Dada
09.05.06,05:34
Dňa 28.3.2006 sme fakturovali tovar do Čiech. Faktúra bola bez DPH, nakoľko sme mali informáciu, že daný tovar opúšťa Slovensko. Dnes nám prišlo z Čiech prehlásenie, že tovar neopustil Slovensko, takže faktúra mala byť s DPH a my sme mali odviesť túto DPH Daňovému úradu. Ako postupovať v tomto prípade? Stornuje sa pôvodná faktúra a vystaví sa nová (a s akým dátumom? marcovým? či májovým?) a podá sa dodatočné priznanie DPH? Alebo ako? :confused:
alušik
09.05.06,05:13
Ja by som opravila tú pôvodnú faktúru a urobila dodatočné daňové priznanie DPH za 1.Q, resp. 3. mesiac. A samozrejme zaplatila dodatočne DPH daňovému úradu.
Dada
09.05.06,05:18
Ja by som opravila tú pôvodnú faktúru a urobila dodatočné daňové priznanie DPH za 1.Q, resp. 3. mesiac. A samozrejme zaplatila dodatočne DPH daňovému úradu.

No dodatočné urobíme, aj zaplatíme DPH, len neviem ako opraviť tú faktúru. Čo je správne, že ju prepíšem, alebo ju stornujem a urobím novú?
alušik
09.05.06,05:23
Ak Ti softvér umožňuje opraviť faktúru, tak by som ju len prerobila a požiadala odberateľa, aby si ju vymenil. Načo robiť storno a vyrábať novú pod novým číslom dokladu...
Dada
09.05.06,05:27
Ak Ti softvér umožňuje opraviť faktúru, tak by som ju len prerobila a požiadala odberateľa, aby si ju vymenil. Načo robiť storno a vyrábať novú pod novým číslom dokladu...

Kvôli tomu sa pýtam, lebo sa môže stať, že príde DÚ na kontrolu a budú chcieť vidieť pôvodnú faktúru. Neviem, nemám s týmto skúsenosti, takže preto ma to zaujíma.
alušik
09.05.06,05:47
Mne daňový úrad nekontroloval konkrétne zmeny, ktoré som urobila dodatočným daňovým priznaním. Skontrolovali si len doklady, ktoré sú naviazané na poslednú podanú DPH za to konkrétne obdobie. Niekedy som ani nevedela, čo som v danom mesiaci opravila v dokladoch...
Podľa mňa im nie je potrebná stará faktúra - tá ktorá bola vystavená zle. Jednoznačné ste ju tak vlastne nemali vystaviť, keďže ste nemali doklady, ktoré by Vám vlastne oslobodenie podľa § 43 dokladovali - v tomto prípade čestné prehlásenie o tom, že tovar opustil územie SR. Jednoducho išlo o omyl a pri každom omyle robíte storno dokladu a následne vystavujete nový? Závisí aj od toho, ako máte internú smernicu, čo robíte v prípadoch nesprávne vystaveného dokladu. Osobne však všetko, čo sa dá opraviť bez storno dokladu a následne vystaveného nového dokladu - takto opravujem.
Zita5
09.05.06,05:48
Dňa 28.3.2006 sme fakturovali tovar do Čiech. Faktúra bola bez DPH, nakoľko sme mali informáciu, že daný tovar opúšťa Slovensko. Dnes nám prišlo z Čiech prehlásenie, že tovar neopustil Slovensko, takže faktúra mala byť s DPH a my sme mali odviesť túto DPH Daňovému úradu. Ako postupovať v tomto prípade? Stornuje sa pôvodná faktúra a vystaví sa nová (a s akým dátumom? marcovým? či májovým?) a podá sa dodatočné priznanie DPH? Alebo ako? :confused:


Kedy ten tovar opustil Slovensko , to ste fakturovali skôr ako ste dodali ?
Zita5
09.05.06,05:49
Mne daňový úrad nekontroloval konkrétne zmeny, ktoré som urobila dodatočným daňovým priznaním. Skontrolovali si len doklady, ktoré sú naviazané na poslednú podanú DPH za to konkrétne obdobie. Niekedy som ani nevedela, čo som v danom mesiaci opravila v dokladoch...
Podľa mňa im nie je potrebná stará faktúra - tá ktorá bola vystavená zle. Jednoznačné ste ju tak vlastne nemali vystaviť, keďže ste nemali doklady, ktoré by Vám vlastne oslobodenie podľa § 43 dokladovali - v tomto prípade čestné prehlásenie o tom, že tovar opustil územie SR. Jednoducho išlo o omyl a pri každom omyle robíte storno dokladu a následne vystavujete nový? Závisí aj od toho, ako máte internú smernicu, čo robíte v prípadoch nesprávne vystaveného dokladu. Osobne však všetko, čo sa dá opraviť bez storno dokladu a následne vystaveného nového dokladu - takto opravujem.


Ja by som použila v uvedenom prípade dobropis a následne by som vystavila správnu faktúru .

NESPRÁVNA ODPOVEĎ
Dada
09.05.06,06:00
Ja by som použila v uvedenom prípade dobropis a následne by som vystavila správnu faktúru .

A všetko s marcovým dátumom?
Dada
09.05.06,06:00
Kedy ten tovar opustil Slovensko , to ste fakturovali skôr ako ste dodali ?

Všetko bolo v marci. Nefakturovali sme skôr.
alušik
09.05.06,06:04
Ja by som použila v uvedenom prípade dobropis a následne by som vystavila správnu faktúru .

Zitka, ale ona predsa nedobropisuje.;) Neposkytuje im nijakú zľavu ani nedobropisuje množstvo. Podľa mňa išlo čisto o jej chybu pri vystavení dokladu - veď ako môžem uplatniť oslobodenie, ak k tomu nemám potrebné doklady?
Dada
09.05.06,06:18
Tak dievčence ako to mám urobiť? :-(((
Zita5
09.05.06,06:23
Zitka, ale ona predsa nedobropisuje.;) Neposkytuje im nijakú zľavu ani nedobropisuje množstvo. Podľa mňa išlo čisto o jej chybu pri vystavení dokladu - veď ako môžem uplatniť oslobodenie, ak k tomu nemám potrebné doklady?

Ahá .......Ale však ten zákazník by mal ešte tú DPH doplatiť , nie ........;) ak tovar zostal na Slovensku , tak potom podľa môjho názoru mal český odberateľ zaplatiť viac a nebol korektný pokiaľ toto neoznámil predajcovi .

Dobropis nebude pre tento prípad vhodný .
.lena.
09.05.06,06:25
Tak dievčence ako to mám urobiť? :-(((
Ja by som urobila storno faktúry, poznačila by som si prečo bola stornovaná a vystavila novú faktúru samozrejme s marcovým dátumom a podala dodatočné dp.Takto, ak sa k tomu po nejakom čase vrátim, hneď budem vedieť o čo išlo, čo je podľa mňa dobre.
Dada
09.05.06,06:26
Ahá .......Ale však ten zákazník by mal ešte tú DPH doplatiť , nie ........;) ak tovar zostal na Slovensku , tak potom podľa môjho názoru mal český odberateľ zaplatiť viac a nebol korektný pokiaľ toto neoznámil predajcovi .

Dobropis nebude pre tento prípad vhodný .

Áno, oni doplatia ešte DPH.
Dada
09.05.06,06:27
Ja by som urobila storno faktúry, poznačila by som si prečo bola stornovaná a vystavila novú faktúru samozrejme s marcovým dátumom a podala dodatočné dp.Takto, ak sa k tomu po nejakom čase vrátim, hneď budem vedieť o čo išlo, čo je podľa mňa dobre.

Takto to mám v pláne urobiť, len si to chcem od Vás odobriť. :p
Zita5
09.05.06,06:31
Takto to mám v pláne urobiť, len si to chcem od Vás odobriť. :p

Mne sa to tiež pozdáva , pretože skutočne ak príde k niečomu , vieš o čo sa jednalo .
ALBO
09.05.06,06:44
Mne sa to tiež pozdáva , pretože skutočne ak príde k niečomu , vieš o čo sa jednalo .

Prečo to vlastne nešlo do toho česka. co sa s tym tovarom stalo, komu ste ho vlastne dodali? a kedy,
To storno ,no neviem, vždy sa odsudzoval spôsob riešenia opravy stornom Fa. Hlavne ked sú od vtedy už dva mesiace. Co potom ta druhá strana urobi s tým stornom, ked to už ma zaučtovane.
Dada
09.05.06,06:51
Prečo to vlastne nešlo do toho česka. co sa s tym tovarom stalo, komu ste ho vlastne dodali? a kedy,
To storno ,no neviem, vždy sa odsudzoval spôsob riešenia opravy stornom Fa. Hlavne ked sú od vtedy už dva mesiace. Co potom ta druhá strana urobi s tým stornom, ked to už ma zaučtovane.

Pri vystavovaní faktúry sme mali informácie, že tovar opúšťa Slovensko. Lenže teraz sa ozval český odberateľ, že tovar zostal na Slovensku a je určený do jeho maloobchodných predajní. Neviem prečo sa ozvali až teraz a nie skôr. Je to také divné. Zaslali aj prehlásenie, že tovar je na Slovensku.
ALBO
09.05.06,07:22
Pri vystavovaní faktúry sme mali informácie, že tovar opúšťa Slovensko. Lenže teraz sa ozval český odberateľ, že tovar zostal na Slovensku a je určený do jeho maloobchodných predajní. Neviem prečo sa ozvali až teraz a nie skôr. Je to také divné. Zaslali aj prehlásenie, že tovar je na Slovensku.

Je to cele nejake cudne, vy ste ho dali tomu čechovi, že si ho prevezie alebo komu ste ho dali ten tovar, nemate niekde na objednavke že si ho odvezu do česka,na zaklade niecoho ste to predsa nezdanili. Mali ste mať pred fakturaciou niečo o tom , že to prevezu.
Ak to bol iba chybny postup u vas tak je to doda . Ja by som fa vystavila na rozdiel, (ale robi sa to aj stornom).
ZuzanaA
09.05.06,07:52
Chcem sa aj ja spýtať na takýto prípad: Predávame tovar - software do ČR, fakturujeme platcom DPH, teda faktúra je uvedená bez DPH s odvolávkou na príslušný § zákona o DPH. Len mám malý problémik, my im pošleme len mailom internetový link a kód, na základe ktorého im program beží. A potom ešte im dopošlem poštou, alebo dopravnou šlužbou CD-čko + manuál. Teda opustí mi tovar SR? Myslím najmä to prvotné zaslanie kódu internetom. Môžem s kľudom fakturovať bez DPH?
Jana Acsová
09.05.06,07:59
Chcem sa aj ja spýtať na takýto prípad: Predávame tovar - software do ČR, fakturujeme platcom DPH, teda faktúra je uvedená bez DPH s odvolávkou na príslušný § zákona o DPH. Len mám malý problémik, my im pošleme len mailom internetový link a kód, na základe ktorého im program beží. A potom ešte im dopošlem poštou, alebo dopravnou šlužbou CD-čko + manuál. Teda opustí mi tovar SR? Myslím najmä to prvotné zaslanie kódu internetom. Môžem s kľudom fakturovať bez DPH?Vaším príspevkom ste mimotemy Zadajte si svoju otázku prosím ako novú, alebo si vyhľadajte príbuznú riešenú na Porade.
Ďakujem.
kalkulka
09.05.06,08:25
Dňa 28.3.2006 sme fakturovali tovar do Čiech. Faktúra bola bez DPH, nakoľko sme mali informáciu, že daný tovar opúšťa Slovensko. Dnes nám prišlo z Čiech prehlásenie, že tovar neopustil Slovensko, takže faktúra mala byť s DPH a my sme mali odviesť túto DPH Daňovému úradu. Ako postupovať v tomto prípade? Stornuje sa pôvodná faktúra a vystaví sa nová (a s akým dátumom? marcovým? či májovým?) a podá sa dodatočné priznanie DPH? Alebo ako? :confused:
Ešte by ma zaujímalo pod akým IČ DPH Česi objednávali tovar, pod českým
alebo slovenským?
.lena.
09.05.06,09:24
Ešte by ma zaujímalo pod akým IČ DPH Česi objednávali tovar, pod českým
alebo slovenským?
To je správna otázka.
.lena.
09.05.06,09:30
To je správna otázka.
Ale v každom prípade nič nemení na tom, že ak aj je to chyba odberateľa (alebo možno mali pôvodne iný plán s tovarom), faktúrú opraviť (resp.dofakturovať dph) a podať dodatočné dp treba.
kalkulka
09.05.06,11:27
Ešte by som chcela vedieť, kto tovar prepravoval odberateľ alebo dodávateľ?
A či niekto vypisoval napr. CMR? Akým dokladom vám dali vedieť, že tovar neopustil SR a kedy k vám došlo toto oznámenie? Aké miesto dodania bolo vypísané na prepravnom doklade?