Kofex
08.05.06,22:45
Nemám firemné auto.
Plánujem však zaplatiť cestnú daň, aby som mohol účtovať výdavky za použitie súkromného vozidla - za benzín a náhradu 6,20 Sk za kilometre.

Teraz ma však napadlo, ak by mala byť analógia medzi zamestnancom použijúcim svoje súkromné vozidlo na SC a podnikateľom, tak
- zamestnanec dostane náhradu za prejazdené kilometre nezávisle od platby za PHM.

Neplatí náhodou, že podnikateľ môže aj bez zaplatenia cestnej dane účtovať náhradu 6,20 Sk za kilometer a iba na účtovanie PHM musí mať zaplatenú cestnú daň?
Terezap
08.05.06,21:12
Nie neplatí. Pokiaľ máte auto nezahrnuté v obchodnom majetku a je vaše súkromné, môžte si ako daňové výdavky uplatniť náhrady za spotrebu PHL a náhradu za každý jeden km jazdy. Cestnú daň ste povinný zaplatiť, keďže auto je použité na podnikanie a tiež je to plne uznaný daňový výdavok.
Aspoň teda, pokiaľ sú moje informácie správne.
evina
08.05.06,21:25
Nemám firemné auto.
Plánujem však zaplatiť cestnú daň, aby som mohol účtovať výdavky za použitie súkromného vozidla - za benzín a náhradu 6,20 Sk za kilometre.

Teraz ma však napadlo, ak by mala byť analógia medzi zamestnancom použijúcim svoje súkromné vozidlo na SC a podnikateľom, tak
- zamestnanec dostane náhradu za prejazdené kilometre nezávisle od platby za PHM.

Neplatí náhodou, že podnikateľ môže aj bez zaplatenia cestnej dane účtovať náhradu 6,20 Sk za kilometer a iba na účtovanie PHM musí mať zaplatenú cestnú daň?
Nezvolil si si dobrú paralelu.

1.. V zmysle zákona 283/2202 o cestovných náhradách v znení zákona 615/2005 ak zamestnanec použije po dohode so zamesnávateľom svoje vozidlo, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy /to je tých 6,20/ a náhrada za spotrebované pohonné látky.
Čo sa týka súvislostí s PHM platí to isté pre zamestnnaca aj pre podnikateľa, a to:
§7 ods. 4): Náhrada za spotrebované pohonné látky patrí zamestnancovi podľa cien pohonných látok platných v čase použitia cestného motorového vozidla, prepočítaných podľa spotreby pohonných látok (ďalej len "spotreba") uvedenej v technickom preukaze cestného motorového vozidla....

2. Povinnosť platenia dane z motorových vozidiel /po starom cestná daň/ nemá súvislosť s PHM, ale s podnikaním. Zamestnanec ak použije svoje auto pre zamestnávateľa nevykonáva tým podnikateľskú činnosť v zmysle §2 Obchodného zákonníka /513/1991 v znení nesk. predpisov/, kde podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. ako aj v zmysle § 6 zákona o dani z príjmov. Podnikateľ platí daň z motorových vozidiel, nakoľko auto používa v zmysle týchto zákonov na podnikanie.

Zákon 582/2004 :
§84
Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo (ďalej len "vozidlo"), ktoré možno zaradiť do kategórie vozidiel M, N a O a používa sa na podnikanie a a) má pridelené v Slovenskej republike evidenčné číslo, osobitné evidenčné číslo alebo zvláštne evidenčné číslo, alebo
b) nie je evidované v Slovenskej republike.


§85 Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie.