Jano B
28.01.15,14:11
Ahojte... máte niekto skúsenosť s tým, že búcha v kachliach? Je to taký plechový rachot... za cca 40 min. sa nám to vyskytlo aj 20krát... ale zatiaľ iba raz. Nevieme si to vysvetliť.

Natočil som aj video... tu je link:

https://www.dropbox.com/s/94xq8pdepv3lsf1/MOV_0271.mp4?dl=0

Buchoty počuť v minutáži: 2:56; 3:43; 4:25; 5:08.

Máme kachle Thorma Borgholm Keramik...
arizona
28.01.15,14:23
aspon si mal napisat cas, kedy to presne bucha, lebo je to na dlho. Som mala snahu,ale v polovici som to vzdala...
Jano B
28.01.15,14:29
šak tam to máš písané... minutáž... prečítaj si. predposledný riadok v mojom príspevku
Chobot
28.01.15,14:47
Poďme na to logicky:

1. palivo - ak si tento jeden krát použil iné palivo, ako inokedy, mohla to búchať voda v dreve alebo samotné drevo horením. Ale pri horení nevidím žiadne zmeny pri tom búchaní (alebo to na videu nie je vidno), takže toto je málo pravdepodobné.

2. Ak nie palivo, tak sa niečo mohlo uvoľní v komínovom systéme (niektorá komínová rúra posunúť) a búcha to rozťahovaním materiálu. Toto je viac pravdepodobné. Ale stále nie dosť, lebo zvuk rozťahovania alebo sťahovania materiálu znie takto:

https://www.youtube.com/watch?v=WihHb2XnSyc

3. Treba zobrať do úvahy aj ľudský zásah. Nie je možné, že by si niekto chcel z teba vystreliť? Máš prístup na strechu ku komínu? Možno bol niekto hore a hádzal do komína kamienky, ktoré takto buchotali. Ak sa to buchotanie už nikdy neopakovalo, tak táto možnosť je napravdepodobnejšia. Možno nie kamienky v komíne, ale iný spôsob, ako buchnúť do komínového systému.
arizona
28.01.15,14:52
Prepac,nevsimla som si,dik
Jano B
28.01.15,14:57
čau, ďakujem za názor... možno som použil iné palivo - bolo to masívnejšie drevo tvrdé. takže si myslím, že sálalo asi veľa tepla alebo čo... nie, nie, žiadne kamienky... A ako si poznamenal veľmi správne, pri tom buchote sa nepohol ani len kúsoček žeravého popola - žiadny pohyb. búchalo to priamo v kachliach, nie v komíne... mne to pripadá že ako keby sa rozťahoval nejaký plech alebo čo... ono na tom videu je to počuť, ale skutočný zvuk (v reále) znie skutočne riadne plechovo a hlasne... potom som kúril tiež, dával som menšie polienko a už nič... žeby to bolo tou masou dreva???? a žeby to tak rozhecovalo??? už som ich viackrát mal rozhecované - na chvíľu a nič... a výrobca neodpisuje na môj mail.
buchač
28.01.15,16:18
Predpokladám, že kachle sú nové.

Predpokladám, že si postupoval podľa :


Je neprípustné spotrebič prevádzkovať pri tepelnom preťažení, to značí:
-množstvo použitého paliva je väčšie ako je doporučené
-množstvo spaľovacieho vzduchu je väčšie ako je doporučené
-používanie neprípustných druhov palív

Tepelné preťaženie sa môže prejaviť:
-deformáciou stropu ohniska
-poškodením dvierok na prikladanie paliva
-prepálením roštu
-prasknutím šamotových tehál
-zmenou farebného odtieňa povrchu kachlí

https://docs.google.com/viewer?docex=1&url=http://www.thorma.sk/files/krby/navody/BORGHOLM_uni.pdf

Ak nie, tak sa nečuduj...


P.S.:
Také veľké kusy sa dávajú do kachieľ, až keď sú po tom "zábehu"...
Jano B
28.01.15,16:39
čau... kachle nie sú nové, a určite sú zabehnuté... kupované v 12/2013, odvtedy sa v nich v zimnom období kúrilo každú sobotu aspoň 6 hodín... a určite aj teplo bolo veľké... včera to boli celkom veľké šupy... fakt, až na zľaknutie... do paroma... aj som ich obkukával ale nič som nenašiel na nich... dnes idem znova zakúriť a sledovať to...
Jano B
28.01.15,16:40
inak, tento zvuk je absolútne z iného "súdka"... čo sme včera mali, to bolo úplne iné. hlasné a rýchle...
buchač
28.01.15,16:44
Hm...

Povedal by som, že nehľadaj NA NICH...hladaj V NICH...;)
Každá sobota je aj trochu málo, tých 6 hodín tiež...ono je potrebné vždy po každom zakúrení (po príchode) postupovať pomaly, ako keby boli nové. Proste mierne prikladať a postupne zvyšovať teplo a prikladať od menších kusov až po tie silnejšie.

Je to moja skúsenosť.
Mal som staré kachle a teraz mám niečo podobné, ako máš Ty.
Jano B
28.01.15,16:51
MNO... už kúrim, pozriem zajtra na ne riadne z dnu, ale neviem čo mám zbadať, keď sú tam šamotové tehly... dve vzadu sú mierne puknuté, ale to už boli asi týždeň. Včera som hneď písal do Thormy - ale ešte mi nedali odpoveď a vôbec som zvedavý či mi nejakú dajú... ešte ma živí nádej, že oni budú vedieť prečo a čo to bolo...
buchač
28.01.15,16:55
Puknutéé ...???

Veď následkom tepla predsa všetko pracuje.
Skús vymeniť tie tehly a uvidíš .
Jano B
28.01.15,17:01
veď ale puknuté boli asi už minim. týždeň - je na nich taký pásik... a vtedy vôbec nič...
arizona
28.01.15,17:39
Podla toho,co pises,tak problem moze byt aj v prekurovani. Pozorne poprezeraj rost,klapku zvnutra,aj vnutorne oplastenie kachiel, ci ti nahodou niekde nepraskol plech. A aky mas komin? Nemas vyvlozkovany nerez.rurami? Aj tam sa mohlo prip.nieco uvolnit...
Jano B
28.01.15,18:16
ee, komín je len tehla,,,
Jano B
19.02.15,17:07
takže šecko je vyriešené. kachle búchali preto, lebo údajne je vzadu nejaký zlý zvar - resp. slabý a ten vplyvom cirkulácie vzduchu buchotal - ale riadne :). Takže doma máme od dnes nový kus kachlí a ten starý - reklamovaný si odviezli preč. PS: ak sa niečo takéto stane niekomu, odporúčam do natočiť ako ja. lebo inak to bude omnoho ťažšie s reklamáciou... čaute.