Jana Acsová
09.05.06,08:22
Odpoveď na otázky platí v kontexte novely zákona 222/2004 Z.z. č. 651/2004 Z.z. účinnej od 1.1.2005 a platí aj po novele č. 523/2005 Z.z. účinnej od 1.1.2006.


Poľský dodávateľ registrovaný pre IČ DPH vo svojom štáte nám dodal AL dvere dňa 24.2.2006. My sme tiež platcami dph v tuzemsku. Ale faktúru sme obdržali až 25.4.2006 s dátumom vystavenia dňa 24.2.2006 kedy aj v skutočnosti prišiel tovar. Daňové priznanie k DPH za 1. Q 2006 sme už podali. Moja otázka znie čo teraz s tým? Je máj 2006. Mám podať dodatočné daňové priznanie k DPH za 1.Q.2006 alebo zdanenie môžem (mám) urobiť dňom prijatia faktúry čiže 25.4.2006?Vychádza to na dodatočné daňové priznanie. Podľa § 69 ods. 6 ste osobou povinnou platiť daň pri nadobudnutí tovaru podľa § 11. Daňová povinnosť Vám vznikla dňom vystavenia faktúry a pri prepočte ste povinní ako osoba povinná platiť daň použiť tento kurz, ak neuplatňujete kurz podľa colných predpisov. Právo na odpočítanie dane máte po obdržaní faktúry a to vo výške Vami uplatnenej dane. Z uvedeného vyplýva, že daňová povinnosť predchádza vznik práva na odpočítanie dane.

Pýtala som sa aj preto, že mám informáciu od viacerých firiem, že si daňovú povinnosť a zároveň odpočet uplatnia v tom mesiaci, kedy obdržia daňový doklad už po nároku. V niektorých veľkých firmách sa dosť často stáva, že takéto pozabudnuté faktúry chodia dosť často a to v jednom mesiaci. Daň uplatňujú dňom prijatia faktúry. Nepodávajú dodatočné daňové priznanie k DP. Chcela som vedieť , ako to vlastne je. Nakoľko výsledok je 0,00, tak prečo by sa to nemôhlo? A čo myslíte, nemohlo by sa zdanenie urobiť v tom mesiaci, kedy sa obdržala faktúra? Veď konečný dôsledok bude 0,00.
Toto pravidlo nie je možné uplatniť všeobecne, nakoľko vznik daňovej povinnosti sa neviaže na "obdržanie faktúry", zatiaľ čo právo na odpočítanie dane áno. V praxi sa tak môže stať, že daňová povinnosť vznikne skôr ako právo na odpočítanie dane a teda vplyv v DP nie je 0, ale najskôr sa daň musí preniesť do vlastnej daňovej povinnosti a až následne v nasledujúcom (nasledujúcich) zdaňovacom období je možné uplatniť právo na odpočítanie dane.
Preto toto pravidlo nie je možné aplikovať všeobecne a viazať vznik daňovej povinnosti na obdržanie faktúry nie je správne.

V tejto súvislosti by som nadhodila znova/bolo to tu nedavno ale neboli reakcie/ problem , či to dodatočné daňové priznanie musi podat, ked DP v priznani bude nula. Mne z 511/92 Zb. vychádza že nemusi a že z toho nemožu byt ani ziadne sankcie,ale je to naozaj tak? Že staci ak to ma uvedene v evidencii a nepoda.Jedna veta vylučuje tento názor a preto sa s ním nestotožňujem:
§ 39 ods. 2 511/92 Zb.: Ak daňový subjekt zistí, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia ... Uvedené postačuje na to, aby bol povinný podať DDP pri nadobudnutí tovaru bez ohľadu na to, že zároveň uplatňuje odpočítanie dane.

Prečo?
Lebo v uvádzanom odseku sa neuvádza "vlastná daňová povinnosť".