s tym, ze nie som platcom DPH, myslim, ze by to malo byt v pohode, ze, lebo tovar bol uz raz zdaneny u sprostredkovatela. Mam pravdu, ze ?
Melnick
08.05.06,09:16
Priatelia mam na vas otazku. Moja zivnost je prevazne o sprotredkovani sluzieb, resp. obchodu a nemam v nej malo a velko obchod.

teraz mi ponukla jedna spolocnost spolupracu na tej baze ze od nich kupim tovar napriklad v hodnote 5000 Sk
a nasledne ja vystavim fakturu konecnemu prijemcovi (spotrebitelovi) napriklad na 6500 sk, pricom rozdiel je moj zisk.

mam otazku, ci je mozne taketo cinnosti vykonavat ak mam v zivnosti polozku sprostredkovanie obchodu a sluzieb v rozsahu volnej zinosti.
podotykam, ze tieto cinnosti by som nerobil v ziadnej prevadzkarni, ci podobne.

Nevidím problém


dalej by ma zaujimalo, ci takuto polozku musim v uctovnictve realne prijat na "sklad" a zase realne to zo skladu dostat von po prefakturovani, alebo to neni nutne.

nie je nutné

Este sa chcem opytat ak mi sprostredkujuca spolocnost tovar da do faktury komplet vratane DPH, (ja nie som platcom DPH) a ja vystavim fakturu s tym, ze nie som platcom DPH, myslim, ze by to malo byt v pohode, ze, lebo tovar bol uz raz zdaneny u sprostredkovatela. Mam pravdu, ze ?

Vystavuješ Fa bez DPH. Ak by si vystavil s DPH musel by si DPH aj ako neplatiteľ
odviesť štátu.

Ak sa mýlim,opravte ma. Nechcem mýliť aj druhých.
Zita5
08.05.06,09:17
HLAVA II
OBCHODNÉ ŽIVNOSTI


§ 33
Všeobecné ustanovenie

Obchodné živnosti sú najmä:

a) kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo na účely jeho predaja iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod),
b) pohostinská činnosť.

Rozsah oprávnenia
§ 34

(1) Podnikateľ živnosti uvedenej v § 33 písm. a) môže v rámci svojho živnostenského oprávnenia tiež

a) prenajímať tovar,
b) sprostredkúvať kúpu a predaj tovaru v jednotlivých prípadoch,
c) vykonávať na tovare drobné zmeny, ktorými tovar prispôsobuje potrebám kupujúceho,
d) vykonávať montáž tovaru dodaného zákazníkovi, ak sa môže vykonať jednoduchými operáciami bez osobitných odborných znalostí,
e) vykonávať výmenu vadných súčastí pri dodanom tovare, ak sa môže vykonať jednoduchým spôsobom bez osobitných odborných znalostí,
f) vykonávať servis dodaného tovaru za predpokladu, že na to použije odborne spôsobilé osoby,
g) prijímať objednávky na zhotovenie, spracovanie alebo úpravy tovaru, na ktorého predaj je oprávnený, a dať tieto práce vykonať oprávneným výrobcom,
h) cez sviatky, pri slávnostiach, športových podujatiach alebo pri iných podobných akciách predávať aj mimo prevádzkarne potraviny a iný tovar, ktoré sa pri týchto príležitostiach obvykle ponúkajú a ktorých predaj je predmetom jeho podnikania,
i) predávať tovar aj v pojazdných predajniach,
j) predávať tovar, ak jeho predaj nevyžaduje koncesiu, pomocou automatov obsluhovaných zákazníkom,
k) uskutočňovať podomový a zásielkový predaj. 36c)
Zita5
08.05.06,09:20
Priatelia mam na vas otazku. Moja zivnost je prevazne o sprotredkovani sluzieb, resp. obchodu a nemam v nej malo a velko obchod.

teraz mi ponukla jedna spolocnost spolupracu na tej baze ze od nich kupim tovar napriklad v hodnote 5000 Sk
a nasledne ja vystavim fakturu konecnemu prijemcovi (spotrebitelovi) napriklad na 6500 sk, pricom rozdiel je moj zisk.

mam otazku, ci je mozne taketo cinnosti vykonavat ak mam v zivnosti polozku sprostredkovanie obchodu a sluzieb v rozsahu volnej zinosti.
podotykam, ze tieto cinnosti by som nerobil v ziadnej prevadzkarni, ci podobne.

Bolo by vhodné rozšíriť podnikateľské činnosti ......o vyššie uvedenú činnosť , ako som priložila a máš to v suchu .

dalej by ma zaujimalo, ci takuto polozku musim v uctovnictve realne prijat na "sklad" a zase realne to zo skladu dostat von po prefakturovani, alebo to neni nutne.

Vnímam to ako nákup a predaj tovaru , čiže skladovú evidenciu viesť .Prijať a vydať zo skladu .

Este sa chcem opytat ak mi sprostredkujuca spolocnost tovar da do faktury komplet vratane DPH, (ja nie som platcom DPH) a ja vystavim fakturu s tym, ze nie som platcom DPH, myslim, ze by to malo byt v pohode, ze, lebo tovar bol uz raz zdaneny u sprostredkovatela. Mam pravdu, ze ?

Fa vystavuješ s nevyčíslenou DPH .


......................................:)
stuko
08.05.06,09:20
dakujem za odpovede, ale ktoru si mam vybrat ??? Zitka podciarkla, toho coho som sa i ja obaval, ale zastam nazor, ze kedze nejde o predaj v klasickej prevadzkarni (co by sa podla mna povazovalo za maloobchod)
je mozne to zahrnut i do sprostredkovatelskej cinnosti.

Mam pravdu ?
Melnick
08.05.06,09:20
Zitka,myslíš že sprostredkovanie obchodu .........
nezahŕňa Stukov predmet činnosti?
Zita5
08.05.06,09:26
Ešte hľadám čo zahrňa spostredkovateľská činnosť ....zatiaľ sa mi nedarí ,ale ja by som volila MO ........:) .
Zita5
08.05.06,09:31
Ešte doplním , prečo uvažujem o MO v zadávateľovom prípade .Preto lebo jeho firma zakúpi tovar a predá ho konečnému spotrebiteľovi .Tu je jasná obchodná činnosť .


Ale pri sprostredkovateľskej činnosti, by som konala na základe Zmluvy o sprostredkovaní predaja tovaru , kde by som mala dohodnuté % odmeny za sprostredkovanie predaja uvedeného tovaru .
Alebo ........... ak sprostredkujem nejaké vykonanie služby za odmenu na základe tiež Sprostredkovateľskej zmluvy .
DOPLNOK :
Na základe toho by som vystavila faktúru na sprostredkovateľskú odmenu a túto fa by som mala ošetrenú predchádzajúcou zmluvou , o ktorej som sa zmieňovala .V tomto prípade ide o sprostredkovanie .

Ale nevylučujem ,ak mi to niekto vyvráti .:)
Melnick
08.05.06,09:38
Zitka,myslíš že sprostredkovanie obchodu .........
nezahŕňa Stukov predmet činnosti?


http://www.infostat.sk/ELIS/RES/5501_fgh.html#51
Zita5
08.05.06,09:41
http://www.infostat.sk/ELIS/RES/5501_fgh.html#51


To je v poriadku :) , ale ja hľadám .....čo sa považuje za sprostredkovateľskú činnosť podľa Živnostenského zákona .....presne to čo som hore vyššie prilepila na obchodnú živnosť .

Ak vystavíš fa konečnému spotrebiteľovi tak je to :

kúpa tovaru za účelom jeho predaja konečnému spotrebiteľovi v rozsahu voľnej živnosti/Maloobchod/
Zita5
08.05.06,09:51
Stuko zatiaľ to neviem nájsť , ale odporučila by som Ti, zajtra zdvihnúť telefón a zavolať tetuškám na ŽÚ a informovať sa .........uvidíš čo Ti povedia , potom sem dopíš výsledok ;) .

Inak ja svoj názor nemením .Treba rozšíriť podnikateľské činnosti .:)
Melnick
08.05.06,09:56
Stuko zatiaľ to neviem nájsť , ale odporučila by som Ti, zajtra zdvihnúť telefón a zavolať tetuškám na ŽÚ a informovať sa .........uvidíš čo Ti povedia , potom sem dopíš výsledok ;) .

Inak ja svoj názor nemením .Treba rozšíriť ŽL .:)

Zitka, už aj na týchto stránkach som čítala o rozšírení
ŽL no u nás takáto možnosť neexistuje . Iba nový ŽL.
Je možné ,aby ŽÚ postupovali v rôznych mestách ináč:confused: .
Tu je to fakt španielska dedina / myslím na Slovensku/
Zita5
08.05.06,10:04
Zitka, už aj na týchto stránkach som čítala o rozšírení
ŽL no u nás takáto možnosť neexistuje . Iba nový ŽL.
Je možné ,aby ŽÚ postupovali v rôznych mestách ináč:confused: .
Tu je to fakt španielska dedina / myslím na Slovensku/


Áno ak sa povie ,že rozšíriť ŽL ....to je snáď len zvyk a nesprávny výraz , ale pri rozšírení podnikateľkých činností dostane živnostník nový živnostenský list. Ak tam pôjde rožíriť podnikateľské činnosti 5x tak, bude mať 5 živnostenských listov . Asi som sa nesprávne vyjadrila vyššie ....ale to je už zvyk skracovať nie ?:)
stuko
08.05.06,13:07
Ešte doplním , prečo uvažujem o MO v zadávateľovom prípade .Preto lebo jeho firma zakúpi tovar a predá ho konečnému spotrebiteľovi .Tu je jasná obchodná činnosť .


Ale pri sprostredkovateľskej činnosti, by som konala na základe Zmluvy o sprostredkovaní predaja tovaru , kde by som mala dohodnuté % odmeny za sprostredkovanie predaja uvedeného tovaru .
Alebo ........... ak sprostredkujem nejaké vykonanie služby za odmenu na základe tiež Sprostredkovateľskej zmluvy .
DOPLNOK :
Na základe toho by som vystavila faktúru na sprostredkovateľskú odmenu a túto fa by som mala ošetrenú predchádzajúcou zmluvou , o ktorej som sa zmieňovala .V tomto prípade ide o sprostredkovanie .

Ale nevylučujem ,ak mi to niekto vyvráti .:)

a co takto keby vo fakture, ktoru mi vystavila sprostredkujuca organizacia bolo uvedene, ze rozdiel medzi cenou, ktoru mi fakturuje ona a cenou, za ktorou tovar predam dalej spotrebitelovi sa rovna sprotredkovatelskej provizii ?
Zita5
08.05.06,16:05
a co takto keby vo fakture, ktoru mi vystavila sprostredkujuca organizacia bolo uvedene, ze rozdiel medzi cenou, ktoru mi fakturuje ona a cenou, za ktorou tovar predam dalej spotrebitelovi sa rovna sprotredkovatelskej provizii ?


No neviem , ale nevidím v tom správne riešenie .:)
abel
08.05.06,17:00
Ja by som sa chcela vyjadriť k tomu prijatiu na sklad. Ak vedie jednoduché účtovníctvo a to čo kúpi ak hneď predá, nevzniká mu povinnosť skladovej evidencie.
KEJKA
08.05.06,17:27
dakujem za odpovede, ale ktoru si mam vybrat ??? Zitka podciarkla, toho coho som sa i ja obaval, ale zastam nazor, ze kedze nejde o predaj v klasickej prevadzkarni (co by sa podla mna povazovalo za maloobchod)
je mozne to zahrnut i do sprostredkovatelskej cinnosti.

Mam pravdu ?
pridám sa aj ja
ak dostaneč faktúru za tovar, ktorý ďalej fakturuješ, ide o klasický nákup a predaj tovaru, nie o sprostredkovanie. Teda aj v ZL musíš mať toto uvedené ako predmet činnosti. Rozšíriť predmet činnosti nemusí byť problém, alebo sa dohodni na inej forme spolupráce aspoň do času, kým si ten ŽL nevybavíš. Obávam sa, že by inak išlo o nedovolené podnikanie.
Podotknem, že potom cela faktúra, ktorú vystavíš ti ide do obratu pre účely DPH. TAKže pri tejto spolupráci skorej dosiahneš obrat ako keby si evidoval len odmenu.

To, že nemáš predajnu alebo prevádzku, nie je podstatné.
a napokon potvrdzujem správnosť vystavenia faktúry s nevyčíslenou DPH, čo je iné ako ked niekto povie faktúra bez DPH, pozor na to.
Lebo ak dostaneš fakturu za tovar 100+19 od dodávateľa, ty ďalej fakturuješ za 119, tak máš nulový zisk. ak fakturuješ za 149, tak máš 30 zisk a celá suma 1249 sa ti počíta do obratu.
Zita5
08.05.06,18:00
Ja by som sa chcela vyjadriť k tomu prijatiu na sklad. Ak vedie jednoduché účtovníctvo a to čo kúpi ak hneď predá, nevzniká mu povinnosť skladovej evidencie.


Elenka , o čo sa opieraš, aby som sa presvedčila, že nevzniká povinnosť viesť skladovú evidenciu v stukovom prípade ?:) ;)
abel
09.05.06,15:50
Elenka , o čo sa opieraš, aby som sa presvedčila, že nevzniká povinnosť viesť skladovú evidenciu v stukovom prípade ?:) ;)
Zitka, kedysi bolo v zákone (teraz neviem či v Z. o účtovníctve alebo o dani z príjmu), že ak mi nevzniká pre vedenie skladu náplň, nemusím sklad viesť. Ak by stuko kúpil 100 párov ponožiek a následne by ich aj 100 párov predal, nemá dôvod viesť skladovú evidenciu. Ak by predal len 50 párov, už ju viesť musí. Nemôžem ale teraz ten § nájsť, mám hlavu v smútku z ročného zúčtovania zdrav. poistenia. Snáď niekto nájde - alebo už to bolo novelizované? :eek:
Melnick
09.05.06,17:43
Zitka, kedysi bolo v zákone (teraz neviem či v Z. o účtovníctve alebo o dani z príjmu), že ak mi nevzniká pre vedenie skladu náplň, nemusím sklad viesť. Ak by stuko kúpil 100 párov ponožiek a následne by ich aj 100 párov predal, nemá dôvod viesť skladovú evidenciu. Ak by predal len 50 párov, už ju viesť musí. Nemôžem ale teraz ten § nájsť, mám hlavu v smútku z ročného zúčtovania zdrav. poistenia. Snáď niekto nájde - alebo už to bolo novelizované? :eek:

Elenka máš na mysli § 12 Postupy účtovania pre SZČO - JÚ ?
stuko
13.05.06,12:52
no tak som to zistoval na ZU ale ani oni mi nevedeli dat urcitu odpoved povedali, ze to este budu zistovat a ze ich mam este kontaktovat
Zita5
13.05.06,12:55
no tak som to zistoval na ZU ale ani oni mi nevedeli dat urcitu odpoved povedali, ze to este budu zistovat a ze ich mam este kontaktovat

Tak je to super , ŽÚ by mal v prvom rade podávať správne informácie, ale budem čakať stuko ako sa to vyvinie , čo Ti povedia ak to zistia .;)
stuko
17.05.06,11:09
takže podla ZU je to na vazkach, ako mi povedala teta do telefonu. Oni mi odporucaju pre kazdy pripad rozsirit zivnost na maloobchod, tot riesenie problemu
Zita5
17.05.06,11:16
Myslím , že v tomto duchu sa aj celá debata niesla , čiže musíš si rozšíriť predmet podnikateľských činností a budeš ma pokoj . Ak to budeš robiť , veľmi dobre si rozmysli čo tam ešte dáš , čo by si mohol v budúcnosti prevádzkovať , aby si tu 1000Sk veľmi dobre využil -investoval .
Lebo priznám sa , že aj ja som si rozširovala predmet ŽL už asi zo tri krát a vždy mi niečo uniklo . Preto moja rada .;)
stuko
17.05.06,11:24
Myslím , že v tomto duchu sa aj celá debata niesla , čiže musíš si rozšíriť predmet podnikateľských činností a budeš ma pokoj . Ak to budeš robiť , veľmi dobre si rozmysli čo tam ešte dáš , čo by si mohol v budúcnosti prevádzkovať , aby si tu 1000Sk veľmi dobre využil -investoval .
Lebo priznám sa , že aj ja som si rozširovala predmet ŽL už asi zo tri krát a vždy mi niečo uniklo . Preto moja rada .;)

zitka, presne, ked som si daval robit zivnost, tak som si tam dal snad vsetko mozne a este si hovorim na maloobchod, popripade velkoobchod nesmiem zabudnut a hop uz sa to stalo, ze som zistil, ze som to zabudol.

a ja som len naivne veril, ze aj sprostredkovatelskou cinnostou to napravim, ale zial ono to nejde :(
takze 1000 na ZU ma asi neminie, takze sa aspon z toho dobre poucim