TomasBugiy
27.01.15,18:35
Snažil som sa otázku napísať výstižne, ale toto je taký guľáš, že neviem či sa to dá zrozumiteľne. Kamarát odkúpil podiely v existujúcej s.r.o. (teda vlastne kúpil už založenú s.r.o. a mňa poveril účtovaním), len keď mi táto firma (po dlhom boji) poslala výpisy z účtu, kt. bol založený pre splatenie ZI, gúľal som oči..... Firmu založili dvaja spoločníci - jeden FO (nazvyme ho "Janko") a jeden PO ("s.r.o."), v ktorej je jediným spoločníkom "Janko". Janko bol poverený ako správca vkladu, lenže peniaze boli na účet novej firmy vložené bankovým prevodom z s.r.o. a nasledujúci deň aj opäť prevedené na bankový účet s.r.o. a ja si teraz lámem hlavu ako to zaúčtovať. Poradil by niekto? Dá sa to vôbec? Bude správne ak budem účtovať, že ZI bolo splatené v hotovosti a tento prevod bol len pôžička? (pretože za celý čas existencie neboli peniaze vložené do pokladne a ja mám mať teraz 5000 eur v pokladni, keďže nie sú ani v majetku a ani na bankovom účte.
KEJKA
27.01.15,21:33
nechápem, ako môžeš mať peniaze v pokladnici, ked píšeš, že ZI bolo splatené prevodom na účet?
prečo píšeš o zlom vklade, ak bol vklad správny? ZI bolo prevodm splatené v plnej výške? tak bol vklad správny, čo sa ti nezdá?
Účtovanie napr. takto?
353/411, predpis
221/353 prevod

351, resp. 355 pôžička do sro / 221
TomasBugiy
28.01.15,07:17
Kejka, trošku to teda upresním. Základné imanie splatené bolo, ale zlou osobou. Malo byť splatené Jankom vkladom hotovosti na účet alebo prevodom z jeho osobného účtu na účet novozaloženej firmy, ibaže on previedol 5 tis. eur z účtu s.r.o., ktorá spoluzakladala túto s.r.o.

Keď tak teraz rozmýšľam mohol by som účtovať tak, že ten vklad bol splatenie základného imania, následne výber bola pôžička, ktorú dáva novozaložená s.r.o. starej s.r.o. a splatenie pôžičky by som dal v hotovosti do pokladne (nemôžem ju nechať visieť).

Najlepšie by bolo zavolať do spoločnosti s.r.o., ako to majú zaúčtované oni, aby nám to trošku sedelo, ale keďže ma presviedčali, že žiadne výpisy mi posielať nebudú a ani nemusia, tak pochybujem, že to majú správne.
KEJKA
28.01.15,09:29
pôžička môže "visieť", ked ju nikto nezaplatil. Alebo Ty si videl 5000 eur v hotovosti v nejakej pokladnici?
A ten Janko nemusel zaplatiť 5000, ked bol iba spoluzakladateľ. Pokiaľ to nezaplatil on, tak si to musí vyriešiť so svojou s.r.o.
Ale s.r.o. mala zaplatiť svoj podiel zo svojho účtu
možno 2500 eur, možno inú sumu závisí od spoluvlastníckych podielov. To vidíš vo výpise z OR, takže nemôže byť problém.