mimika
27.01.15,12:08
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či obmedzenie, že podnikateľ sa má pri majetku charakteru osobnej spotreby (a sem možno priradiť aj auto) rozhodnúť medzi paušálnymi výdavkami vo výške 80 percent (ak je tento majetok využívaný aj na súkromné účely), alebo v preukázateľnej výške v závislosti od pomeru používania majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu - platí aj na využívané služby - internet, telefónne účty a PHM automobilu, zaradeného v podnikaní? Či sa jedná len o majetok -DHM alebo DNM odpisovaný?
A ak by bolo auto vo februári 2015 doodpisované, vyradené ale používané, tak aj v tom prípade treba ešte krátiť výdavky na opravu, udržiavanie?
Ide o SZČO, platca DPH, jednoduché účtovníctvo.
Vopred ďakujem za odpoveď.
marjankaj
27.01.15,14:01
Ak auto vyradíš z majetku, tak si predsa nemáš čo krátiť. Opravy a údržba nie sú VOZD.
A ani základnú náhradu 0,183 € za každý kilometer si nemôžeš uplatňovať.
mimika
27.01.15,15:16
Celkom tomu nerozumiem. Auto bolo kupované formou úveru, mali sme splátkový kalendár. Auto bude 23.2.2015 splatené a doodpisované. Mám ho nechať v majetku alebo vyradiť , ak ho budeme a chceme využívať na podnikanie, budeme platiť cestnú daň, uplatňovať si 80% paušálne náhrady na PHM. Ak by to bolo súkromné auto, využívané na podnikanie, tak vtedy by som si mohla uplatniť základnú náhradu 0,183 € ? A nemôžem ho jednoducho vyradiť a zaradiť už ako súkromné auto?
marjankaj
27.01.15,15:18
Nie. Základnú náhradu 0,183 si od 1.1.2015 nemôžeš uplatniť pri aute, ktoré už bolo zaradené v obchodnom majetku.
mimika
27.01.15,16:04
dakujem pekne za odpoved. a co sa tyka toho majetku vykazujuceho charakter osobnej spotreby mi neviete poradit? mam kratit telefonne ucty, ucty za internet, nakup telefonu za 250 eur, ci sa to tyka len majetku nad 1700 eur?
karakul
27.01.15,16:25
"co sa tyka toho majetku vykazujuceho charakter osobnej spotreby mi neviete poradit? mam kratit telefonne ucty, ucty za internet"

... používa dané veci výlučne za účelom podnikania - nekráti sa; používa dané veci aj na súkromné účely - kráti sa.