Jozef Mihál
08.05.06,15:25
Upozornenie - do témy budem pridávať ďalšie otázky a odpovede.

Otázka:
Čo v prípade, že zamestnanec požiada o vykonanie ročného zúčtovania až po 15.5.2006? Sme ako zamestnávateľ povinný ročné zúčtovanie vykonať?

Odpoveď:
V takomto prípade nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie, vykonať ho však môžete i napriek tomu, že zamestnanec žiadal o vykonanie ročného zúčtovania neskoro.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, od ktorého však do 15.5.2006 nedoniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
Ak vám do 15.5.2006 zamestnanec nedoručil doklad o príjmoch a preddavkoch od iného zamestnávateľa, nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie. Je na Vás, či budete ochotný čakať na tento doklad alebo zamestnancovi oznámite, že si má ročné zúčtovanie vykonať sám. V každom prípade však nie je možné, aby ste ako zamestnávateľ vykonali ročné zúčtovanie bez dokladu od iného zamestnávateľa.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, ktorý zanikol a nie je možné, aby od neho doniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
V takomto prípade nemôžete ako zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie. Zamestnanec si musí podať v zdravotnej poisťovni ročné zúčtovanie sám. S tým, že zdravotná poisťovňa sa na základe jej záznamov (mesačné výkazy preddavkov od zaniknutého zamestnávateľa) pokúsi zamestnancovi vydať náhradný doklad o príjmoch a preddavkoch.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie, III. pilier)?

Odpoveď:
K 1.9.2005 došlo k zmene definície vymeriavacieho základu. Aby v uvedenom prípade nevznikali problémy s rôznym výkladom ako postupovať, v zákone uvedenú situáciu rieši § 31a ods.5 zákona.

Podľa toho sa do úhrnu príjmov zamestnanca nezapočítavajú príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace január až august 2005.

Naopak, započítavajú sa príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace september až december 2005.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca podiely na zisku?

Odpoveď:
Odpoveď treba rozdeliť na niekoľko častí.

Po prvé, do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za roky 2003 a staršie, pretože ide o príjem zdanený podľa § 8 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Po druhé, ak ide o osobu s majetkovou účasťou (spoločník v s.r.o., akcionár v a.s., člen družstva v družstve) alebo štatutára (konateľ, člen predstavenstva, člen dozornej rady atď.), tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, pretože ide o príjem, ktorý nie je predmetom dane.

Po tretie, ak ide o osobu, ktorá nemá majetkovú účasť a nie je ani štatutárom, tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, vyplatené a zúčtované za mesiace január až august a december 2005. Naopak, započítavajú sa podiely na zisku vyplatené a zúčtované za mesiace september až november 2005. Vyplýva to z časovej postupnosti novelizácií zákonov o zdravotnom poistení a zákona o dani z príjmov v priebehu roka 2005.

Pokračovanie nájdete tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=245392
ansi
10.05.06,08:09
Zapocitavaju sa do uhrnu prijmov zamestnanca aj prijmy na zaklade dohody o pracovnej cinnosti?
Paula
10.05.06,08:12
DOPČ bola zrušená k 31.7.2003, takže tam nemáš čo započítať.
ansi
10.05.06,08:17
Zapocitavaju sa do uhrn prijmov zamestnanca aj dohody , nie DOPC ale dohody o vykonani prace podla & 226ZP?
Paula
10.05.06,08:20
U zamestnanca sa dohoda o vykonaní práce nezapočítava.
ansi
10.05.06,09:34
v tabulke zverejnenej na tejto stranke je uvedene, ze v pripade DOP (dohoda o vykonani prace) sa
ročné zúčtovanie poistného - 14%
z úhrnu príjmov v období
najmenej zo sumy 4105 Sk krát počet mesiacov
príslušného roka, počas ktorých bola povinnosť platiť
najviac z 517140 Sk
ak je dobrovoľne nezamestnaný z pohladu zamestnanca,
vy ste odpovedali, ze u zamestnanca sa dohoda o vykonani nezapocitava,
ak napr. este bol aj sprostredkovatel, zaroven mal zavislu cinnost a aj dohodu
tak ako je to v tomto pripade?
dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
10.05.06,11:28
Osobne nerozumiem otázke od ansi.
MartinkoK
11.05.06,10:04
Chcem sa opýtať či musím robiť RZ poistného zamestnancovi, ktorý mal počas roku 2005 len jedného zamestnávateľa a jeho príjem v každom mesiaci bol len minimálna mzda. ďakujem
Barbara
11.05.06,10:10
Chcem sa opýtať či musím robiť RZ poistného zamestnancovi, ktorý mal počas roku 2005 len jedného zamestnávateľa a jeho príjem v každom mesiaci bol len minimálna mzda. ďakujem



nie, nemusíšlen v tom prípade, keby mal čo i len 1 mesiac nad 43095,-
Monika333
11.05.06,10:17
Musí podať RZ starobný dôchodca, ktorý mal celý rok 2005 len jedného zamestnávateľa a stále mesačný príjem 15000,- Sk ? V dnešnom denníku SME píšu, že všetci SD musia podať RZ.
laila
11.05.06,10:27
nie, nemusíšlen v tom prípade, keby mal čo i len 1 mesiac nad 43095,-tak toto by aj mna zaujimalo, kde v zakone je to napisane, ze zamestnanec, ktory nepoziada zamestanavatela o RZ, si nemusi vykonat RZ sam, ked ma prijmy cely rok od jedneho zamestnavatela a nema kolisavy prijem, cize ma stale rovnaky prijem, nie viac ako 43095 a nie menej ako minimalna mzda Ak je to pravda to znamena, ze nemusim nahanat zamestnancov aby mi vyplnili ziadost o vykonanie RZ?... lebo vade citam len o povinnosti.
buba
11.05.06,10:31
ak mal konateľ podiely na zisku za rok 2002 vyplatené v r. 2005 započítavajú sa tieto podiely do VZ , dalňové priznanie si museli robiť
sylva
11.05.06,11:34
Syn mal počas r.2005 viacerých zamestnávateľov s maxim. mesač.príjmom do 30.000,-Sk.V júni bol dobrovoľne nezamestnaný,platiteľom poistného bol vtedy štát. Je povinný vykonať ročné zúčtovanie ak nemal žiadne iné príjmy? Vďaka za odpoveď.
infoziadatel
11.05.06,13:07
Prosím Vás o radu, ak som pol roka bola zamestnaná, súbežne som bola konateľ-ale bez príjmu, a potom od pol roka som bola dobrovolne nezamestnaná a stále súbežne som bola konateľom-bez príjmu.
Aké tlačivo musím použiť?

Ďakujem pekne, už mám z toho hlavu ako melónn:mee:
Melnick
11.05.06,13:13
Prosím Vás o radu, ak som pol roka bola zamestnaná, súbežne som bola konateľ-ale bez príjmu, a potom od pol roka som bola dobrovolne nezamestnaná a stále súbežne som bola konateľom-bez príjmu.
Aké tlačivo musím použiť?

Ďakujem pekne, už mám z toho hlavu ako melónn:mee:


TYP S +SA / z titulu zamestnanca/ +SB / s titulu SZČO/-ak
tvoj príjem v 9-12 prevýšil 1/2 úhrnu MM a súčasne úhrn
z jednotlivých činností je najmenej 78000.- Sk

Dopĺňam:ak si bola v 9-12 mesiaci bez príjmu, potom by
si mala vyplniť "TYP X"

Dúfam, že ma niekto opraví ak sa mýlim.
helas
11.05.06,14:11
tak toto by aj mna zaujimalo, kde v zakone je to napisane, ze zamestnanec, ktory nepoziada zamestanavatela o RZ, si nemusi vykonat RZ sam, ked ma prijmy cely rok od jedneho zamestnavatela a nema kolisavy prijem, cize ma stale rovnaky prijem, nie viac ako 43095 a nie menej ako minimalna mzda Ak je to pravda to znamena, ze nemusim nahanat zamestnancov aby mi vyplnili ziadost o vykonanie RZ?... lebo vade citam len o povinnosti.

§ 19 Zákona o zdravotnom poistení
Jozef Mihál
11.05.06,16:29
Musí podať RZ starobný dôchodca, ktorý mal celý rok 2005 len jedného zamestnávateľa a stále mesačný príjem 15000,- Sk ? V dnešnom denníku SME píšu, že všetci SD musia podať RZ.
Denník SME ignorujte, pokiaľ tam nie je uvedené, že článok bol napísaný s mojou pomocou. Je predvolebný čas, viete čo som a kde som, vie to i denník SME, čiže naša spolupráca trošku hapruje (aby preboha nerobili propagáciu Nádeji).

K veci: zamestnanec (i star.dôchodca), ktorý mal príjem každý mesiac do 43095 Sk, nemusí podávať ročné zúčtovanie.
Jozef Mihál
11.05.06,16:32
ak mal konateľ podiely na zisku za rok 2002 vyplatené v r. 2005 započítavajú sa tieto podiely do VZ , dalňové priznanie si museli robiť
Nie, podiely na zisku za roky 2003 a staršie sú príjmom zdaňovaným podľa § 8 zákona o dani z príjmov, a z tých sa poistné neplatí, nezapočítavajú sa do VZ.
Jozef Mihál
11.05.06,16:34
Syn mal počas r.2005 viacerých zamestnávateľov s maxim. mesač.príjmom do 30.000,-Sk.V júni bol dobrovoľne nezamestnaný,platiteľom poistného bol vtedy štát. Je povinný vykonať ročné zúčtovanie ak nemal žiadne iné príjmy? Vďaka za odpoveď.
Nie je povinný, pretože ako zamestnanec mal každý mesiac príjem do 43095 Sk. Obdobie, kedy bol poistencom štátu do 31.8.2005 nie je zaujímavé.
infoziadatel
12.05.06,04:51
TYP S +SA / z titulu zamestnanca/ +SB / s titulu SZČO/-ak
tvoj príjem v 9-12 prevýšil 1/2 úhrnu MM a súčasne úhrn
z jednotlivých činností je najmenej 78000.- Sk

Dopĺňam:ak si bola v 9-12 mesiaci bez príjmu, potom by
si mala vyplniť "TYP X"

Dúfam, že ma niekto opraví ak sa mýlim.

Ďakujem za info Melnick-takže mala som príjem iba od 1.1.-30,6,2005.celý rok som bola konateľom ale bez príjmu.A od pol rok do konca roka som bola dobrovolne nezamestnaná. Čiže ako si písal mám vyplniť S+SA+SV a aj X Alebo ktoré vlastne.
Ďakujem moc krát. zuzanahttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Jozef Mihál
12.05.06,05:52
Ďakujem za info Melnick-takže mala som príjem iba od 1.1.-30,6,2005.celý rok som bola konateľom ale bez príjmu.A od pol rok do konca roka som bola dobrovolne nezamestnaná. Čiže ako si písal mám vyplniť S+SA+SV a aj X Alebo ktoré vlastne.
Ďakujem moc krát. zuzanahttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Ak ten príjem v zamestnaní bol aspoň 78000 Sk, tak:

S, SA, SB, SC

Ak príjem v zamestnaní bol menší ako 78000 Sk, tak

X, XA, XB, XC
Melnick
12.05.06,06:15
TYP S +SA / z titulu zamestnanca/ +SB / s titulu SZČO/-ak
tvoj príjem v 9-12 prevýšil 1/2 úhrnu MM a súčasne úhrn
z jednotlivých činností je najmenej 78000.- Sk

Dopĺňam:ak si bola v 9-12 mesiaci bez príjmu, potom by
si mala vyplniť "TYP X"

Dúfam, že ma niekto opraví ak sa mýlim.

Pre infoziadateľ: Prosím Ťa cituj ma pravdivo
a nepasuj ma za výmyselníka nového tlačiva" SV"
viď. citát v príspevku 21 od JM.

Túto odpoveď som Ti dala v príspevku č. 15
Ovena1
12.05.06,06:20
Starobný dôchodca mal úhrn píjmov z dohôd o vykonaní práce a odmenu za poslanca v mestskom zastupiteľstve v čase od 1.9. do 31.12.2005 prevyšujúci 13.000. Robí si RZ. Má požiadať zamestnávateľov a Mestský úrad u ktorých mal uzavreté dohody o vydanie potvrdenia o príjme a zrazených preddavkoch na ZP - jeden z ních dokonca odvádzal na zdravotné poistenie preddavky.
VJURO
12.05.06,06:35
Člen dozornehj rady za zamestnancov firmy s odmenou 12000 Sk/mes od 1.1.2005 do 31.8.2005 neplatil odvody na ZP. , iba mu bola zrazená dań z príjmu. Od 1.9.2005 je podľa zákona o ZP už zamestnancom a odvody na ZP mu zrážal zamestnavateľ. Počas vceleho roka 2005 jeho mesačný VZ neprekročil 43095 Sk.
Iné príjmy nemal.
Je potrebné vykonať ročné zučtovanie ZP?
Ako je to z odvodmi na ZP člena DR za obdobie od 1.1.2005 do 31.8.2005 ?
sylva
12.05.06,09:38
Veľmi pekne ďakujem p.Mihál za odpoveď. Už som sa aj ja trochu zorientovala - najmä vďaka Vám a Vašim príspevkom. Ale priznávam sa dobrovoľne, že ma toto ZP nebaví. Pekný deň všetkým.
Janca
12.05.06,10:43
Dotaz:
Je podľa § 11, odst. 1, písm. a) zákona o ZP považovaný za zamestnanca ten, ktorý má príjem na základe niektorej zo zmlúv uzavretých podľa Obč. zákonníka a z dôvodu povahy práce je tento príjem zdaňovaný podľa §5 Zákona o DzP (pzč)?
Jedná sa mi o to, aký je rozdiel medzi príkaznou zmluvou a DOVP, keď obe sú zdaňované rovnakým spôsobom a podľa usmernenia z našej poisťovne - DoVP nezakladá povinnosť platiť odvody ani urobiť RZ ZP a z Príkaznej zmluvy vraj
odvody mali byť zaplatené a aj príjem vchádza do RZ ZP ???
(ide o súbeh príkaznej zmluvy a SZČO a príkaznej zmluvy a riadneho zamestnanca, t.j. nie študenta ani dôchodcu)
Barbara
12.05.06,10:55
keď sa mi to podarilo, tak som sem prilepila zo stránky www.vszp.sk ako zvládnuť
RZP
tu je vše rozpísané aj s tabuľkami, kde je veľmi dobre vysvetlené kedy treba aké tlačivo a typ použiť.
takže je to

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=241



sláva sa mi to podarilo
__________________
Nezakladaj NOVÚ TÉMU !!, najprv klikni sem www.porada.sk/search.php? netýka sa to nových otázok v DANEJ TÉME
dudel
12.05.06,11:57
Môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie na verejné zdravotné poistenie /v prípade ak o to zamestnanec požiada/ aj takému zamestnancovi, ktorý do 28.8.2005 pracoval v zahraničí a od 29.8.2005 už u nás? Ak áno, tak sa berie do úvahy doba od 29.8.2005 do 31.12.2005 ?

Ďakujem.
Jozef Mihál
12.05.06,11:57
Starobný dôchodca mal úhrn píjmov z dohôd o vykonaní práce a odmenu za poslanca v mestskom zastupiteľstve v čase od 1.9. do 31.12.2005 prevyšujúci 13.000. Robí si RZ. Má požiadať zamestnávateľov a Mestský úrad u ktorých mal uzavreté dohody o vydanie potvrdenia o príjme a zrazených preddavkoch na ZP - jeden z ních dokonca odvádzal na zdravotné poistenie preddavky.
V zmysle zákona o ZP sa žiadne potvrdenia pre dohodárov a pod. nevydávajú. K tlačivu RZ on žiadne takéto potvrdenia neprikladá.
Jozef Mihál
12.05.06,11:58
Môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie na verejné zdravotné poistenie /v prípade ak o to zamestnanec požiada/ aj takému zamestnancovi, ktorý do 28.8.2005 pracoval v zahraničí a od 29.8.2005 už u nás? Ak áno, tak sa berie do úvahy doba od 29.8.2005 do 31.12.2005 ?

Ďakujem.
Áno, a do úvahy sa berie len doba, počas ktorej bol slovenským poistencom, tj. od 29.8.2005 do 31.12.2005
Jozef Mihál
12.05.06,12:03
Dotaz:
Je podľa § 11, odst. 1, písm. a) zákona o ZP považovaný za zamestnanca ten, ktorý má príjem na základe niektorej zo zmlúv uzavretých podľa Obč. zákonníka a z dôvodu povahy práce je tento príjem zdaňovaný podľa §5 Zákona o DzP (pzč)?
Jedná sa mi o to, aký je rozdiel medzi príkaznou zmluvou a DOVP, keď obe sú zdaňované rovnakým spôsobom a podľa usmernenia z našej poisťovne - DoVP nezakladá povinnosť platiť odvody ani urobiť RZ ZP a z Príkaznej zmluvy vraj
odvody mali byť zaplatené a aj príjem vchádza do RZ ZP ???
(ide o súbeh príkaznej zmluvy a SZČO a príkaznej zmluvy a riadneho zamestnanca, t.j. nie študenta ani dôchodcu)
V § 11 ods.1 písm. a) je uvedené, že za zamestnanca sa považuje fyzická osoba v pracovnom pomere - tj. osoba, ktorá má pracovnú zmluvu.
Dohody ani príkazné zmluvy nie sú pracovným pomerom. Takéto osoby sa podľa zákona o ZP nepovažujú za zamestnancov. Ak je niekto zamestnancom - má prac.zmluvu - a poprtiom má dohodu alebo príkaznú zmluvu (závislá činnosť), neplatí z týchto príjmov poistné na zdravotné poistenie.
Jozef Mihál
12.05.06,12:04
Člen dozornehj rady za zamestnancov firmy s odmenou 12000 Sk/mes od 1.1.2005 do 31.8.2005 neplatil odvody na ZP. , iba mu bola zrazená dań z príjmu. Od 1.9.2005 je podľa zákona o ZP už zamestnancom a odvody na ZP mu zrážal zamestnavateľ. Počas vceleho roka 2005 jeho mesačný VZ neprekročil 43095 Sk.
Iné príjmy nemal.
Je potrebné vykonať ročné zučtovanie ZP?
Ako je to z odvodmi na ZP člena DR za obdobie od 1.1.2005 do 31.8.2005 ?
Nie je potrebné vykonať RZZP.
Z odmien člena dozornej rady za obdobie január - august 2005 sa poistné na ZP neplatí.
dudel
12.05.06,12:37
Môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie na verejné zdravotné poistenie /v prípade ak o to zamestnanec požiada/ aj takému zamestnancovi, ktorý do 28.8.2005 pracoval v zahraničí a od 29.8.2005 už u nás? Ak áno, tak sa berie do úvahy doba od 29.8.2005 do 31.12.2005 ?

Pán Mihál môžete mi prosím Vás odpovedať na moju otázku ?

Ďakujem.


azatkova
12.05.06,12:47
Prosím o info. Ako sa prepočítava minimálny VZ zamestnancovi, ktorý ukončil PP napr. 17.5.2005. Je to 6500/31*17, alebo 6500/22*12. Propočítame na kal.dni, alebo na pracovné dni?
Ďakujem
marina8
12.05.06,15:26
Chcela by som sa spýtať ako treba postupovať pri RZ v prípade, že daná osoba je SZČO a zároveň pracuje na dohodu o vykonaní práce.Musí zaplatiť zdravotné poistenie aj z dohody?
Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
12.05.06,19:33
Môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie na verejné zdravotné poistenie /v prípade ak o to zamestnanec požiada/ aj takému zamestnancovi, ktorý do 28.8.2005 pracoval v zahraničí a od 29.8.2005 už u nás? Ak áno, tak sa berie do úvahy doba od 29.8.2005 do 31.12.2005 ?
Môže, na dobu v zahraniči sa neprihliada.
Do úvahy sa berie doba od 29.8.2005 do 31.12.2005.

Niekoho možno bude zaujímať, že i v takomto prípade je maximálny ročný VZ suma 517140 Sk.
Jozef Mihál
12.05.06,19:35
Prosím o info. Ako sa prepočítava minimálny VZ zamestnancovi, ktorý ukončil PP napr. 17.5.2005. Je to 6500/31*17, alebo 6500/22*12. Propočítame na kal.dni, alebo na pracovné dni?
Ďakujem
Minimálny VZ zamestnanca sa prepočítava tak, ako minimálna mzda - podľa pracovných dní.
Jozef Mihál
12.05.06,19:36
Chcela by som sa spýtať ako treba postupovať pri RZ v prípade, že daná osoba je SZČO a zároveň pracuje na dohodu o vykonaní práce.Musí zaplatiť zdravotné poistenie aj z dohody?
Ďakujem za odpoveď
Ak má SZČO súčasne aj príjmy z dohody, tak na tie sa neprihliada. Príjem z dohody sa nezúčtováva.
azatkova
15.05.06,09:52
Ešte poprosím info k príspevku 37. Na základe čoho prepočítavame min. vymeriavací základ zamestnanca na pracovné dni. Nikde sa to neviem dočítať, všade sa stretávam iba s kal. dňami. Môžete mi prosím presne uviesť paragraf zákona, podľa ktorého ideme na pracovné dni.
Ďakujem
marama
15.05.06,13:38
Od 1.1.05-31.3.05 = samoplatitel, žiadne prijmy
Od 1.4.04-31.12.05 = zamestnanec
V dec.05 mzda presiahla 43095, v ostat.mesiacoch mzda 10000 Sk.
Ake tlacivo vyplnit a ako sa vyporiadat s obdobim samoplatitela, ked v tlacivach RZP su len pripady samoplatitelov od sept. do dec.2005.
zilam
15.05.06,14:07
V roku 2005 som mal len jedneho zamestnavatela a ten za mna odvadzal poistne.sucastne som bol aj sprostredkovatelom DDS-druhy pilier za co som mal prijem okolo 25 OOO,-sk.ake tlaciva mam vyplnit na rocne zuctovanie zravotneho poistenia?
marina8
15.05.06,15:31
Dobry den p.Mihal.Dakujem velmi pekne za odpoved.Krasny den.
koalko
15.05.06,16:12
Tu čítam, že v zmysle ZP sa nevydavajú potvrdenia o príjme pre dohodára.
Ale dôchodcovia, ktorí zarobili za obd. od 1.9.-31.12.05 viac ako 13000.-Sk treba urobiť ročné zúčtovanie a musia doplatiť zdrav.poisť.lebo za nich štát nebude platiť. Tak bolo aj na školení,ktoré viedol p.Miháľ. A nejedná sa len o dôchodcov ale aj o študentov. Tak na základe čoho mám urobiť tomu dôchodcovi, alebo študentovi RZ, keď nevie svoje príjmy?
Pán Miháľ môžete mi na to odpovedať. ďakujem.
pe3sorka
15.05.06,16:24
Asi ma ukameňujete, ale chcem sa spýtať- je možné, že SZČO v strate v r.2005, ktorý bol aj celý rok zamestnaný s príjmom 200.000,-, nebude platiť preddavky na ZP ako SZČO?
Jozef Mihál
15.05.06,16:27
Tu čítam, že v zmysle ZP sa nevydavajú potvrdenia o príjme pre dohodára.
Ale dôchodcovia, ktorí zarobili za obd. od 1.9.-31.12.05 viac ako 13000.-Sk treba urobiť ročné zúčtovanie a musia doplatiť zdrav.poisť.lebo za nich štát nebude platiť. Tak bolo aj na školení,ktoré viedol p.Miháľ. A nejedná sa len o dôchodcov ale aj o študentov. Tak na základe čoho mám urobiť tomu dôchodcovi, alebo študentovi RZ, keď nevie svoje príjmy?
Pán Miháľ môžete mi na to odpovedať. ďakujem.
Ak nevie svoje príjmy, nech žiada toho, kto mu ich vyplatil, aby mu v zmysle § 130 ods.5 Zákonníka práce dal doklad o tom, koľko a za aké mesiace zarobil.
Jozef Mihál
15.05.06,16:29
Asi ma ukameňujete, ale chcem sa spýtať- je možné, že SZČO v strate v r.2005, ktorý bol aj celý rok zamestnaný s príjmom 200.000,-, nebude platiť preddavky na ZP ako SZČO?
Bude vypĺňať tlačivo typ S. V liste SB si vypočíta svoje preddavky ako SZČO tak, že:
- mal stratu, tj. VZ bude nula,
- z toho preddavok je nula,
- ak je SZČO popri zamestnaní netýka sa ho povinnosť mať preddavky aspoň vo výške 966 Sk,
- tj. preddavky SZČO budú skutočne nula.
Jozef Mihál
15.05.06,16:33
V roku 2005 som mal len jedneho zamestnavatela a ten za mna odvadzal poistne.sucastne som bol aj sprostredkovatelom DDS-druhy pilier za co som mal prijem okolo 25 OOO,-sk.ake tlaciva mam vyplnit na rocne zuctovanie zravotneho poistenia?
Ak za rok 2005 Váš príjem v zamestnaní plus VZ ako sprostredkovateľa je aspoň 78000 Sk, použijete typ S.

V ňom vyplníte spoločnú časť a určite i list SA za zamestnanie.

Ak ste bol prihlásený ako SZČO, vyplníte list SB, kde vypočítate poistné z príjmov sprostredkovateľa.

Ak ste nebol prihlásený ako SZČO, vyplníte list SD, kde vypočítate poistné z príjmov sprostredkovateľa.

Poznamenávam, že ste mal byť prihlásený ako SZČO.
Zita5
15.05.06,16:34
Poprosila by som o radu ...švagriná zamestnaná od 1.1.2005 do 8.7.2005 v trvalom pracovnom pomere , dostala výpoveď od zamestnávateľa v rámci hromadného prepúštania.

Od 9.7.2005 evidovaná na úrade práce až do 10.1.2006 .

Má podávať aj ona RZ ? Aký typ ?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jozef Mihál
15.05.06,16:37
Ešte poprosím info k príspevku 37. Na základe čoho prepočítavame min. vymeriavací základ zamestnanca na pracovné dni. Nikde sa to neviem dočítať, všade sa stretávam iba s kal. dňami. Môžete mi prosím presne uviesť paragraf zákona, podľa ktorého ideme na pracovné dni.
Ďakujem
V zákone o zdr.poistení nie je priamo definované, prečo by sa mal minimálny základ prepočítavať na pracovné dni.

V zákone o zdr.poistení je však minimálny základ zamestnaca definovaný ako jeho minimálna mzda podľa zákona o minimálnej mzde. A tam sa dočítame, že minimálna mzda sa kráti podľa počtu pracovných dní.
Jozef Mihál
15.05.06,16:40
Od 1.1.05-31.3.05 = samoplatitel, žiadne prijmy
Od 1.4.04-31.12.05 = zamestnanec
V dec.05 mzda presiahla 43095, v ostat.mesiacoch mzda 10000 Sk.
Ake tlacivo vyplnit a ako sa vyporiadat s obdobim samoplatitela, ked v tlacivach RZP su len pripady samoplatitelov od sept. do dec.2005.
V čase od 1.1.2005 do 31.8.2005 samoplatitelia neexistovali. AK v tomto čase niekto nebol zamestnancom a nebol ani SZČO, bol poistencom štátu.

Ak niekto bol poistencom štátu v čase medzi 1.1.2005 až 31.8.2005, tak toto obdobie sa v RZZP nezúčtováva, chápte to tak akokeby toto obdobie "neexistovalo".

Vo vašom prípade sa RZZP vykoná na tlačive A. Ak ste ako "samoplatiteľ" platili čosi do ZP za mesiace január až marec 2005, žiadajte ZP, aby vám to vrátila.
Jozef Mihál
15.05.06,16:48
Poprosila by som o radu ...švagriná zamestnaná od 1.1.2005 do 8.7.2005 v trvalom pracovnom pomere , dostala výpoveď od zamestnávateľa v rámci hromadného prepúštania.

Od 9.7.2005 evidovaná na úrade práce až do 10.1.2006 .

Má podávať aj ona RZ ? Aký typ ?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Ak mala v zamestnaní v nejakom mesiaci započítateľný príjem nad 43095, musí robiť RZZP, inak nemusí.

AK sa RZZP musí robiť, môže o to žiadať bývalého zamestnávateľa.

Tlačivo typ A. Obdobie, kedy bola na úrade práce sa nezúčtováva.
pe3sorka
15.05.06,16:48
Veľmi pekne ďakujem, dnes som vypĺňala to tlačivo SB a nechcelo sa mi veriť, čo mi tam vychádza :o)
Zita5
15.05.06,16:51
Ešte raz vďaka .
Jozef Mihál
15.05.06,16:54
RZZP občas dopáli i tak, že výsledky človeka milo prekvapia.
pe3sorka
15.05.06,19:33
Bude vypĺňať tlačivo typ S. V liste SB si vypočíta svoje preddavky ako SZČO tak, že:
- mal stratu, tj. VZ bude nula,
- z toho preddavok je nula,
- ak je SZČO popri zamestnaní netýka sa ho povinnosť mať preddavky aspoň vo výške 966 Sk,
- tj. preddavky SZČO budú skutočne nula.

Preddavky nula...ale ešte mi vyšlo, že má preplatok- cca 40.000,- Sk, ktoré odvádzal ako poistné v r. 2005...správne?
Jozef Mihál
15.05.06,19:52
To neviem posúdiť. Ak ako SZČO preddavky platil a teraz za rok 2005 mu vyšla strata, tak to možné je.
Iveta Matlovičová
16.05.06,03:49
Ak mala v zamestnaní v nejakom mesiaci započítateľný príjem nad 43095, musí robiť RZZP, inak nemusí.

AK sa RZZP musí robiť, môže o to žiadať bývalého zamestnávateľa.

Tlačivo typ A. Obdobie, kedy bola na úrade práce sa nezúčtováva.

Čo sa tým myslelo - nezúčtováva ? Ak mala príjem v zamestnaní v niektorom mesiaci na 43 095 Sk, napr. v dôsledku vyplatenia 13 -platu a úhrn príjmov za dobu zamestnania neprevýši 517140 Sk, vznikne jej vlastne nedoplatok (z dôvodu vypl. 13-platu). Je to tak všakže ?
Alebo sa mýlim a tých 517 140 Sk sa alikvótne prepočíta na mesiace tak aby sa tam nezahrnulo obdobie ev. na úrade práce ? Už som z toho blbnem..
azatkova
16.05.06,05:24
Pán Mihál,
ďakujem veľmi pekne za Vašu promptnú odpoveď.
buba
16.05.06,05:35
mám zamestnanca , celý rok zdr.postihnutý, bol PN od 1.1.05do08.04.05 potom pracovalo a od 4.10.05 do 31.12.05 zase PN. je zamestnaný na 4 hodiny a v roku 2005 mal VZ 22.490,- musí si robiť RZ alebo mu nič netreba
buba
16.05.06,06:01
pracovníčka nemala kolísavé príjmy od 17.8.2005 je na PPM /materská/ v roku 2005 mala VZ 57466 musí si robiť RZ
buba
16.05.06,06:09
zamestnankyňa nemala kolísavé príjmy od 17.8. 05 je na PPM čiže materská do konca roku VZ mala 57 466,- musí si robí RZ
alušik
16.05.06,06:26
zamestnankyňa nemala kolísavé príjmy od 17.8. 05 je na PPM čiže materská do konca roku VZ mala 57 466,- musí si robí RZ
Nie, nie je povinná podať RZP.
TANAM
16.05.06,11:04
Zamestnankyňa išla 15.3. na MD. prvé 3 mesiace bol odvod z maxima 43.095 a v apríli mala doplatok 6000 Sk. Má sa považovať za príjem aj 6000 Sk pre zdr. poisť., keď od 16.3.2005 bol platiteľom štát?
Jozef Mihál
16.05.06,14:31
TANAM - áno.
Jozef Mihál
16.05.06,14:33
Čo sa tým myslelo - nezúčtováva ? Ak mala príjem v zamestnaní v niektorom mesiaci na 43 095 Sk, napr. v dôsledku vyplatenia 13 -platu a úhrn príjmov za dobu zamestnania neprevýši 517140 Sk, vznikne jej vlastne nedoplatok (z dôvodu vypl. 13-platu). Je to tak všakže ?
Alebo sa mýlim a tých 517 140 Sk sa alikvótne prepočíta na mesiace tak aby sa tam nezahrnulo obdobie ev. na úrade práce ? Už som z toho blbnem..
Tým "nezúčtováva" som myslel, že toto obdobie ignorujeme, neovplyvňuje nás pri úvahách o povinnosti podať RZ a neovplyvňuje nás ani pri výpočtoch v samotnom RZ.

Max. VZ za rok 2005 je suma 517140 Sk pre každého, aj v uvedenom prípade.

Tak ako píšete - v danom prípade vznikne nedoplatok.
Jozef Mihál
16.05.06,14:34
mám zamestnanca , celý rok zdr.postihnutý, bol PN od 1.1.05do08.04.05 potom pracovalo a od 4.10.05 do 31.12.05 zase PN. je zamestnaný na 4 hodiny a v roku 2005 mal VZ 22.490,- musí si robiť RZ alebo mu nič netreba
Nemusí robiť RZ.
Zavadská Viera
17.05.06,04:25
Zamestnanec požiadal zamestnavateťa o Rzzp.vyšiel mu nedoplatok.
Na akom tlačive da zamestnavateľ vedieť zamestnancovi ,že ma nedoplatok.
alušik
17.05.06,05:15
Zamestnanec požiadal zamestnavateťa o Rzzp.vyšiel mu nedoplatok.
Na akom tlačive da zamestnavateľ vedieť zamestnancovi ,že ma nedoplatok.

Ak ročné zúčtovanie za rok 2005 vykoná za zamestnanca zamestnávateľ a výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok zamestnanca 100 Sk a vyšší alebo preplatok zamestnanca 100 Sk a vyšší, zamestnávateľ je podľa § 19 ods. 10 zákona povinný písomne oznámiť zamestnancovi najneskôr do 31. júla 2006 nedoplatok alebo preplatok zamestnanca. Oznamuje sa to na tlačive - Oznámenie o nedoplatku alebo preplatku zamestnanca za rok...
Katarína STR
17.05.06,06:42
Prosím Vás ešte o jednu radu,
ak zamestnanec má celý rok len príjem od jedného zamestnávateľa a jeho príjem nepresiahne ani v jednom mesiaci sumu 43.095, ale jeden mesiac je celý PN, teda príjem za tento mesiac je 0.

Je povinnosť robiť RZP ?
DanielaSL
17.05.06,06:44
Prosím Vás ešte o jednu radu,
ak zamestnanec má celý rok len príjem od jedného zamestnávateľa a jeho príjem nepresiahne ani v jednom mesiaci sumu 43.095, ale jeden mesiac je celý PN, teda príjem za tento mesiac je 0.

Je povinnosť robiť RZP ?

Katka v tomto prípade nie je.
Katarína STR
17.05.06,06:45
Srdečná vďaka.
matka7
17.05.06,08:30
Dobry den. Viete mi prosim pomoct s nasledovnym problemom pri rocnom zuctovani:

- zamestnanec bol poistencom v SR len cast roka, je to obcan CR, na slovenku pracoval len v obdobi od 15.8. do 14.10.05.
- jeho mesacny prijem je 200.000, t.j. zaplatil 3x poistne z maximalneho VZ
- poziadal nas o vykonanie rocneho zuctovania
- ineho zamestnavatela nemal, cely rok bol len zamestnancom


Na akom tlacive treba podat rocne zuctovanie, ked bol len zamestnancom? v tlacivach A totiz nie je mozne upravit vymeriavaci zaklad .. v jeho pripade to potom vyznie ako by mal doplatit este z 517.140 – (43.095x3) poistne on aj zamestnavatel napriek tomu ze nebol poisteny cely rok.. poistne zamestnanca bolo 5172 sk, poistne zamestnavatela 12.930 sk, uhrn prijmov 600.000.

Navyse rocne zuctovanie sa podava v poistovni kde bol poisteny k 31.12.05, ale on bol vtedy poisteny v zahranici .. ma teda podat zuctovanie v poistovni kde platil naposledy poistne?

Viete mi s tym prosim poradit? Vo VSZP mi totiz nevedeli povedat ako ho vyplnit v jeho pripade ..
Jozef Mihál
17.05.06,08:33
matka7:

RZ sa musí vykonať. Typ A.
A je to tak ako píšete, jeho VZ bude 517140 Sk.

Max. VZ 517140 Sk sa týka každého poistenca bez výnimky.

Druhá vec je, či vôbec mal byť u nás poistený. Ak bol poistený v tom čase aj v ČR a tam bol poistený ako zamestnanec alebo SZČO, u nás vôbec nemal byť poistený - ak je to tak, RZZP nerobte a všetko dajte na pravú mieru.
Paľka
17.05.06,08:37
Prosím o radu, zamestnanec neodpracoval celý rok, jeho vymeriavací základ je nižší ako 78 000,-Sk.Iné zamestnanie ani započítateľné príjmy nemal a každý mesiac mal príjem do 43 095,-Sk. Je povinný vykonať RZ poistného aj keď mal každý mesiac príjem nižší ako
43 095,-Sk? Ak áno, aký typ tlačiva? Vďaka.
matka7
17.05.06,08:40
súčasne poistený v ČR nebol.
dakujem za odpoved, ale pripada mi to strasne nefer aby mal doplacat aj on aj firma, hoci bol fyzicku tu len 2 mesiace.

mohol by zuctovanie nepodat kedze v kazdom mesiaci presiahol maximum? ste tiez toho nazoru ze v tomto pripade ho poda do zdravotnej poistovne kde bolp oisteny naposledy?
Ján
17.05.06,08:59
Dobrý deň,
rád by som sa len uistil:
zamestnanec (po celý r. 05 a nič iné), cca 12 000,- / mes., mal príjem z prenájmu nehnuteľnosti.
RZZP podávať nemusí.
Katarína STR
17.05.06,09:02
Nie nemusí.
Jozef Mihál
17.05.06,09:14
súčasne poistený v ČR nebol.
dakujem za odpoved, ale pripada mi to strasne nefer aby mal doplacat aj on aj firma, hoci bol fyzicku tu len 2 mesiace.

mohol by zuctovanie nepodat kedze v kazdom mesiaci presiahol maximum? ste tiez toho nazoru ze v tomto pripade ho poda do zdravotnej poistovne kde bolp oisteny naposledy?

RZ ZP sa robí na báze celoročných príjmov. Nie je podstatné, či to zarobil za 3 mesiace, alebo za rok. Ak by sa to zohľadňovalo, vyrojila by sa kopa špekulantov, hádajte kto by bol prvý v ich čele.

RZ ZP podá v poisťovni, kde bol poistený v roku 2005.
Katarína STR
17.05.06,09:17
Môžte mi prosím poradiť ?

Zamestnanec, ktorý bol celý rok 2005 poberateľom rodičovského príspevku.
Zároveň bol od 15.8.2005 aj zamestnaný.
Mzda za mesiac august, teda za polovicu mesiaca nepresiahla sumu 43.095.
Mzda za jednotlivé mesiace september - december, presiahla sumu 43.095.
Je povinnosť robiť RZP ?
Nie som si isťá.
vďaka
Jozef Mihál
17.05.06,09:18
Prosím o radu, zamestnanec neodpracoval celý rok, jeho vymeriavací základ je nižší ako 78 000,-Sk.Iné zamestnanie ani započítateľné príjmy nemal a každý mesiac mal príjem do 43 095,-Sk. Je povinný vykonať RZ poistného aj keď mal každý mesiac príjem nižší ako
43 095,-Sk? Ak áno, aký typ tlačiva? Vďaka.
Zamestnanec ktorý mal každý mesiac započítateľný príjem do 43095 Sk, iné zamestnanie nemal, SZČO nebol, RZ ZP podávať nemusí.
katkaj
17.05.06,09:21
Zamestnanec, ktorý bol celý rok 2005 poberateľom rodičovského príspevku.
Zároveň bol od 15.8.2005 aj zamestnaný.
Mzda za mesiac august, teda za polovicu mesiaca nepresiahla sumu 43.095.
Mzda za jednotlivé mesiace september - december, presiahla sumu 43.095.
Je povinnosť robiť RZP ?
Nie som si isťá.
vďaka

Áno musí robiť zúčtovanie
Katarína STR
17.05.06,09:24
Ďakujem veľmi pekne.
koruna
18.05.06,08:37
Prosím o radu,
zamestnanec mal roku 2005 dlhodobejšiu PN. Bol s ním skončený prac. pomer na dobu určitú. Pri skončení pracov. pomeru mu bola vyplatená náhrada
za dovolenku, z ktorej bolo odvedené poistné. Malo byť poistné odvedené
i keď tento zamestnanec pokračoval v PN po skončení prac. pomeru?
Veď bol vlastne poistencom štátu. Všimla som si to na doklade o príjme,
ktorý mám v programe.
dugilu
18.05.06,13:43
Prosím o radu,
zamestnanec mal roku 2005 dlhodobejšiu PN. Bol s ním skončený prac. pomer na dobu určitú. Pri skončení pracov. pomeru mu bola vyplatená náhrada
za dovolenku, z ktorej bolo odvedené poistné. Malo byť poistné odvedené
i keď tento zamestnanec pokračoval v PN po skončení prac. pomeru?
Veď bol vlastne poistencom štátu. Všimla som si to na doklade o príjme,
ktorý mám v programe.

Podľa mňa ani podla nižšie uvedeného nemalo
§ 13 (Vyhláška 239 MZ SR zo 4.apríla )
Do vymeriavacieho základu platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona sa na účely ročného zúčtovania poistného
za rok 2005 zahŕňa
a) príjem zo závislej činnosti podľa osobitnéhopredpisu5) vyplatený a zúčtovaný platiteľom príjmuza mesiace september 2005 až december 2005, v ktorých ani jeden deň nebol zamestnancom, samostatnezárobkovo činnou osobou a ani osobou podľa§ 11 ods. 8 písm. o) zákona,

kde § 11 ods. 8 písm. o) zákona (Zákona o zdravotnom poistení č.580/2004 )
o) fyzickú osobu, ktorá poberá nemocenské, ošetrovné
alebo materské podľa osobitného predpisu39m) alebo
je nemocensky poistená39n) a ošetruje osobu podľa
osobitného predpisu,39o)
Paľka
19.05.06,05:09
Prosím Vás, môže niekto poradiť príspevku č.74? Srdečná vďaka.
alušik
19.05.06,05:19
Prosím o radu, zamestnanec neodpracoval celý rok, jeho vymeriavací základ je nižší ako 78 000,-Sk.Iné zamestnanie ani započítateľné príjmy nemal a každý mesiac mal príjem do 43 095,-Sk. Je povinný vykonať RZ poistného aj keď mal každý mesiac príjem nižší ako
43 095,-Sk? Ak áno, aký typ tlačiva? Vďaka.
Keďže nebol zamestnancom celý rok, čo bolo počas zostávajúceho obdobia? Zatiaľ mi to vychádza, že nemá povinnosť podať RZP.
Jana Motyčková
19.05.06,05:29
Prosím o radu,
zamestnanec mal roku 2005 dlhodobejšiu PN. Bol s ním skončený prac. pomer na dobu určitú. Pri skončení pracov. pomeru mu bola vyplatená náhrada
za dovolenku, z ktorej bolo odvedené poistné. Malo byť poistné odvedené
i keď tento zamestnanec pokračoval v PN po skončení prac. pomeru?
Veď bol vlastne poistencom štátu. Všimla som si to na doklade o príjme,
ktorý mám v programe.
K odpovedi Dugilu - keďže preplatenie nevyčerpanej dovolenky bolo vyplatené zamestnancovi v mesiaci, kedy bol ešte zamestnancom (pri skončení PP), ide o zdaniteľný príjem zamestnanca a teda aj o vymeriavací základ zamestnanca. Nie je to príjem platiteľa podľa §11 ods. 2 (samoplatiteľa). Uvedené ustanovenie vyhlášky sa týka ročného zúčtovania u tzv samoplatiteľov.

Ku Korune - už si preberala túto tému aj inde - keď je to vyplatené pri skončení PP, t.j. v poslednej výplatnej páske, kedy bol v PP, poistné sa z toho platí (nie je to plnenie po skončení PP).
zubadielko
19.05.06,05:53
dobrý deň,
moja známa v roku 2005 ukončila vysokoškolské štúdium.
v mesiaci september - dohoda o vykonaní práce 6000,- Sk
mesiac október - dobrovolne nezamestnaná
november a december - pracovná zmluva s príjmom viac ako 10000,- Sk mesačne.
Musí si robiť RZZP, ak áno aký typ tlačiva má použiť? Môže požiadať o RZZP zamestnávateľa, alebo si ho musí spraviť sama? Vopred Ďakujem za odpovede.
SERVIS
19.05.06,06:01
Prepáčte, ak sa pýtam na to čo tu už bolo napísané. SZČO - konateľ s.r.o.,teda platiteľ od 1.-9, zároveň študent VŠ, nebol zamestnaný, žiadny príjem. Rozhodujem sa medzi tlačivom S a X. Pomôžte mi rozhodnúť sa. Ak keď som si prečítala rôzne príklady, neviem ktoré. ĎAkujem.
alušik
19.05.06,06:03
Prepáčte, ak sa pýtam na to čo tu už bolo napísané. SZČO - konateľ s.r.o.,teda platiteľ od 1.-9, zároveň študent VŠ, nebol zamestnaný, žiadny príjem. Rozhodujem sa medzi tlačivom S a X. Pomôžte mi rozhodnúť sa. Ak keď som si prečítala rôzne príklady, neviem ktoré. ĎAkujem.
A prečo by si vyplňoval S alebo X, keď nemáš súbeh činností. Stačí vyplniť B.
alušik
19.05.06,06:05
Prečo by si vypisoval zložitejšie tlačivá S alebo X. Stačí Ti vyplniť B. U Teba nedošlo ku súbehu.
SERVIS
19.05.06,06:16
Prečo by si vypisoval zložitejšie tlačivá S alebo X. Stačí Ti vyplniť B. U Teba nedošlo ku súbehu.

No neviem ako to zvládnem, veď neviem ani začať. Už len výber tlačiva je problém. Na ZP mi baba na túto otázku odpovedala asi takto: ts, ts... no asi S, ts, ts, alebo X? Tá vie asi ešte menej ako ja! Prosím ďaľšie názory. Ďakujem.
katkaj
19.05.06,06:21
No neviem ako to zvládnem, veď neviem ani začať. Už len výber tlačiva je problém. Na ZP mi baba na túto otázku odpovedala asi takto: ts, ts... no asi S, ts, ts, alebo X? Tá vie asi ešte menej ako ja! Prosím ďaľšie názory. Ďakujem.

Nepotrebuješ ďalšie názory. Alušik ti odpovedala, vypisuješ B. A počkaj ešte pár dní a mal by byť soft na vypočítanie RZZP na internete. Jožko Mihál to tu tento týždeň spomínal.
Barbara
19.05.06,07:22
Od 1.1.05-31.3.05 = samoplatitel, žiadne prijmy
Od 1.4.04-31.12.05 = zamestnanec
V dec.05 mzda presiahla 43095, v ostat.mesiacoch mzda 10000 Sk.
Ake tlacivo vyplnit a ako sa vyporiadat s obdobim samoplatitela, ked v tlacivach RZP su len pripady samoplatitelov od sept. do dec.2005.


vyplníš tlačivo typ S s listami SA- zo zamestnania a SC ako samoplatiteľ
dugilu
19.05.06,07:41
K odpovedi Dugilu - keďže preplatenie nevyčerpanej dovolenky bolo vyplatené zamestnancovi v mesiaci, kedy bol ešte zamestnancom (pri skončení PP), ide o zdaniteľný príjem zamestnanca a teda aj o vymeriavací základ zamestnanca. Nie je to príjem platiteľa podľa §11 ods. 2 (samoplatiteľa). Uvedené ustanovenie vyhlášky sa týka ročného zúčtovania u tzv samoplatiteľov.

Ku Korune - už si preberala túto tému aj inde - keď je to vyplatené pri skončení PP, t.j. v poslednej výplatnej páske, kedy bol v PP, poistné sa z toho platí (nie je to plnenie po skončení PP).

V poriadku ale bol dlhodobejsie PN a platil za neho stat
dugilu
19.05.06,07:45
Keďže nebol zamestnancom celý rok, čo bolo počas zostávajúceho obdobia? Zatiaľ mi to vychádza, že nemá povinnosť podať RZP.

Ak nemal aj v tom chybajucom mesiaci viac 43095 tak je povinny podat RZ
niekde som ten pripad videla hladam zdroj
dugilu
19.05.06,07:48
Ak nemal aj v tom chybajucom mesiaci viac 43095 tak je povinny podat RZ
niekde som ten pripad videla hladam zdroj

respektive suhlasim zavisi od toho co mal (bol) v chybajucom obdobi
radka1
19.05.06,09:41
Mohli by ste mi poradiť prosím...mám zamestnanca, ktorý má zároveň aj živnosť. Zo živnosti však nemal žiadne príjmy, teda nikam neodvádzal. Môžem mu urobiť RZ, alebo si ho musí urobiť sám? Ak mu môžem urobiť to RZ, mám žiadať aj nejaké potvrdenie zo živnosti?
Ďalej by som mala nasledovnú otázočku: do VZ sa nezapočítava odchodné a odstupné. To sa týka len VZ na účely RZ? Pretože keď som pozerala na výplatnú pásku, do VZ je zahnuté aj to odstupné. Tak mi to nejako nesedí...pri zúčtovaní výplaty sa to do VZ započíta a pri RZ poistenia už nie? Treba robiť v tomto prípade RZ, ak bola zamestnaná do 28. 02. 2005, nakoľko vo feburári bolo odstupné vo výške cca. 200.000,- (inak príjmy za január a február 2005 nepresahovali 43.095,-Sk), potom bola evidovaná na ÚPSVaR až doteraz. Popritom však mala príjmy z DoVP, ktoré nepresahujú 13.000,- Treba urobiť teda to RZ???
Dik moc
Barbara
19.05.06,09:46
Mohli by ste mi poradiť prosím...mám zamestnanca, ktorý má zároveň aj živnosť. Zo živnosti však nemal žiadne príjmy, teda nikam neodvádzal. Môžem mu urobiť RZ, alebo si ho musí urobiť sám? Ak mu môžem urobiť to RZ, mám žiadať aj nejaké potvrdenie zo živnosti?

Ďalej by som mala nasledovnú otázočku: do VZ sa nezapočítava odchodné a odstupné. To sa týka len VZ na účely RZ? Pretože keď som pozerala na výplatnú pásku, do VZ je zahnuté aj to odstupné. Tak mi to nejako nesedí...pri zúčtovaní výplaty sa to do VZ započíta a pri RZ poistenia už nie? Treba robiť v tomto prípade RZ, ak bola zamestnaná do 28. 02. 2005, nakoľko vo feburári bolo odstupné vo výške cca. 200.000,- (inak príjmy za január a február 2005 nepresahovali 43.095,-Sk), potom bola evidovaná na ÚPSVaR až doteraz. Popritom však mala príjmy z DoVP, ktoré nepresahujú 13.000,- Treba urobiť teda to RZ???
Dik moc


1. Ty mu nemôžeš ako zamestnávateľ vykonať RZ, musí si to urobiť sám, môžeš mu pomôcť ak Ťa poprosí. tlačivo Typ S s listami SA- zamestnanie a SB- živnosť

2. do VZ odstupné ani odchodné nevstupujú, ani jubilejné., prípl. za pohotovosť...atď
radka1
19.05.06,09:49
Ďakujem za rýchlu odpoveď!
Barbara
19.05.06,09:49
Ďakujem za rýchlu odpoveď!


vďačne, aj nabudúce
dugilu
19.05.06,09:52
1. Ty mu nemôžeš ako zamestnávateľ vykonať RZ, musí si to urobiť sám, môžeš mu pomôcť ak Ťa poprosí. tlačivo Typ S s listami SA- zamestnanie a SB- živnosť

2. do VZ odstupné ani odchodné nevstupujú, ani jubilejné., prípl. za pohotovosť...atď

1.suhlasim robi sam

2.suhlasim § 13 odst (4) zakona 459/2005 (=uplne znenie 580/2004)
ohladne vymeriavcich zakladov
Paľka
19.05.06,09:56
Keďže nebol zamestnancom celý rok, čo bolo počas zostávajúceho obdobia? Zatiaľ mi to vychádza, že nemá povinnosť podať RZP.


Starostlivosť o dieťa do 5-tich rokov veku.
Aj ja si myslím, že nemusí podať RZP,ale stále ma mýli ten vymeriavací základ 78000,-Sk. Niekde som čítala/myslím, že na webe novezdravotnictvo/,že RZP musí podať "ak po celý čas trvania zamestnania bol príjem najmenej 43 095,-
avšak zamestnanie netrvalo celý rok/aspoň 1 mesiac bez príjmu /.=jediné zamestnanie
A potom sa tam písalo v prípade viacerých zamestnávateľov, že sa použije typ X , ak je súčet VZ nižší ako 78000,-.
Dúfam, že som vás nedoplietla, lebo čím viac to čítam, tým viac som dopletená a zdá sa mi, že si len zbytočne komplikujem život.
dugilu
19.05.06,10:13
Starostlivosť o dieťa do 5-tich rokov veku.
Aj ja si myslím, že nemusí podať RZP,ale stále ma mýli ten vymeriavací základ 78000,-Sk. Niekde som čítala/myslím, že na webe novezdravotnictvo/,že RZP musí podať "ak po celý čas trvania zamestnania bol príjem najmenej 43 095,-
avšak zamestnanie netrvalo celý rok/aspoň 1 mesiac bez príjmu /.=jediné zamestnanie
A potom sa tam písalo v prípade viacerých zamestnávateľov, že sa použije typ X , ak je súčet VZ nižší ako 78000,-.
Dúfam, že som vás nedoplietla, lebo čím viac to čítam, tým viac som dopletená a zdá sa mi, že si len zbytočne komplikujem život.

Z nizsie uvedeneho mi vyplyva ze nemusi


OZNAM PRE POISTENCOV ZDRAVOTNÉHO POISTENIA
NOVÁ POVINNOSŤ VYKONAŤ ROČNÉ ZÚČTOVANIE POISTNÉHO
ZA ROK 2005

....
3. POISTENEC ŠTÁTU (dôchodca, študent), ak mal príjem len z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru v mesiacoch september až december 2005 vyšší ako 13 000 Sk.
4. SAMOPLATITEĽ, ak mal príjem v mesiacoch september až december 2005 vyšší ako 13 000 Sk.

VŠETKY ŽIADOSTI a TLAČIVÁ NÁJDETE NA INTERNETOVEJ STRÁNKE
www.health.gov.sk (http://www.health.gov.sk)
Barbara
19.05.06,10:17
Starostlivosť o dieťa do 5-tich rokov veku.
Aj ja si myslím, že nemusí podať RZP,ale stále ma mýli ten vymeriavací základ 78000,-Sk. Niekde som čítala/myslím, že na webe novezdravotnictvo/,že RZP musí podať "ak po celý čas trvania zamestnania bol príjem najmenej 43 095,-
avšak zamestnanie netrvalo celý rok/aspoň 1 mesiac bez príjmu /.=jediné zamestnanie
A potom sa tam písalo v prípade viacerých zamestnávateľov, že sa použije typ X , ak je súčet VZ nižší ako 78000,-.
Dúfam, že som vás nedoplietla, lebo čím viac to čítam, tým viac som dopletená a zdá sa mi, že si len zbytočne komplikujem život.


Keď mal viacerých zamestnávateľov tak sa použije typ S a toľko listu SA, koľko mal zamestnávateľov.
ten VZ sa berie ako úhr príjmov. Keď je nižší ako 78000,- tak sa použije tlačivo X
a keď je vyšší ako 78000,- tak typ S.
Poistenec musí podať RZP ak v roku 2005 mal aspoň v jednom mesiaci nad 43095 a v ostatných mal pod 43095 a platí to aj opačnom poradí.

dúfam som to nepoplietla
alex1
19.05.06,10:28
SZČO zaplatil poistné v období 1-12/2005 celkom 10920,- v 1/2006 zapalatil ešte 910,- a kvôli nejakému potvrdeniu, ktoré sme potrebovali musel doplatiť 2002,- (ževraj mal nedoplatok) Ten sme zaplatili 31.1.2006. Teraz neviem, čo mu mám dať do r.26 a r. 28.
dugilu
19.05.06,11:11
SZČO zaplatil poistné v období 1-12/2005 celkom 10920,- v 1/2006 zapalatil ešte 910,- a kvôli nejakému potvrdeniu, ktoré sme potrebovali musel doplatiť 2002,- (ževraj mal nedoplatok) Ten sme zaplatili 31.1.2006. Teraz neviem, čo mu mám dať do r.26 a r. 28.

Nuz neviem ci tych 2002,- Sk nebolo este za rok 2004? a zrejme v danovom za r.2005 si neuplatnil VZ prislusny k tejto sume ale ved v poistovni ked ju niekto navstivi(resp.zavola) sa da zistit co to je a za co to je ???
Citaj nasledovné


Poučenie na vyplnenie ročného zúčtovania – typ B
Položka č.26 – uvádza sa úhrn preddavkov na poistné, ktoré poistenec zaplatil ako samostatne zárobkovo činná osoba za rok 2005 najneskôr v deň podania ročného zúčtovania. Nezapočítava sa poistné, ktoré prípadne poistenec zaplatil v roku 2005 za roky predchádzajúce roku 2005.

Položka č.27 – uvádza sa základ dane z príjmu fyzických osôb podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov okrem vyňatých príjmov .Ak sa poistenec v čase medzi 1. januárom 2005 a 31. augustom 2005 považoval za samostatne zárobkovo činnú osobu ako konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným, započítava sa do položky č.27 aj odmena za výkon funkcie konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným, považovaná za príjem zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, dosiahnutá v čase medzi 1. januárom 2005 a 31. augustom 2005

Položka č.28 – uvádza sa suma výdavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, ktoré si poistenec uplatnil pri výpočte základu dane (položka č.27). Poistenec, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona č.595/2003 Z.z., uvedie sumu preukázateľnej výšky zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie a preddavkov na poistné, zaplatených počas roka 2005. Poistenec, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, uvádza sumu výdavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie a preddavkov na poistné, ktoré zahrnul do daňových výdavkov za rok 2005. Poistenec, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva, uvádza sumu výdavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie a preddavkov na poistné, ktoré zahrnul do daňových výdavkov za rok 2005. Ak sa poistenec v čase medzi 1. januárom 2005 až 31. augustom 2005 považoval za samostatne zárobkovo činnú osobu len ako konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným, do položky č.28 nezapočítava preddavky, ktoré v čase medzi 1. januárom 2005 až 31. augustom 2005 zaplatil ako samostatne zárobkovo činná osoba.
Melnick
21.05.06,18:09
SZČO zaplatil poistné v období 1-12/2005 celkom 10920,- v 1/2006 zapalatil ešte 910,- a kvôli nejakému potvrdeniu, ktoré sme potrebovali musel doplatiť 2002,- (ževraj mal nedoplatok) Ten sme zaplatili 31.1.2006. Teraz neviem, čo mu mám dať do r.26 a r. 28.

Pol26= preddavky na r.2005 za 1-12 mesiac t.z.za I/2005 uhradený vo februári,za II/2005 uhradený v marci....etc. a tiež preddavok za 12 mesiac,uhradený v januári 2006.
nedoplatok 2002.-Sk nezapočítávaš/to bude predmetom budúcoročného zúčt. poistného v pol28/.
Pol28= výdavky na ZP, ktoré si účtoval vo svojom účtovníctve, čiže ,je tam platba uhradená za XII/2004,ktorú si uhradil v januári 2005,platba za I/2005 uhradená vo februári .....etc plus platba za XI/2005, uhradená v decembri 2005.
V pol57- uveď "0" pretože si už starý dlh vyrovnal toho 31.1.2006
Elca
22.05.06,07:08
Zamestnanec bol v prac.pomere do 30.6.2005.Jeho prijem v kazdom mesiaci bol 70000.-Sk.Od 1.7.2005 do konca roka poistencom statu-vedeny na urade prace. Poziadal zamestnavatela o vykonanie roc.zuctovania.
Aky typ tlaciva treba pouzit?
lelgaboca
22.05.06,07:27
Ahojte poradaci,

potrebovala by som od Vas radu:
Zamestnanec /Typ S-SA/ počas roku len zamestnananý u 2 zamestnavatelov, RZ robi sam.
1. zamestnananie: od 01.01.2005 do 31.01.2005 /Uhrn prijmov nad 43.095,- SKK/ - riadne zrazene odvody
2. zamestnanaie: od 30.01.2005 do 31.12.2005 /Uhrn prijmov v januari pracoval len 2 dni, takze prijem okolo 3000,- SK odvody zrazene len z tejto ciastky v alikvotnej vyske, ostatne mesiace prijem vzdy nad 43.095,- Sk.

Ked mu vyplnim tlaciva S-SA-SA/ RZ, vychadza mi nelogicky vasledok:
On ako zamestnanec ma preplatok okolo 100,- SK - to je aj v poriadku, ale
1. zamestnavatel ma preplatok viac ako 1.000,- SK
2. zamestnavatel ma nedoplatok okolo 900,- SK,

pricom kazdy z nich v presnej vyske zrazili odvody. Je to nelogicke, ze 2. zamestnavatel zaplati odvod aj za prveho zamestnavatela.

Alebo pri kategorizovani, ci vobec musi takyto zamesnanec urobit rocne zuctovanie mam brat do uvahy ten fakt, ze v janurai bol zamestnanany v dvoch firmach a sucet jeho prijmov za januar presiahol 43.095,- Sk a nerobi vobec RZ, lebo za kazdy mesiac mal viac ako 43.095,- SK ?????

Dakujem vopred
Barbara
22.05.06,08:03
Ahojte poradaci,





Alebo pri kategorizovani, ci vobec musi takyto zamesnanec urobit rocne zuctovanie mam brat do uvahy ten fakt, ze v janurai bol zamestnanany v dvoch firmach a sucet jeho prijmov za januar presiahol 43.095,- Sk a nerobi vobec RZ, lebo za kazdy mesiac mal viac ako 43.095,- SK ?????

Dakujem vopred


presne tak, nerobí RZP lebo každý mesiac mal príjem nad 43095.
Robil by, teda by musel keby mal čo i len 1 mesiac menej než 43095, t.z.,že napr. 1/05-11/05 by mal nad 43095,- a v 12/05 by mal 25855,čo je menej ako 43095, tak by musel.
lelgaboca
22.05.06,08:08
Dakujem Barbara
Barbara
22.05.06,08:16
Dakujem Barbara


nenizač! vďačne
aknel
22.05.06,08:50
V roku 2005 som bola zamestnancom s prijmom 10tisic od 1.1.05do 31.03.05, potom 2 mesiace na urade prace , od 1.5.05 som sa stala konatelkou spolocnosti a nepoberala som ziadny prijem/samoplatca/, od 01.08.2005 som sa stala zamestnancom v tejto firme s prijmom 12tisic.
Zaujimalo by ma, ktoré z tlačív musím vypísat. dakujem
katkaj
22.05.06,08:52
V roku 2005 som bola zamestnancom s prijmom 10tisic od 1.1.05do 31.03.05, potom 2 mesiace na urade prace , od 1.5.05 som sa stala konatelkou spolocnosti a nepoberala som ziadny prijem/samoplatca/, od 01.08.2005 som sa stala zamestnancom v tejto firme s prijmom 12tisic.
Zaujimalo by ma, ktoré z tlačív musím vypísat. dakujem

Vyplnaš typ S s prílohami SA zamestnanie a SB konateľstvo
evelina
22.05.06,09:06
Dobry den, chcela by som Vas poprosit aj ja o radu. V roku 2005 som bola cely rok uznana za invalidnú 50%, od 1.1.2005 - 2.5.2005 som bola zamestnana na 50% uvazok, od 3.5.2005 do 31.12.2005 som evidovaná na urade prace. Podavala som dan. priznanie B, nakolko som mala prijem podla § 6 (v riadku nie je zivnostou, ani podnikanim) zmluva podla Obch. zakonnika - predaj kozmetiky, prijem cca 50.000,- Sk. Podla zakona mam povinnost podat, ale ake tlaciva mam pouzit, na vszp mi nevedeli povedat. Dakujem
YVETTE
22.05.06,09:47
Zdravim. Prosila by som o radu. Zamestnanec cely rok 2005 iba zamestnany, ale pracoval iba dva mesiace, jeho prijem neprekrocil sumu 43095 Sk, a ostatne mesiace bol dlhodobo pracenechopny. Musi si sam podat rocne zuctovanie zdravotneho poistenia. Dakujem.
Pepa
22.05.06,10:00
Zdravim. Prosila by som o radu. Zamestnanec cely rok 2005 iba zamestnany, ale pracoval iba dva mesiace, jeho prijem neprekrocil sumu 43095 Sk, a ostatne mesiace bol dlhodobo pracenechopny. Musi si sam podat rocne zuctovanie zdravotneho poistenia. Dakujem.
Nie - nemusí.
Barbara
22.05.06,10:04
Nie - nemusí.


súhlasím s Pepou nemusí si sám podať, ale ani zamestnávateľ mu nemusí spraviť RZ, nakoľko jeho príjem ani v jednom mesiaci neprekročil hranicu 43095
Qera
22.05.06,10:05
Dobrý deň p. Mihál,
poprosila by som vás o radu. Manžel poberá výsluhový príspevok, ktorý na rozdiel od výsluhového dôchodku nie je oslobodený od dane z príjmov /par.9 odst.g ZDP/. Do daňového priznania uvádza tento príjem do par.5, na základe potvrdenia o zdaniteľnom príjme a zrazených preddavkoch na daň. Príspevok poberá už niekoľko rokov, takže za celý rok 2005 je to jeho zdaniteľný príjem, vysporiadaný v daňovom priznaní.
Vstupuje tento príjem do VZ na určenie výšky zdravotného poistenia alebo nie? Všetky tieto požitky / výsluhové dôchodky aj príspevky sú príjmy podľa par.8, odst.1, písm.h /aspoň myslím/ a do ročného zúčtovania nepatria. Len ten výsluhový príspevok ZDP neoslobodil od dane z príjmov a jeho poberanie skončí po dosiahnutí dôchodkového veku.
Kam sa tento príjem zaraďuje podľa zákona o zdravotnom poistení?
Ďakujem vopred za odpoveď.
hbeata
22.05.06,11:40
Zdravím Vás, potrebujem poradiť v nasledovnom: od 1.1.2005 do 31.5.2005 som bola na rodičovskom príspevku a zároveň zamestnaná vo firme A, od 1.6.2005 do 31.12.2005 som bola zamestnaná vo firme B a zároveň do 5.9.2005 som poberala rodičovský príspevok a dňa 18.8.2005 som sa stala konateľkou - bez príjmu. Aký typ tlačiva vypĺňam na RZ ??? Ďakujem
Marína
22.05.06,12:10
Konatelia boli považovaní za SZČO od 1.1. do 31.8.2005. Z toho mi vyplýva, že k 18.8. si sa mala prihlásiť do ZP a k 31.8. odhlásiť. Za toto obdobie vypočítať a odviesť preddavok na ZP. Ak si tak neurobila, urob to dodatočne teraz. Tlačivá použiješ typ_S, SA(zamestnanie), SB(SZČO), ak VZ bol vyšší ako 78000. Ak bol nižší, použiješ tlačivo typ_X, XA, XB. Tlačivo SB, resp. XB bude síce 0(nulové), ale vyplniť ho musíš.
hbeata
22.05.06,12:25
Aký mal byť vymeriavací základ na určenie preddavku do ZP v prípade konateľa vo firme C, podotýkam, že som bola zamestnaná na TPP vo firme B od 1.6. a zamestnávateľ za mňa odvádzal poistné.
Jana Motyčková
22.05.06,13:41
Zamestnanec bol v prac.pomere do 30.6.2005.Jeho prijem v kazdom mesiaci bol 70000.-Sk.Od 1.7.2005 do konca roka poistencom statu-vedeny na urade prace. Poziadal zamestnavatela o vykonanie roc.zuctovania.
Aky typ tlaciva treba pouzit?
A .
Jana Motyčková
22.05.06,13:44
Dobry den, chcela by som Vas poprosit aj ja o radu. V roku 2005 som bola cely rok uznana za invalidnú 50%, od 1.1.2005 - 2.5.2005 som bola zamestnana na 50% uvazok, od 3.5.2005 do 31.12.2005 som evidovaná na urade prace. Podavala som dan. priznanie B, nakolko som mala prijem podla § 6 (v riadku nie je zivnostou, ani podnikanim) zmluva podla Obch. zakonnika - predaj kozmetiky, prijem cca 50.000,- Sk. Podla zakona mam povinnost podat, ale ake tlaciva mam pouzit, na vszp mi nevedeli povedat. Dakujem
Podľa celkového VZ - ak je aspoň 78000 Sk, tak X s listami XA a XD, ak je nižśí tak S +SA, SD.
Jana Motyčková
22.05.06,13:46
Aký mal byť vymeriavací základ na určenie preddavku do ZP v prípade konateľa vo firme C, podotýkam, že som bola zamestnaná na TPP vo firme B od 1.6. a zamestnávateľ za mňa odvádzal poistné.
Popri zamestnaní bol preddavok 0, ale bolo treba sa prihlásiť ako SZČO.
autor
23.05.06,06:52
Dobrý deň,
celý rok 2005 som bol zamestnacom. V apríli 2005 som dostal autorský honorár za spoluautorstvo publikácie (nie som SZČO ani nič podobné - ide o jednorázovú neopakujúcu sa udalosť, žiadne iné príjmy som nemal). Na základe toho som podal vykonal zúčtovanie dane, typ B. Mal by som teda podať zúčtovanie zdr. poistenia na tlačice S-SA-SD (príjem poďľa §6, ods.2 písm. a) daňového zákona). Čo ale mám uviesť v SD, keďže z autorského honorára pred 1. 9. 2005 sa neplatí zdr. poistenie a teda základ dane podľa daňového priznania je iný ako základ, z ktorého sa počíta zdravotné poistenie - položka D04 na SD? Kde a ako mám zdokladovať, že základ dane podľa §6 daňového zákona je iný ako základ pre výpočet zdravotného poistenia na tlačive SD? V mojom prípade by mal byť "0". Ďakujem vopred za odpoveď - v zdrav. poisťovni nemali ani tušenie ako postupovať.
dugilu
23.05.06,07:30
Dobrý deň,
celý rok 2005 som bol zamestnacom. V apríli 2005 som dostal autorský honorár za spoluautorstvo publikácie (nie som SZČO ani nič podobné - ide o jednorázovú neopakujúcu sa udalosť, žiadne iné príjmy som nemal). Na základe toho som podal vykonal zúčtovanie dane, typ B. Mal by som teda podať zúčtovanie zdr. poistenia na tlačice S-SA-SD (príjem poďľa §6, ods.2 písm. a) daňového zákona). Čo ale mám uviesť v SD, keďže z autorského honorára pred 1. 9. 2005 sa neplatí zdr. poistenie a teda základ dane podľa daňového priznania je iný ako základ, z ktorého sa počíta zdravotné poistenie - položka D04 na SD? Kde a ako mám zdokladovať, že základ dane podľa §6 daňového zákona je iný ako základ pre výpočet zdravotného poistenia na tlačive SD? V mojom prípade by mal byť "0". Ďakujem vopred za odpoveď - v zdrav. poisťovni nemali ani tušenie ako postupovať.

To sa mi páči ako zdravotné poisťovne nevedia a obyčajný smrteľník má vedieť, tiež nechápem načo do vymeriavacieho pre zdravotné chcú silou mocou zahrnúť aj autorské honoráre ale asi v § 13 ods. (4) e) zabudli napísať a v oblasti duševných práv a tiež si asi (pri tom dôslednom či nezmyselnom ?? opisovaní daňového zákona) nevšimli, že tie autorské sú tam pre to, že neboli zdanené (iba poplatok 2% pre Lito) nuž hold zrejme netreba nič tvoriť alebo všetko sfondiť a prečo by mal byť iný ako základ dane na daňovom keď píšu v list SD-> uvádza sa základ dane z príjmov fyzických osôb podľa § 6 .... to potom asi D06 vychádza (0+0)/2.14 =0 alebo sa mýlim ?
MonikaKolnik
23.05.06,07:37
Ak nevie svoje príjmy, nech žiada toho, kto mu ich vyplatil, aby mu v zmysle § 130 ods.5 Zákonníka práce dal doklad o tom, koľko a za aké mesiace zarobil.
osobne som vsetkym kt. sa to tyka poslala Doklady o prijmoch take ako zamestnancom, dost by som sa cudovala, keby si to niektori vobec uvedomili, ze s tym maju cosi robit, aj ked sa to stale vsade omiela. Oni chudatka za to nemozu.
MonikaKolnik
23.05.06,07:44
presne tak, nerobí RZP lebo každý mesiac mal príjem nad 43095.
Robil by, teda by musel keby mal čo i len 1 mesiac menej než 43095, t.z.,že napr. 1/05-11/05 by mal nad 43095,- a v 12/05 by mal 25855,čo je menej ako 43095, tak by musel.
mozno by nebolo zle mu prepocitat, ci by nahodou aj cosi nevratili, je to mozne, ak mal vyssie prijmy vo viac firmach.
dugilu
23.05.06,07:46
osobne som vsetkym kt. sa to tyka poslala Doklady o prijmoch take ako zamestnancom, dost by som sa cudovala, keby si to niektori vobec uvedomili, ze s tym maju cosi robit, aj ked sa to stale vsade omiela. Oni chudatka za to nemozu.

suhlasim aj u nás dávame taký doklad ako zamestnancom , kde pekne vidno kedy a koľko v priebehu roka u nás dohodári zarobili To zase zdravotné nedomysleli , lebo nie všetci si opatrujú výplatné pásky a prečo kvôli tomu zase otravovať zamestnávateľa
Jozef Mihál
23.05.06,18:40
Dobrý deň,
celý rok 2005 som bol zamestnacom. V apríli 2005 som dostal autorský honorár za spoluautorstvo publikácie (nie som SZČO ani nič podobné - ide o jednorázovú neopakujúcu sa udalosť, žiadne iné príjmy som nemal). Na základe toho som podal vykonal zúčtovanie dane, typ B. Mal by som teda podať zúčtovanie zdr. poistenia na tlačice S-SA-SD (príjem poďľa §6, ods.2 písm. a) daňového zákona). Čo ale mám uviesť v SD, keďže z autorského honorára pred 1. 9. 2005 sa neplatí zdr. poistenie a teda základ dane podľa daňového priznania je iný ako základ, z ktorého sa počíta zdravotné poistenie - položka D04 na SD? Kde a ako mám zdokladovať, že základ dane podľa §6 daňového zákona je iný ako základ pre výpočet zdravotného poistenia na tlačive SD? V mojom prípade by mal byť "0". Ďakujem vopred za odpoveď - v zdrav. poisťovni nemali ani tušenie ako postupovať.
V liste SD máte uviesť základ dane daný podľa § 6 zákona o dani z príjmov za rok 2005. Je to suma, ktorú máte na r.42 daňového priznania.
Zuza
24.05.06,09:26
Prosím o radu, mám zamestnanca, ktorý pracoval celý rok u nás a mal minimálnu mzdu. V októbri 2005 mal neplatené voľno. Za toto obdobie mu nebolo uhradené zdravotné poistenie (nedopatrením). Treba mu urobiť ročné zúčtovanie, ale na akom tlačive? Ďakujem, nikde som to nenašla, že čo v takomto prípade.
Majaja
24.05.06,21:13
V liste SD máte uviesť základ dane daný podľa § 6 zákona o dani z príjmov za rok 2005. Je to suma, ktorú máte na r.42 daňového priznania.

pôv. pr. 132
p. Mihál, prepáčte, ale táto oblasť mi nie je jasná,
na základe uvedeného znamená, že tí, ktorí sa do ZP neprihlásili ako SZČO musia do RZP započítať príjmy z honorárov za celý rok 2005? - nie iba od 09/05 - 12/05???
Ďakukjem
Jana33
25.05.06,04:39
Mala som zamestnanca, ktorý mal kolísavý príjem a 31.05.2005 odišiel do dôchodku. V októbri mal vyplatenú čiastku 13. mzdy(10 000,-), z tejto čiastky mal odvedené poistné aj on aj zamestnávateľ, požiadal ma o ročné zúčtovanie, prosím aké tlačivá mám použiť a ako napraviť chybu ....ďakujem
dugilu
25.05.06,04:45
V liste SD máte uviesť základ dane daný podľa § 6 zákona o dani z príjmov za rok 2005. Je to suma, ktorú máte na r.42 daňového priznania.

V daňovom priznaní v tabuľke 1. na riadku 5 ste mali mať uvedenú sumu autorského honoráru -> riadok 11=uvedená suma ->riadok 42=uvedená suma
RENATAW
25.05.06,05:15
Prosím o radu, aké tlačivo vyplniť:

Pr. starobný dôchodca

01-07/2006 - zopár mesiacov na pracovnú zmluvu /musí mi doniesť doklad/
08/2006 - dohoda 11.900,-
09/2006 - dohoda 15.100,-
10-12/2006 - pracovný pomer na zmluvu 36.700,-

ďakujem



No neviem či som to dobre zaradila!
Lenka166
25.05.06,08:57
Musi si podavat ročne zučtovanie zamestnankyna ak je cely rok zamestnana (nema prijem lebo je na rodicovskom prispevku) a v decembri mala dohodu o vykonani prace nad 13000? Ak ano tak tlacivo XA a XC?
alušik
25.05.06,08:59
Musi si podavat ročne zučtovanie zamestnankyna ak je cely rok zamestnana (nema prijem lebo je na rodicovskom prispevku) a v decembri mala dohodu o vykonani prace nad 13000? Ak ano tak tlacivo XA a XC?

Nie, nemusí. U nej je dôležité, že má stále (aj počas poberania rodičovského príspevku) status zamestnanca.
TANAM
25.05.06,09:37
Riaditeľ mal za ja. a feb. ovod z maxima. Každý mesiac mal príjem 200.000, Sk.
Od 1.3.2005 je dôchodca bez príjmu. Musí robiť RZ, keď v materiáloch je, že sa osobitne posudzuje obdobie zamestnania a obdobie, keď bol poitencom štátu?
Jozef Mihál
26.05.06,11:57
Riaditeľ mal za ja. a feb. ovod z maxima. Každý mesiac mal príjem 200.000, Sk.
Od 1.3.2005 je dôchodca bez príjmu. Musí robiť RZ, keď v materiáloch je, že sa osobitne posudzuje obdobie zamestnania a obdobie, keď bol poitencom štátu?
A práve preto, že sa osobitne posudzuje obdobie zamestnania atď., musí robiť RZ. A to preto, lebo ako zamestnanec mal síce vysoký príjem ale nie po celý rok, nie v každom kal.mesiaci.

Citujem zo zákona, § 19 ods.1 písm. b):

"Povinnosť (podať RZ) sa nevzťahuje na poistenca, ktorý...
...počas predchádzajúceho kalendárneho roka nebol samostatne zárobkovo činnou osobou a súčasne počas celého predchádzajúceho kalendárneho roka bol zamestnancom a jeho príjmy podľa § 13 ods. 1 až 4 vo všetkých mesiacoch u všetkých zamestnávateľov jednotlivo presiahli trojnásobok priemernej mesačnej mzdy a nemal príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa osobitného predpisu46) okrem vyňatých príjmov."
Jozef Mihál
26.05.06,12:00
Prosím o radu, aké tlačivo vyplniť:

Pr. starobný dôchodca

01-07/2006 - zopár mesiacov na pracovnú zmluvu /musí mi doniesť doklad/
08/2006 - dohoda 11.900,-
09/2006 - dohoda 15.100,-
10-12/2006 - pracovný pomer na zmluvu 36.700,-
Ak VZ v súčte

1-7/05 zamestnanie plus
15100 dohoda 9/05 plus
36700 zamestnanie 10-12/05

je najmenej 78000 (čo asi bude) tak typ S, dva listy SA - za každé zamestnanie jeden list SA, a list SC za samoplatiteľa za september.
Jozef Mihál
26.05.06,12:01
pôv. pr. 132
p. Mihál, prepáčte, ale táto oblasť mi nie je jasná,
na základe uvedeného znamená, že tí, ktorí sa do ZP neprihlásili ako SZČO musia do RZP započítať príjmy z honorárov za celý rok 2005? - nie iba od 09/05 - 12/05???
Ďakukjem
Áno, viď § 13 ods.5 zákona.
autor
27.05.06,08:10
Ak to tak napíšem, vyjde mi, že mám z toho doplatiť poistenie, ale pokiaľ je mi známe, tento môj príjem nepodlieha odvodom na zdravotné positenie, takže vlastne ste mi neodpovedali na otázku, len ste formálne odpísali, čo je v poučení a čo si viem prečítať aj bez tejto diskusie. Môžete byť presnejší - kde sa v ďalších krokoch výpočtu ukáže, že z toho čo tam napíšem ako základ dane a ďalej spočítam zdravotné poistenie ho vlastne nemám zahrnúť do tlačiva S a zaplatiť!?! Ďakujem.
Jozef Mihál
27.05.06,12:19
Dobrý deň,
celý rok 2005 som bol zamestnacom. V apríli 2005 som dostal autorský honorár za spoluautorstvo publikácie (nie som SZČO ani nič podobné - ide o jednorázovú neopakujúcu sa udalosť, žiadne iné príjmy som nemal). Na základe toho som podal vykonal zúčtovanie dane, typ B. Mal by som teda podať zúčtovanie zdr. poistenia na tlačice S-SA-SD (príjem poďľa §6, ods.2 písm. a) daňového zákona). Čo ale mám uviesť v SD, keďže z autorského honorára pred 1. 9. 2005 sa neplatí zdr. poistenie a teda základ dane podľa daňového priznania je iný ako základ, z ktorého sa počíta zdravotné poistenie - položka D04 na SD? Kde a ako mám zdokladovať, že základ dane podľa §6 daňového zákona je iný ako základ pre výpočet zdravotného poistenia na tlačive SD? V mojom prípade by mal byť "0". Ďakujem vopred za odpoveď - v zdrav. poisťovni nemali ani tušenie ako postupovať.
Áno, typ S, listy SA + SD.

V liste SD v p.D04 uvediete základ dane z DP, r.42.

Podľa zákona v uvedenom prípade je vymeriavací základ daný ako základ dane podľa § 6 ZDP za celý rok 2005, viď § 13 ods.5, žiadna výnimka, žiadne prechodné ustanovenie neexistuje. Nie je možné základ rozdeliť na časť do 31.8. a časť od 1.9.
Bejka
29.05.06,05:43
Môj manžel bol celý rok 2005 iba zamestnancom a v jednom mesiaci jeho príjem prekročil 43.095,- Sk, ale v apríli a v auguste mal aj príjem z Českej republiky zo sprostredkovateľskej činnosti. Musí si robiť RZZP sám /kvôli spomínanému príjmu zo zahraničia/ alebo mu môže RZZP vykonať zamestnávateľ? Prihliada sa vôbec na príjem za sprostredkovateľskú činnosť zo zahraničia do septembra 2005? Ak musí RZZP vykonať, tak aký typ tlačiva má použiť? Vopred veľmi pekne ďakujem.
Jozef Mihál
29.05.06,18:49
Na uvedený príjem z ČR sa neprihliada. Tým pádom je povinný robiť RZZP len ako zamestnanec a môže o vykonanie RZZP požiadať zamestnávateľa, tlačivo A.
Peterka
02.06.06,05:33
Už nevládzem a ani neviem nájsť v zákone. Prosím povedzte mi, kde je v zákone uvedené, že mzda spolu s odmenou za mesiac december 2005 vyplatená v januári 2006 sa započítava do RZP za rok 2005.
Jana Motyčková
02.06.06,06:58
Už nevládzem a ani neviem nájsť v zákone. Prosím povedzte mi, kde je v zákone uvedené, že mzda spolu s odmenou za mesiac december 2005 vyplatená v januári 2006 sa započítava do RZP za rok 2005.
Vyplýva to z toho, že VZ zamestnanca je zdaniteľný príjem.... Príjem zo závislej činnosti za rok 2005 vyplatený zamestnancovi do 31.1.2006 je príjmom zo závislej činnosti roku 2005 (§4 ods. 3 zákona o dani z príjmu).
Peterka
02.06.06,09:40
Vyplýva to z toho, že VZ zamestnanca je zdaniteľný príjem.... Príjem zo závislej činnosti za rok 2005 vyplatený zamestnancovi do 31.1.2006 je príjmom zo závislej činnosti roku 2005 (§4 ods. 3 zákona o dani z príjmu).
Ďakujem a Vašu odpoveď som použil ako argumet s tým, že protistrana uvádza:
§ 13
Vymeriavací základ
(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu,40a)
§ 14Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu (§ 13) je kalendárny rok, v ktorom sa platí poistné.
To je téma pre odborníkov, mne stačí Vaše vyjadrenie.
Peterka
02.06.06,10:57
Ďakujem a Vašu odpoveď som použil ako argumet s tým, že protistrana uvádza:
§ 13Vymeriavací základ
(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu,40a)
§ 14Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu (§ 13) je kalendárny rok, v ktorom sa platí poistné.

Toto je na diskusiu pre odborníkov ,riadim sa Vašou odpoveďou,ale sa musím priznať že ma argumentácia na čas zmiatla.

Jana Motyčková
02.06.06,11:14
Ďakujem a Vašu odpoveď som použil ako argumet s tým, že protistrana uvádza:
§ 13Vymeriavací základ
(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu,40a)
§ 14Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu (§ 13) je kalendárny rok, v ktorom sa platí poistné.

Toto je na diskusiu pre odborníkov ,riadim sa Vašou odpoveďou,ale sa musím priznať že ma argumentácia na čas zmiatla.


... príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov ..... Príjem za december 2004 zaplatený do 31.1.2005 nepodlieha dani z príjmov v rozhodujúcom období r.2005.

Kto je protistrana ?
Jozef Mihál
02.06.06,20:30
Súhlas so somij.
Peterka
05.06.06,10:28
... príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov ..... Príjem za december 2004 zaplatený do 31.1.2005 nepodlieha dani z príjmov v rozhodujúcom období r.2005.

Kto je protistrana ?
Pre mňa je tento problém uzatvorený a postupujem tak ako všetci ale nedá mi uviesť stanovisko:


§ 13

Vymeriavací základ
(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu,40a)




§ 14
Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu (§ 13) je kalendárny rok, v ktorom sa platí poistné.

40a) § 5 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.



1.Podľa §13,odst.1,písm.a) patrí do vymeriavacieho základu príjem, ktorý je uvedený v § 5 zákona č. 595/2003 Z. z.. Je presne určené v ods.1 že vymeriavacím základom je príjem v rozhodujúcom období, t.j. podľa § 14 zákona je kalendárny rok v ktorom za platí poistné.


2. Všetci okrem zákona sa odvolávajú na § 4,ods. 3 Zákona 595/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov ,kde sa uvádza ohľadne základu dane že :
„ Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie“.

V zákone o zdravotnom poistení nie je uvedené, že vymeriavací základ zamestnanca je príjem, ktorý je základom dane a preto máme za to, že pokiaľ je príjem (druh príjmu je stanovený podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov) za kalendárny rok, tak do tohto príjmu patria príjmy za rok 2005 (príjem ako mzda za december 2004 a nepatrí sem príjem v roku 2006 vo forme výplaty za december 2005 aj keď tento príjem (mzda za XII/2005) vstupuje do základu dane za rok 2005.Odvolávka na príjem, ktorí podlieha dani z príjmov nič nerieši, lebo všetky príjmy aj v roku 2004,2005,2006 podliehajú dani z príjmov.

lydinka
06.06.06,19:47
Prosím o radu:
dôchodca s ročným dôchodkom 124 236 SK, pracoval na dohodu celý rok 2005, kde mal príjem ročný 119 319 Sk, neplatil predavky na ZP, je povinný podať RZP, ak áno, aké tlačivo?
ďakujem
Jana Motyčková
07.06.06,08:44
To závisí iba od príjmu v mesiacoch 9-12/2005. Ak príjem z dohôd za toto obdobie v úhrne bol vyšší ako 13000 Sk, tak musí podať RZZP, tlačivo C.
ZuzanaP
08.06.06,11:55
Poistenec od 01.01.2005 - 30. 09. 2005 SZČO, od 04. 10. 2005 do 31. 12. 2005 zamestnanec. Vyplnilo mi v programe od somij, typ X, vyšiel nedoplatok ako zamestnanec. To musí uhradiť sám?
alušik
08.06.06,13:18
Poistenec od 01.01.2005 - 30. 09. 2005 SZČO, od 04. 10. 2005 do 31. 12. 2005 zamestnanec. Vyplnilo mi v programe od somij, typ X, vyšiel nedoplatok ako zamestnanec. To musí uhradiť sám?

Áno, to musí uhradiť sám... Zamestnávateľovi oznámi iba zamestnávateľov preplatok/nedoplatok presahujúci 100 sk a ten si zase prípadne vyžiada/uhradí zamestnávateľ.
ZuzanaP
08.06.06,14:35
Na potvrdení od zamestnávateľa má príjem podľa §13 ods. 1-4 uvedené dosť nízke sumy, okolo 3300. VZ má 6900, preto mu vyšiel nedoplatok.

Ako živnostník si nezaplatil všetky odvody, takže tam to vyšlo správne.
Jana Motyčková
08.06.06,16:43
Na potvrdení od zamestnávateľa má príjem podľa §13 ods. 1-4 uvedené dosť nízke sumy, okolo 3300. VZ má 6900, preto mu vyšiel nedoplatok.

Ako živnostník si nezaplatil všetky odvody, takže tam to vyšlo správne.
Zamestnanec by pri príjmoch 3300 nemal mať VZ 6900 Sk. Nerozumiem tomu.
Jana Motyčková
08.06.06,16:44
Na potvrdení od zamestnávateľa má príjem podľa §13 ods. 1-4 uvedené dosť nízke sumy, okolo 3300. VZ má 6900, preto mu vyšiel nedoplatok.

Ako živnostník si nezaplatil všetky odvody, takže tam to vyšlo správne.
Opakujem svoju odpoveď,keďže ju nevidím.
Zamestnanec by pri príjmoch 3300 nemal mať VZ 6900 Sk. Nerozumiem tomu.
ZuzanaP
09.06.06,04:07
Vypísané z potvrdenia od zamestnávateľa: zamestnaný od 04.10.2005 do 31.12.2005

IV. ODDIEL

Mesiac Minimálny základ Úhrn príjmov pdľa § 13 ods. 1-4
10/2005 6900 3334
11/2005 6900 3500
12/2005 6900 3500
Spolu 20700 10334

Môže byť? Mne sa to nejako nezdá. Keď som vystavovala potvrdenia pre zamestnancov ja, tak ten úhrn bol vždy väčší ako minimálny, prípadne rovnaký.

Preto mu vyšiel aj nedoplatok, to znamená, že mal nižší príjem ako je minim. mzda. Bol zamestnaný na plný úväzok, žiadne zdravotné obmedzenia nemá.
alušik
09.06.06,05:11
Zuzka, to mi je nejaké čudné. Však ak má plný úväzok, tak musí zarobiť aspoň minimum, ak ho napríklad "v úkole" nezarobí, tak mu zamestnávateľ musí doplatiť do výšky minima. Takže naozaj nechápem, prečo má tie sumy každý mesiac nižšie. Pochybujem, že by PN-koval každý mesiac. Alebo áno?
ZuzanaP
09.06.06,06:49
Nie PN žiadna, dokonca som sa dozvedela, že mal zmluvu postavenú ako na polovičný úväzok.

Ale aj tak sú tie čísla divné.

Povedzme, že má polovičný úväzok na minimálnu mzdu 6900, tak tie čísla nesedia. Každý mesiac odrobil plný.

Čo vy na to?
alušik
09.06.06,06:53
Nie PN žiadna, dokonca som sa dozvedela, že mal zmluvu postavenú ako na polovičný úväzok.

Ale aj tak sú tie čísla divné.

Povedzme, že má polovičný úväzok na minimálnu mzdu 6900, tak tie čísla nesedia. Každý mesiac odrobil plný.

Čo vy na to?

Tak to tam má poriadnu blbosť v potvrdení. Ak má zmluvu na polovičný úväzok, tak aj minimálny VZ sa rovná príjmu na polovičný úväzok, nemôže tam mať minimum 6500.
ZuzanaP
09.06.06,07:36
No ja som si aj myslela, mzdárka firmy, v ktorej pracoval, si tie čísla napísala najskôr ceruzkou, potom to obtiahla perom, takže to robila ručne a neviem na základe čoho.

Hneď, keď som to zbadala, sa mi zdalo čudné. Normálne som to dva, trikrát pozrela, či sa nemýlim.

Naozaj má v minim. základe 6900, v úhrne spomínané sumy okolo 3000. Keď som sa ho pýtala, ako bol platený, akú mal zmluvu.

Že ako na polovičný úväzok s min. mzdou, ale 6900. V skutočnosti však mali viacej, aj im viacej stŕhal na odvodoch, aspoň podľa neho okolo 1600Kč. Všetko to je akési divné.

Spravila som mu ročné zúčtovanie z toho, čo mi bolo predložené, s tým, že nech sa spýta na zdravotke.

Som z toho úplne vedľa.
ajobs
09.06.06,12:43
Mám prípad konateľa (a spoločníka) v 2 s.r.o., ktorý bol minulý rok zamestnanec aj konateľ v oboch firmách - dosahoval príjmy nad 43.095 Sk. V RZZP vyplním formulár S, 2 listy SA od každého zamestnávateľa a 1 list SB. Jeho príjmy z konateľstva zahrniem do príjmov zo zamestnania v rámci SA, a list SB zostane nulový ? Alebo sa konateľské príjmy zahrnú do SB ? Aké preddavky mal odvádzať ako konateľ ( ak bol súčasne aj zamestnanec ) v období 1.1.2005 až 31.8.2005 - ním určené, teda aj nulové, alebo iné ?
Prelistoval som takmer všetky témy, ale explicitne som to nenašiel nikde napísané.
Melnick
09.06.06,12:55
Mám prípad konateľa (a spoločníka) v 2 s.r.o., ktorý bol minulý rok zamestnanec aj konateľ v oboch firmách - dosahoval príjmy nad 43.095 Sk. V RZZP vyplním formulár S, 2 listy SA od každého zamestnávateľa a 1 list SB. Jeho príjmy z konateľstva zahrniem do príjmov zo zamestnania v rámci SA, a list SB zostane nulový ? Alebo sa konateľské príjmy zahrnú do SB ? Aké preddavky mal odvádzať ako konateľ ( ak bol súčasne aj zamestnanec ) v období 1.1.2005 až 31.8.2005 - ním určené, teda aj nulové, alebo iné ?
Prelistoval som takmer všetky témy, ale explicitne som to nenašiel nikde napísané.

V listoch SA píšeš príjmy z každého zamestnania ,tak ako píšeš.
Konateľ aj keď vo viacerých firmách sa považuje len za jednu SZČO a v liste SB dáš obidva tieto príjmy z konateľstva. Keďže bol celý rok zamestnancom aj SZČO zároveň, píšeš do POLB21,B22,B23 - všade "0" Tieto položky by si vypisoval v tých mesiacoch,keby nebol súčasne aj zam-ec aj SZČO.Preddavky si v období ,kedy bol aj zamestnancom mohol určiť,ak boli nižšie ako 100.-Sk nemusel platiť nič.
ajobs
09.06.06,13:56
Jana Motyčková
09.06.06,18:30
Mám prípad konateľa (a spoločníka) v 2 s.r.o., ktorý bol minulý rok zamestnanec aj konateľ v oboch firmách - dosahoval príjmy nad 43.095 Sk. V RZZP vyplním formulár S, 2 listy SA od každého zamestnávateľa a 1 list SB. Jeho príjmy z konateľstva zahrniem do príjmov zo zamestnania v rámci SA, a list SB zostane nulový ? Alebo sa konateľské príjmy zahrnú do SB ? Aké preddavky mal odvádzať ako konateľ ( ak bol súčasne aj zamestnanec ) v období 1.1.2005 až 31.8.2005 - ním určené, teda aj nulové, alebo iné ?
Prelistoval som takmer všetky témy, ale explicitne som to nenašiel nikde napísané.
V liste SB dávaš iba príjmy z oboch "konateľstiev" za mesiace 1-8. Do listov SA dáš príjem zamestnanca + príjem konateľa sa 9-12 v tej firme.
Jana Motyčková
09.06.06,18:49
Ešte raz odpoveď Tónovi, keďŽe ju nie je vidieť :
V liste SB dávaš iba príjmy z oboch "konateľstiev" za mesiace 1-8. Do listov SA dáš príjem zamestnanca + príjem konateľa za 9-12 v tej firme.
ajobs
09.06.06,19:59
Ešte raz odpoveď Tónovi, keďŽe ju nie je vidieť :
V liste SB dávaš iba príjmy z oboch "konateľstiev" za mesiace 1-8. Do listov SA dáš príjem zamestnanca + príjem konateľa za 9-12 v tej firme.

Vďaka Janka, takže ak bol konateľom a súčasne aj zamestnancom v mesiacoch 1-8/2005, je potrebné rozdeliť príjem na príjem zamestnanca a príjem z konateľstva uvedený v SB ? A čo keď neplatil preddavky z činnosti konateľa, potom v SB neuvediem nič ?
Melnick
09.06.06,20:10
Mám prípad konateľa (a spoločníka) v 2 s.r.o., ktorý bol minulý rok zamestnanec aj konateľ v oboch firmách - dosahoval príjmy nad 43.095 Sk. V RZZP vyplním formulár S, 2 listy SA od každého zamestnávateľa a 1 list SB. Jeho príjmy z konateľstva zahrniem do príjmov zo zamestnania v rámci SA, a list SB zostane nulový ? Alebo sa konateľské príjmy zahrnú do SB ? Aké preddavky mal odvádzať ako konateľ ( ak bol súčasne aj zamestnanec ) v období 1.1.2005 až 31.8.2005 - ním určené, teda aj nulové, alebo iné ?
Prelistoval som takmer všetky témy, ale explicitne som to nenašiel nikde napísané.
Janka musím reagovať,myslím,že som správne odpovedala Tonovi,keď som mu písala,že príjem z obidvoch firiem za "konateľstvo" dáva do SB a keďže od septembra sa konatelia posudzujú ako zamestnanci znovu si myslím,že je správne vyplniť 2 SA tlačivá z dvoch firiem.Nechcem tému zbytočne rozširovať,ale nemyslím,že som ho zle informovala,alebo áno?
Jana Motyčková
10.06.06,08:47
Ja som len upresnila Tvoju odpoveď, konkrétne túto časť :"a v liste SB dáš obidva tieto príjmy z konateľstva" o to, že príjmy za konateľstvo za mesiace 1-8. Za 9-12 dá príjmy za konateľstvo do príjmov zamestnanca v SA - to v Tvojej odpovedi nebolo jasné.
Melnick
10.06.06,14:08
Ja som len upresnila Tvoju odpoveď, konkrétne túto časť :"a v liste SB dáš obidva tieto príjmy z konateľstva" o to, že príjmy za konateľstvo za mesiace 1-8. Za 9-12 dá príjmy za konateľstvo do príjmov zamestnanca v SA - to v Tvojej odpovedi nebolo jasné.

OK. Máš úplnú pravduhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ajobs
12.06.06,16:40
Opäť mám jednu špecialitku. Kam zaradiť preddavky na ZP, ktoré platil člen dozornej rady a.s. zo svojej odmeny za výkon funkcie. Myslím, že do SB nie, pretože SZČO bol len konateľ s.r.o., člen predstavenstva alebo DR nebol vlani od 1.1.-31.8.2005 v tejto kategórii. Ale nebol ani v kategórii zamestnanca. Preddavky však platil (asi zbytočne), a keď ich chce v určitej sume dostať späť, musí podať RZZP. Ako s toho von ? Dať to normálne do SA ?
Katija
12.06.06,17:15
Opäť mám jednu špecialitku. Kam zaradiť preddavky na ZP, ktoré platil člen dozornej rady a.s. zo svojej odmeny za výkon funkcie. Myslím, že do SB nie, pretože SZČO bol len konateľ s.r.o., člen predstavenstva alebo DR nebol vlani od 1.1.-31.8.2005 v tejto kategórii. Ale nebol ani v kategórii zamestnanca. Preddavky však platil (asi zbytočne), a keď ich chce v určitej sume dostať späť, musí podať RZZP. Ako s toho von ? Dať to normálne do SA ?Ja by som mu na obdobie 1-8/2005 vypísala SC, kde by som mu preddavky uplatnila. Vo všetkých ostatných riadkoch by bola nula. Podľa znenia zákona o ZP do 31.8.2005 ak mal príjem zo závislej činnosti vyšší ako úhrn minimálnych miezd a nebol ani zamestnancom, ani SZČO bol osobou podľa § 11 ods.2.
Druhá možnosť asi bude požiadať o vrátenie preddavkov zaplatených bez právneho dôvodu listom. No ale to by som urobila až potom, keby mu nevrátili preddavky na základe RZZP.
JANAKU
13.06.06,12:57
nie, nemusíšlen v tom prípade, keby mal čo i len 1 mesiac nad 43095,-
Chcela by som vedieť, kde sa zobrazí ten rozdiel medzi 43 095 a vyšším príjmom. U nás mal jeden zamest. za 1 mesiac 43 200, a v doklade o výške príjmu mu započítalo do úhrnu príjmu IV. oddiel celú sumu. Takto vznikol nedoplatok na ročnom zúčtovaní.
inuska4031
15.06.06,16:51
Zdravím, potrebujem poradiť, lebo už naozaj neviem...Mám v tom totálny chaos.
Zamestnanec u jediného zamestnávateľa od 1.1.-31.8.2005, príjem mal cca 48000 mesačne. Od 1.9.2005 starobný dôchodca. V čase 9-12/05 žiadne iné príjmy nemal. Má podať RZ alebo nie?
Ďakujem.
Jozef Mihál
15.06.06,21:21
inuska4031: Musí podať RZZP, pretože mal príjem vyšší ako 43095 v mesiacoch 1-8, a v mesiacoch 9-12 príjem ako zamestnanec nemal žiaden.
Jana Motyčková
16.06.06,14:50
Má - A .
janber
19.06.06,08:37
Dobrý deň p.Mihál, mohli by ste sa mi vyjadriť k danému problému:

Mzdy z roku 2004 vyplatené čiastkovo v roku 2005.V RZP budem počítať s VZ, ktoré sú platné pre rok 2005(t.j.:min-6500,max.-43.095)ikeď ide o mzdu vypočítanú v roku 2004, kde platili iné min.a max.VZ?

Poistné sa zaplatilo celé (nie čiastkovo z vyplatených miezd), niektoré ešte v r. 2004, a niektoré až v roku 2005. Taktiež časť mzdy za 12/2005 bola vyplatená až po 31.01.2006 takže ani do "Ročného zúčtovania dane" sa nedostala a naopak sa tam zahrnuli vyplatené mzdy z r. 2004, kt. boli doplácané v r. 2005.

Dúfam,že som Vás celkom nepomotala. V podstate sa mi jedná o to, že či:

1) sa do Úhrnu príjmov započítava aj príjem z roku 2004 vyplatený v roku 2005, ktorý bol súčasťou RZD za rok 2005?
2) sa do preddavkov r.2005(zamestnanca a zamestnávateľa) zahŕňa poistné prislúchajúce k čiastkovej výplate z roku 2004?
3) časť mzdy 12/2005,kt. bola vyplatená do 31.01.2006 zahŕňa do úhrnu príjmov a časť,kt. nebola vyplatená do 31.01.2006 sa z RZP vylúči a bude vstupovať do RZP v roku 2006?
4) sa do preddavkov r. 2005 (zamestnanca a zamestnávateľa) zahŕňa poistné za 12/2005 celé alebo iba z vyplatených miezd?

Poznámka: Poistné za rok 2004 a 2005 je poisťovniam zaplatené, ikeď zamestnancom niektoré mzdy z roku 2004 a 2005 ešte nie.

Jana Berkyová

Doboska
28.06.06,19:09
Chcela by som sa spýtať odborníkov nadväzujúc aj na dnešné rozhlasovú reláciu, kde odpovedal aj p. Mihál. Dôchodca, pracoval do 30.6.2005 a mal príjem väčší ako 43.095,- Sk každý mesiac, t. j. za 6 mesiacov. Od 1.7.2005 je strarobný dôchodca, okrem dôchodku nemal žiadny príjem. Musí podať ročné zúčtovanie ZP ? Ak by sa dalo odpovedať čo najrýchlejšie, ďakujem !!!!!
juventus
28.06.06,20:00
Chcel by som sa opýtať,či je zamestnanec povinný odvádzať poistné za zamestnanca brigádnika??? ďakujem
Jozef Mihál
29.06.06,13:19
ak brigádnik = práca na dohodu, tak zamestnávateľ zdravotné poistenie neplatí.
inuska4031
29.06.06,19:33
Chcela by som sa spýtať odborníkov nadväzujúc aj na dnešné rozhlasovú reláciu, kde odpovedal aj p. Mihál. Dôchodca, pracoval do 30.6.2005 a mal príjem väčší ako 43.095,- Sk každý mesiac, t. j. za 6 mesiacov. Od 1.7.2005 je strarobný dôchodca, okrem dôchodku nemal žiadny príjem. Musí podať ročné zúčtovanie ZP ? Ak by sa dalo odpovedať čo najrýchlejšie, ďakujem !!!!!
Keď bol starobným dôchodcom ( t. j. poistencom štátu ) iba časť toka má ročné zúčtovanie podať. Na tlačive A.
Mirka D
27.07.06,07:59
Zamestnanec bol 9/05-12/05 dlhšie práceneschopný. Napriek tomu mal VZ oveľa vyšší príjem ako 13.000. Dobre som urobila, ak som nevyplnila oddiel V?
Ako štát vie, že za toto obdobie nie je poistenec štátu, keď som ho predtým na HO oznámila?
Jana Motyčková
01.08.06,15:06
Zamestnanec bol 9/05-12/05 dlhšie práceneschopný. Napriek tomu mal VZ oveľa vyšší príjem ako 13.000. Dobre som urobila, ak som nevyplnila oddiel V?
Ako štát vie, že za toto obdobie nie je poistenec štátu, keď som ho predtým na HO oznámila?
AK myslíš oddiel V. na tlačive A, ten sa nevypĺňa pri práceneschopnosti ale pri dôchodcoch a študentoch a pod. Pri práceneschopnosti štát platí ZP automaticky bez ohľadu na príjem. PN sa na tlačive A vyplňovala v oddieloch VI a VII..
Marta3
01.08.06,20:58
Pozdravujem všetkých Poraďákov, určite tento dotaz nezadávam na správne miesto,ale narýchlo si neviem poradit: pomôžte pri riešení problému:
zamestnanec od 1.1.05-27.6.05 potom odchod do predčasného dôchodku.
V 06/05 vyplatené odstupné-neviem presnú sumu, lebo zamestnavateľ
vystavil potvrdenie , kde úhrn príjmov podľa § 13 ods. 1 až 4 zákona je
za príslušný mesia vo výške cca 436tis. Ročne celkový príjem /za 1-6/
+ príjem v 11/06 - už ako dôchodca 4870/zatial neviem čo to je//je v sume
cca 579tis.Sk.
Poistovna teraz vyzvala poistenca /dôchodcu/ odviesť poistne z celkového
príjmu. Má tento poistenec, od 28.6.06 dôchodca odviesť poistné z vyplateného odstupného/odchodného/ a ak áno tak na akom tlačive?
V priebehu roka za 1-6 mesiac práce nemal príjem prevyšujúci 43.095, s výnimkou mesiaca, kedy mal vyplatené odstupné.
ing.mirka
16.08.06,07:55
Dobry den! Cely rok 2005 az doteraz som bola sprostredkovatelka dôch.sporenia na základe dohody o vyk.prace. Zaroven som bola studentka VŠ.Podala som RZ ako SZCO, pretoze ma prinutili az pri jeho podani v zdr. poistovni Apollo registrovat sa ako SZCO s datumom uz od zaciatku r.2005 a tym padom mam povinnost doplatit nezaplatene preddavky 910,- Sk za obdobie do augusta. Lenze podla zakona platneho do aug. 2005 som sa nepovazovala za SZCO (citala som ho, a aj vy ste to vlastne tu na porade tvrdili), takze ako ma mohli zaregistrovat spatne a ziadat odo mna preddavky za to obdobie? Odvolavaju sa na vas, zevraj pan Mihal to tak hovoril na skoleni a nie su schopni mi to nijak inak vyargumentovat, lebo oni urcite zakony necitaju... Maju na to pravo chciet tie preddavky odo mna doplatit? Velmi vam budem vdacna za odpoved, lebo uz som z tej poistovne zufala...
Jozef Mihál
17.08.06,07:26
Mirka: áno, hovoril som to tak na školení. Zákon v znení účinnom do 31.8.2005 nedefinoval na 100% jasne, či je sprostredkovateľ SDS považovaný za SZČO - viď § 11 ods.4 písm.c) zákona v znení účinnom od 1.1.2005, takže sa nečudujem, že máte iný názor. Môj názor je ten, že od 1.1.2005 mali byť sprostredkovatelia SDS prihlásení ako SZČO.
ing.mirka
17.08.06,11:13
Takze vas aktualny nazor je ze sme sa mali registrovat uz od zaciatku min. roka? Citujem vas komentar z 9.5.2005:

"Aktuálne platný zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č. 718/2004 Z.z. nedefinuje dostatočne jasne, či sa sprostredkovateľ starobného dôchodkového sporenia (SDS) považuje alebo nepovažuje za samostatne zárobkovo činnú osobu (SZČO). Preto v súčasnosti NEMOŽNO tvrdit, že sprostredkovateľ SDS sa má prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako SZČO a ako SZČO platiť preddavky."

V tom zakone nie je zmienka o sprostredkovateloch DS. Az od zakona platneho od 1.9.2005.Takze myslite si ze je spravne (pravne) ze poistovna ziada odo mna preddavky za to obdobie do septembra spatne? Podotykam ze som za CELY ROK zarobila 11 000,-Sk, UFT som zaplatila za licenciu 4000,- a na zdravotnom poisteni zaplatim 6 300,- . Ako studentka denneho studia som si chcela trosku zarobit a takto som dopadla... Keby som vedela ze so mnou poistovna takto vybabre, tak by som tam ani nesla. Mimochodom, tak ako absolutna vacsina sprostredkovatelov ktorych poznam. Ale ja hlupa poctiva som tam isla...
Jozef Mihál
18.08.06,08:19
No to je trapas, aj moje názory sa vyvíjajú.

Avšak máte pravdu v tom, ak sa chcete brániť voči tomu, že ste mali platiť preddavky už od januára 2005 - zákon nebol dostatočne jasný a v takom prípade by súd mal rozhodnúť v prospech občana a nie v prospech zdravotnej poisťovne. Netreba to hneď hnať na súd, skúste Úrad pre dohľad.
ing.mirka
18.08.06,09:06
Nie, neutocila som na zmenu vasho nazoru, len som myslela ze som to zle pochopila. Dakujem velmi pekne za radu, napisala som na Urad pre dohlad, ze ake maju oni stanovisko, na sud to hnad urcite nebudem. Ide mi len o princip. Lebo vsetci studenti sme isli do sprostredkovania s tym ze budeme platit len dan. A zrazu toto... Dufam ze ani so socialnou poistovnou nebude takyto problem...idem si to radsej tiez kuknut v zakonoch...A mimochodom, som naozaj vdacna za to, ze je miesto kde sa mozem obratit a kde je niekto co sa naozaj vyzna v problematike, lebo ani v poistovniach, ani na ministerstve, ani nikde absolutne nevedeli o com "tocim"... Vela stastia!
Jozef Mihál
18.08.06,10:34
OK, sprostredkovatelia SDS nie sú jediní, čo majú tento problém, napr. súdni znalci a tlmočníci sú detto, osobní asistenti...Pokiaľ sa v systéme odvodov a daní neurobí komplexný a kompatibilný systém, obávam sa že pri akomkoľvek podnikaní či zárobkovej činnosti musí byť človek opatrný, či mu na jeho zárobok štát nesiahne viac, ako predpokladal...
poradaK
22.08.06,05:39
Pán Mihál, nebudete mať školenie o novele zákona o soc. poistení a aktualna problematika v zdrav. poist. niekde v okolí Popradu? Dostala som pozvanku mailom iba do Žiliny a to je dosť ďaleko. Ďakujem.
Ivanicova
22.08.06,11:09
Do 31.8. treba podať oznámenie zamestnávateľa, máme rozličné stanoviská zdravotných poisťovní. Do tohto oznámenia je potrebné uvádzať všetkých zamestnancov aj tých, ktorí majú preplatok/nedoplatok do 100,- Sk?
Zamestnávateľ je povinný vyrovnať preplatky/nedoplatky do 100,- za zamestnanca aj zamestnávateľa alebo len preplatky/nedoplatky nad 100,- Sk?
Zákon hovori len o tom, že nie je povinnosť oznámiť ale nikde nie je uvedené, či sa to týka ja platieb. Ďakujem.
Jozef Mihál
23.08.06,06:40
1. Ak si RZ podal sám zamestnanec:
- nedoplatok/preplatok, ktorý vyjde jemu samému, si vždy vyrovná so zdravotnou poisťovňou, aj keby to bola len 1 Sk
- zamestnávateľovi oznamuje jeho výsledok (výsledok zamestnávateľa), ktorý je aspoň 100 Sk. Zamestnávateľ do prílohy "Oznámenia zamestnávateľa" zapíše svoj nedoplatok-preplatok, ktorý mu bol oznámený a je aspoň 100 Sk a viac.
Ak zamestnanec oznámi zamestnávateľovi výsledok zamestnávateľa, ktorý je od 1 do 99 Sk, zamestnávateľ takýto nedoplatok-preplatok do prílohy "Oznámenia zamestnávateľa" nezapíše.

2. Ak RZ robí za zamestnanca zamestnávateľ:
- nedoplatok/preplatok za zamestnanca a za seba ako zamestnávateľa, vždy uvádza do prílohy "Oznámenia zamestnávateľa" a vyrovnáva ho so zdravotnou poisťovňou, aj keby to bola len 1 Sk
- zamestnancovi písomne prepísanou formou oznamuje nedoplatok/preplatok zamestnanca len ak je aspoň 100 Sk a viac (zdôrazňujem ale, že aj nedoplatok/preplatok zamestnanca od 1 do 99 Sk uvádza v prílohe "Oznámenia zamestnávateľa" a vyrovnáva ho so zdravotnou poisťovňou a súčasne nedoplatok žiada/preplatok vracia zamestnancovi)
- ak mal zamestnanec aj iných zamestnávateľov, oznamuje im ich výsledok (iného zamestnávateľa), ktorý je aspoň 100 Sk. Iný zamestnávateľ do svojej prílohy "Oznámenia zamestnávateľa" zapíše svoj nedoplatok-preplatok, ktorý mu bol oznámený a je aspoň 100 Sk a viac
matka7
26.08.06,13:17
1. Ak si RZ podal sám zamestnanec:
- nedoplatok/preplatok, ktorý vyjde jemu samému, si vždy vyrovná so zdravotnou poisťovňou, aj keby to bola len 1 Sk
- zamestnávateľovi oznamuje jeho výsledok (výsledok zamestnávateľa), ktorý je aspoň 100 Sk. Zamestnávateľ do prílohy "Oznámenia zamestnávateľa" zapíše svoj nedoplatok-preplatok, ktorý mu bol oznámený a je aspoň 100 Sk a viac.
Ak zamestnanec oznámi zamestnávateľovi výsledok zamestnávateľa, ktorý je od 1 do 99 Sk, zamestnávateľ takýto nedoplatok-preplatok do prílohy "Oznámenia zamestnávateľa" nezapíše.

2. Ak RZ robí za zamestnanca zamestnávateľ:
- nedoplatok/preplatok za zamestnanca a za seba ako zamestnávateľa, vždy uvádza do prílohy "Oznámenia zamestnávateľa" a vyrovnáva ho so zdravotnou poisťovňou, aj keby to bola len 1 Sk
- zamestnancovi písomne prepísanou formou oznamuje nedoplatok/preplatok zamestnanca len ak je aspoň 100 Sk a viac (zdôrazňujem ale, že aj nedoplatok/preplatok zamestnanca od 1 do 99 Sk uvádza v prílohe "Oznámenia zamestnávateľa" a vyrovnáva ho so zdravotnou poisťovňou a súčasne nedoplatok žiada/preplatok vracia zamestnancovi)
- ak mal zamestnanec aj iných zamestnávateľov, oznamuje im ich výsledok (iného zamestnávateľa), ktorý je aspoň 100 Sk. Iný zamestnávateľ do svojej prílohy "Oznámenia zamestnávateľa" zapíše svoj nedoplatok-preplatok, ktorý mu bol oznámený a je aspoň 100 Sk a viac

Pan Mihal, toto je konecne rozumna a hlavne vsetkym jasna citacia k tomu kolko zaplatit zdravotkam, dakujem!!! Co som sa to nahladala ... este raz vdaka ;-)
Palino
08.09.06,08:30
Práve mi volala zamestnankyňa, ktorá si robila sama RZ (je aj SZČO) a vyšiel jej nedoplatok. Je poistenkyňou Apolla a telefonicky sa informovala, ako má ten nedoplatok uhradiť. Pracovníčka na telefóne jej tvrdila, že najjednoduchšie je, keď si ona pod svojim rodným číslom uhradí časť prislúchajúcu k živnosti a časť, ktorá prislúcha zamestnaniu jej má zamestnávateľ zraziť zo mzdy a odviesť pod VS firmy. Tak to som žasol, aké "jednoduché" návody dávajú v poisťovniach. Odhliadnuc od toho, že keď sme prechádzali jej RZ, tak by bola zaplatila nedoplatok, ktorý jej vyšiel v živnosti 2 x. Lebo ako zrážku si chcela dať celý nedoplatok. Takže to je "odborné poradenstvo" !
alena
08.09.06,12:28
mne robil zúčtovanie zamestnávateľ, neoznámil mi písomne ani ústne nedoplatok, ale mi ho rovno strhol z výplaty za mesiac júl, ako sa mám domáhať nápravy?
Buková
08.09.06,15:57
kto mi poradí, RZ ZP ?
spoločnosť mala v roku 2005 zamestnancov na PP . Všetci skončili PP v 04/2006. Všetci zamestnnaci v 06/2006 si osobne alebo poštou poslali žiadosť o vystavenie dokladu a že RZ si budú vykonávať sami. Ani jeden zo zamestnancov nedoručil potvrdenie naspäť. Mám ako zamestnávateľ nejakú povinnosť? Ako mám vysporiadať nedoplatky za zamestnávateľa, keď neviem, či RZ zamestnanec vykonal? Viem, že by tam boli nedoplatky, lebo sa jedná o zamestnancov, ktorí mali v roku 2005 v niektorých mesiacoch príjem až 100.000.-Sk. BOLA som dlhodobo chorá, tak som to do termínu nestihla vybaviť. Prí čítaní zákona som úplne zamotaná: Pomôže mi niekto?
Buková
08.09.06,16:00
kto mi poradí, RZ ZP ?
spoločnosť mala v roku 2005 zamestnancov na PP . Všetci skončili PP v 04/2006. V 06/2006 si osobne alebo poštou poslali žiadosť o vystavenie dokladu a že RZ si budú vykonávať sami. Ani jeden zo zamestnancov nedoručil potvrdenie naspäť. Mám ako zamestnávateľ nejakú povinnosť voči zdravotnej poisťovni?? Ako mám vysporiadať nedoplatky za zamestnávateľa, keď neviem, či si RZ zamestnanec vykonal? Viem, že by tam boli nedoplatky, lebo sa jedná o zamestnancov, ktorí mali v roku 2005 v niektorých mesiacoch príjem až 100.000.-Sk. BOLA som dlhodobo chorá, tak som to do termínu nestihla vybaviť. Prí čítaní zákona som úplne zamotaná: Pomôže mi niekto?
Buková
08.09.06,16:06
kto mi poradí, RZ ZP ?
spoločnosť mala v roku 2005 zamestnancov na PP . Všetci skončili PP v 04/2006. Všetci zamestnnaci v 06/2006 si osobne alebo poštou poslali žiadosť o vystavenie dokladu a že RZ si budú vykonávať sami. Ani jeden zo zamestnancov nedoručil potvrdenie naspäť. Mám ako zamestnávateľ nejakú povinnosť? Ako mám vysporiadať nedoplatky za zamestnávateľa, keď neviem, či RZ zamestnanec vykonal? Viem, že by tam boli nedoplatky, lebo sa jedná o zamestnancov, ktorí mali v roku 2005 v niektorých mesiacoch príjem až 100.000.-Sk. BOLA som dlhodobo chorá, tak som to do termínu nestihla vybaviť. Prí čítaní zákona som úplne zamotaná: Pomôže mi niekto?
Jozef Mihál
09.09.06,11:37
mne robil zúčtovanie zamestnávateľ, neoznámil mi písomne ani ústne nedoplatok, ale mi ho rovno strhol z výplaty za mesiac júl, ako sa mám domáhať nápravy?
Zamestnávateľ je povinný písmone vám oznámiť výšku nedoplatku len vtedy, ak je to najmenej 100 Sk.
aladin
17.12.06,14:45
Mam jeden problem (no kto nema v dnesnych casoch) ohladom rozcneho zuctovania Zamestnanec v r.05 pracoval u zamestnavatela A vymeriavaci zaklad 640 tisic, zamestnavatel B 12 tisic, popri tom SZCO vymeriavaci zaklad 130 tisic, vsetky tri od 1.1.05 do 31.12.05 v A vznikol preplatok , v B vznikol preplatok ako szco nedoplatok. celkovo nedoplatok ak od nedoplatku SZCO odratam preplatky zo zamestnani. Nedoplatok sa uhradil v termine, od jula za zacal platit aj preddavok zo SZCO. Mne len to neide do hlavy a to ani pani na prepazke nevedela vysvetlit ze ak je maximalny cca517 tisic tak preco bolo treba treba platit z viac ako maxima (640plus12plus 133) je viac ako 517 tisic. Je to v poriadku ? Ona sa ohanala koeficientom. ale nevysvetlila mi presne preco , ba dokonca mi podala taku info ze 517 je maximum zo zamestnania, 517 zo zivnosti ak by som bol konatel v sro tak aj tam 517 tisic je maximum a z tych troch sa rata zvlast. Len by som xcel vediet Vas nazor. Dakujem