Benko
27.01.15,19:25
Zamestnankyňa nechce odísť na materskú, že bude robiť dokonca kvôli peniazom. Zo zákona som pochopila, že materská dovolenka je nárok nie povinnosť. Ale zaujímala by ma zodpovednosť zamestnávateľa, ak ma termín odchodu na materskú 15.1.2015 a stále ešte chodí do roboty, kto bude zodpovedný za nejaký prípadný problém s ňou alebo nebodaj s miminkom?
Čo poviete?
veronikasad
27.01.15,18:31
Skús túto otázku adresovať na Inšpektorát práce
Katy a R
27.01.15,18:36
Nástup na materskú si určuje sama - spravidla je to 6-8 týždňov pred PTP .... sú mamičky, ktoré napr nárok na materskú dávku ani nemajú - tak sa snažia čo najdlhšie robiť. zodpovedná je sama - ak zo strany zamestnávateľa sú dodržané pracovné podmienky
Ale ak mamička, ktorá má nárok na materské nastúpi neskôr, ako tých 6 týždňov - môže sa jej doba poberania materskej dávky aj krátiť (viď zák o SP) . Ja by som šla čo najskôr ... voľakedy sa rodilo aj na poli, pri kopaní krumplí a pod...;)
..
doplním po tvojom upresnení (že nemá nárok na materské) ... aj keď tehotenstvo nie je choroba - myslím, žeby ju lekár bol vypísal na DPN, keby bola požiadala ;)
veronikasad
27.01.15,18:39
Má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných 2 rokoch = vznikne jej nárok na materské zo SP ?
Benko
27.01.15,18:46
Nárok nebude mať, preto chce stále chodiť do roboty, zamestnávateľ z toho vôbec nie je nadšený, má obavy, že to nedopadne dobre.
veronikasad
27.01.15,18:48
Namiesto nástupu na materské ju môže ošetrujúci lekár vypísať na PN-ku, ktorá môže trvať až do skončenia šestonedelia, príp. aj dlhšie.
veronikasad
27.01.15,18:49
Žiadosť o materské ste už odoslali do SP ?
Benko
27.01.15,18:56
Asi nie, lebo nešla cez mňa. Rozmýšľam, že ak si tam ona napíše termín, tak by to bolo na jej triko. Lenže ľudsky ti to nedá, keď vidíš, že ledva sa motá a nechať ju v robote.
veronikasad
27.01.15,19:24
Pošli ju na PN-ku, nie je to veľký rozdiel oproti materskému ... Inak bude mať nárok len na rod.príspevok od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí. Robí za minimálnu mzdu, alebo má vyšší príjem ?
Benko
28.01.15,06:05
Má príjem okolo 500 eur v čistom, preto nechce ani PN ani MD. Asi navrhnem zamestnávateľovi nech si od nej vyžiada súhlas lekára na výkon práce.
veronikasad
28.01.15,08:18
aj to je riešenie ... Prever si aj na IP zodpovednosť zamestnávatela ...
Katy a R
28.01.15,08:23
Tehotenstvo nie je choroba! - čoby mal preverovať!
veronikasad
28.01.15,08:29
Nie je choroba, ale ak zamestnankyňa na vlastné riziko pracuje aj v období kedy už mala byť na MD (na materské jej nárok nevznikol), neviem ako by sa k tomu postavil IP v prípade nejakých nepredvídaných udalostí na pracovisku. Nepíše v akej funkcii pracuje ...
Katy a R
28.01.15,08:34
- veď nastúpiť na materskú nie je povinnosť! Ak sú pracovné podmienky OK - tak sa zamestnávateľ nemá čoho obávať. keby kôli mne išiel zamestnávateľ preverovať na IP - tak ho veru pošlem do teplých krajín. ( ja by som ale určite nerobila - ale ?? nikdy nehovor ....) A ak má nejaké komplikácie - na to má lekára predsa!