Natty
27.01.15,10:54
SZČO dostal dotáciu z ÚP a mal nízke príjmy. Nechce ísť do straty, preto je pre neho nevýhodné odrátať si NČZD.

No baby, až teraz mi to dokleplo...všetkým sa verejne ospravedlňujem, to ja som to celé nepochopila...ale už mi svitlo, keď som dala čísla do kalkulačky...díky za trpezlivosť so mnou a za objasnenie!!!
kn-alka
27.01.15,09:56
Na základe tvojich predchádzajúcich komentárov v inej téme:

Pri základe dane 1800 a odp.položke 3803,33 € nebude v strate, len mu nevychádza platiť daň.
Tweety
27.01.15,09:57
Pozri §11 je tam jednoznačné, že uplatní. Uplatnením NČZD ešte neznamená, že tá spôsobí stratu z podnikania.
avalik
27.01.15,09:58
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane

(1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2, 3, 8 a 10.



nie je tam uvedené, že "sa môže znížiť"

... a teda aj keď v DP neznížiš (podáš papierovo - lebo elektronicky by ti nemalo ani dovoliť takéto nezníženie) tak ťa správca vyzve na opravu.
Katy a R
27.01.15,09:58
Lenže strata je niečo iné ...
Uplatnením NČZD určite nepôjde do straty! Do straty by sa mohol dostať uplatnením výdavkov! (vyšších, ako príjem)
.. a v zákone je text - ako už napísala avalik a tweety :)
Natty
27.01.15,10:12
http://blog.etrend.sk/mihalblog/nezd...-rok-2014.html

Vybrané z textu:
...Pre väčšinu daňovníkov to znamená legálnu možnosť zníženia dane z príjmov, ktorú by vo vlastnom záujme mali naplno využiť...to znamená čo, že by ju mali naplno využiť? Tak ak to zákon umožňuje, neznamená, že to prikazuje. A v účtovnom programe je kolónka na zaškrtnutie, či budem NČZD uplatňovať...čiže asi umožní aj neuplatniť.

celé je to o chytaní za slovíčka
zanetth
27.01.15,10:12
Ak je základ dane nižší než NČZD, tak NČZD sa uplatní len do výšky základu dane, poriadne si prečítaj poučenie k vyplneniu DP, z toho vyplýva, že daňová povinnosť bude nulová.
Tweety
27.01.15,10:13
nie je to o slovíčkach, zákon presne definuje, kedy si ju neuplatní a za akých podmienok, podstatný je zákon, nie nejaký elaborát z novín
Natty
27.01.15,10:13
toto je úplne mimo moju otázku
Katy a R
27.01.15,10:18
naty - úplne, ale úplne zbytočne tu špiritizujeme o nesmrteľnosti chrústov! nehľadaj problémy - kde vôbec nie sú. Ak náhodou nevieš - nie pre každého to platí (sú aj daňovníci, ktorí nesmú uplatniť NČZD) - ale to nie je tvoj prípad!
a najskôr si treba ujasniť, čo je "strata" .. howg :)
kn-alka
27.01.15,10:19
hovorím to isté ako Tweety, avalik a Katy a R, len inými slovami - odrátaním nezd.časti nebude v strate, strata je rozdiel medzi príjmamy a výdavkami, odpočítanie nezd.časti je len výpočtom dane, nie ukazovateľom straty
Natty
27.01.15,10:19
samozrejme
strata/zisk je výsledkom hospodárenia: Príjmy-výdavky=zisk alebo strata, o tom sa nebavíme
...stále odbiehame od základnej otázky...
avalik
27.01.15,10:31
zakladnu otazku mas zodpovedanu ... ak chces riesit "stratu" zadaj dalsiu otazku ale aj s uvedenim o aku "stratu" ti ide - a najlepsie s priamym poukazanim na riadok v DP, ak ti ide o vykazovanie udajov v DP + dovod preco je potrebne nevykazat "stratu"