silvia.cabalova
28.01.15,08:01
Pracovala som v mesiacoch:
1.-6. dohoda (študent) - základ dane cca. 4000€
7.-8. na dohodu - základ dane cca. 2000€
9.-12. TPP - základ dane cca. 5000€

Pri prvých dvoch dohodách(t.j. 8 mesiacov) som si neuplatňovala NČZD. Ako zamestnanec na TPP už však áno. V tejto situácii som prvýkrát, pretože predchádzajúce roky som si sama robila DP a mala som štatút študenta VŠ s tým, že som na dohodu nezarobila viac ako bola NČZD, čiže mi bol vrátený daňový preplatok v plnej sume odvedených preddavkov. Všade sa však dočítam, že študenti majú nárok na vrátenie dane, AK nezarobili viac ako je suma NČZD. Tento rok suma mojich príjmov bola vyššia.

Preto moja otázka znie, či mám nárok pri DP na uplatnenie NČZD za tieto mesiace(1.-8.) a ak áno, vzniká mi nárok na daňový preplatok?

Ďakujem.
kn-alka
28.01.15,07:04
Nárok na uplatnenie nezd.časti základu dane na celý rok máš VŽDY (pokiaľ nie si dôchodca, alebo nemáš príjmy vyššie ako 19809€)

Vyplníš DP tak ako po iné roky, s tým rozdielom, že ti vyjde daň, predpokladám však, že preddavky boli vo vyššej sume, takže ešte niečo dostaneš späť - určite však nie celú sumu.
silvia.cabalova
28.01.15,07:10
A presne o to mi išlo. Pretože všade som sa dočítala, že nárok na vrátenie dane majú študenti, AK nemajú príjem vyšší ako NČZD. Mrzí ma, že sa nerozoberali prípady, ak je príjem vyšší. Čiže ak správne predpokladám, tak nárok na daňový preplatok vzniká, ale už je krátený.
kn-alka
28.01.15,07:16
aj tak sa to dá povedať

počas roka ti strhávali daň a teraz si prepočítaš, či strhli viac alebo menej.

Ak si si počas roka neuplatňovala nezd. časť po mesiacoch, je pravdepodobné, že ti vyjde preplatok.
veronikasad
28.01.15,07:26
Matematika ťa nepustí - spočítaš všetky hrubé príjmy, odpočítaš odvody. Zo základu dane odpočítaš ročnú NČZD a zvyšok zdaníš 19 %. Z vypočítanej dane odpočítaš zaplatené preddavky (máš ich uvedené v potvrdeniach) a zvyšok je daňový preplatok alebo nedoplatok.
silvia.cabalova
28.01.15,07:58
Ďakujem vám.