Betina2
28.01.15,12:21
Prosím Vás, nahadzujem na portáli FS do DP daň z motorových vozdiel a nejde vložiť N1 ! Stále mi vypisuje, že je to chyba, že kombinácia je povolená ako M1, M4, N2, N3, O5, O6... Ak zadám N 1, chápe to, ako keby to bolo osobné a nie úžitkové vozidlo, pritom podľa zákona 361 od ani z MV v aktuálnom znení § 5 ods. 2 a 3 jednoznačne hovoria, že kategória N1 je úžitkové vozidlo, takže sadzba sa použije pre úžitkové vozidlo. Ako je možné, že FS nie je schopná toto poriadne ošetriť v online formulároch ? Ak zadám natvrdo kategória N 2 (aj keď v TP je N1), vtedy výhrady nie sú a je to chápané ako úžitkové. Takže bez ohľadu, či je v TP uvedené N1 alebo N2 uvádzam do DP kategória N2, aby vôbec formulár pochopil, že ide o úžitkové vozidlo a nie osobné. Pritom ale ako osobné N1 sa tiež nedá odoslať.... asi by bolo vhodné osloviť technickú sekciu FS nech to dajú do poriadku. Hlavne , že už je zverejnené aj tlačivo na podanie za rok 2015, pritom na to je času ešte habadej. Ešte chcem upozorniť, že sa netreba spoliehať na vykonanú kontrolu formulára online. Spustila som kontrolu pri MV ked som mala uvedených 115 dní použitia a schválne som nevyplnila dátum vzniku daňovej povinnosti.....Ako som bola nemilo prekvapená, ked po kontrole mi ohlásilo, že formulár je v poriadku !!! ...takže radšej si všetko asi treba manuálne na kalkulačke skontrolovať a prerátať. Na houby takéto formuláre :(.
marjankaj
28.01.15,11:28
No predsa dáš N a potom si vyberieš možnosť nákladné vozidlo teda 2.
kn-alka
28.01.15,11:33
1. - Technický preukaz a daňové priznanie sú dve rozdielne veci, DP vypĺňaš podľa kategórii uvedených v DP, nie v TP
2. - formulár zdá sa nevie prepočítať dni z uvedených dátumov - pošli na FS dopyt, nech to napravia :)
Žabinka
28.01.15,11:36
je to síce divné, ale ozaj to nekorešponduje s TP.. podľa ministerstva vnútra je nákladné vozidlo N1. a podľa finančnej správy je nákladné vozidlo N2.. ale tak to bolo aj v minulých priznaniach..
marjankaj
28.01.15,11:44
A kto v aute s technickým preukazom N1 preváža náklad?
A ak slúži iba na prepravu osôb, tak prečo sa ide podľa hmotnosti a nie podľa kubatúry?
marjankaj
28.01.15,11:49
Teraz som robil jeden taxík octáviu. V techničáku má N1, vozí cestujúcich a ide podľa hmotnosti, teda N2.
Asi by mal byť M1.:eek:
Betina2
28.01.15,12:16
ďakujem, ja som to tiež robila ako N2. Pozri v zákone je taxatívne vymenované že N1 je považované za úžitkové a za úžitkové ho pre účely Dane z MV treba považovať :) Takže idem podla zákona. A doklad vozidla je technický preukaz. ak je že je N1 a ešte aj úžitkové tak je zaradené ako úžitkové.
Betina2
28.01.15,12:18
iste vyplňam podla kategórii v DP, ale zákon o DzMV spomína aj doklad vozidla a tým je TP, a tiež Zákon o DzMV uvádza kategórie vozidla N1 že sú úžitkové,tak si myslím, že pokial je to v zákone zadefinované, mali by to dať podla zákona aj do tlačiva....
marjankaj
28.01.15,12:28
Ja mám N1 označené ako nákladné.:eek:
Žabinka
28.01.15,12:48
osobné autá kategórie N1 sú autá, ktoré boli vybavené mriežkou, oddeľujúcou "nákladný" priestor od kabíny.. obvykle majú 4 miesta na sedenie.. po zmene legislatívy je možné mriežku nepoužívať, ale kategóriu vozidla nie je možné zmeniť.. vozidlo N1 ostane navždy N1, aj keď je v podstate osobné..;)
marjankaj
28.01.15,12:56
No kategória je jedno a druh vozidla zase iné.
Majú to vymakané. Z kategórie tam uvedieš prvé písmeno a druh vozidla podľa údaju v TP. Pred chvíľou som o tom písal v inom príspevku.
marjankaj
28.01.15,12:58
Teda ak by si mala prívesný vozík kategórie O1, tak tam nepíš O1, lebo kubatúru pre vozík by si v TP ťažko hľadala.:---
Žabinka
28.01.15,12:59
ešte doplním, že kedysi iba na tieto autá bol možný odpočet DPH, preto ich podnikatelia, platitelia DPH, kupovali.. ale keďže je v tp označené ako nákladné, aj daň z MV sa ráta ako pre nákladné vozidlá..
Žabinka
28.01.15,13:04
s prívesným vozíkom som sa kedysi riadne natrápila.. pokúšala som sa presvedčiť elektronický formulár, že mám kategóriu O1.. ale nepodarilo sa mi to..:D:---
Dav
28.01.15,13:20
Pozostatok z čias, keď sa pri M DPH neodpočítavala a pri N áno.
Betina2
28.01.15,13:43
no len ten pozostatok už pár rokov neplatí, mali dosť času to vo formulároch dotiahnuť, potom sa tu človek človek zdržuje zisťovaním.
OlgaM
28.01.15,13:49
Napr. aj os. auto Superb má uvedenú kategoriu: "N1" a druh: nákladné vozidlo v tech. preukaze