matulka76
28.01.15,17:42
Dobrý deň.Mám otázku:do apríla 2014som bola na RD.,potom som sa vrátila do práce na svoje pôv.miesto Manžel pracoval celý rok .Podala som si našej mzdovej žiadosť aby mi urobila daň. priznanie a pýtala som sa či potrebuje potvrdenie od manželovej mzdárky o jeho príjme a ona že keď jemu robi mzárka daň.priznanie ona mi nemusí robiť.Možno som to ale zlé pochopila môžete mi to prosím niekto vysvetiť či treba aj mne aj jemu robiť a aké potvrdenia potrebujem?ďakjukem
Katy a R
28.01.15,17:31
asi si zle pochopila;)
Ty si požiadala za seba ... a naozaj nepotrebuješ manželove potvrdenie - lebo ty si naňho uplatňovať zrejme NČZD (na manžela) nebudeš.
To by si si mohla len pri dobrom príjme, tiež len ak by bol napr - ID, ŤZP, alebo nezamestnaný, alebo sa staral o dieťa ... (viď zák o DzP - §11).

možno skôr by si mohol on na teba uplatniť ?? - záleží od príjmu
pozri si k tomu témy - tu na porade je to už rozobraté zo všetkých strán
....
doplnenie. keďže si dala príjem - ani jeden z vás dvoch si nemôže uplatniť NČZD na manžela/ku. každý si uplatní NČZD len na seba.
cloe
28.01.15,17:50
Inak asi celkom sa tu pletú pojmy. Mzdárka ti nemusí robiť daňové priznanie, ale ročné zúčtovanie, ak požiadaš o vykonanie. Ak si chceš podať daňové priznanie sama, tak ti vydá potvrdenie o príjme.
matulka76
28.01.15,20:30
No ano mam v tych pojmoch troska gulas,ja viem mozno niekomu kto sa v tom vyzna to pride smiesne,ale fakt som obyc.clovek ktory fakt nevie co ako a aj ked kuknem do tych zakonov tak teda nie som o nicmudrejsia.preto sa pytam tu odbornikov,ktory mi vedia jednoduchsie a zrozumitelne vysvetlit co aako. Teda ak mi mzdarka bude robit to rocne zuctovanie co jej mam k tomu dolozit? A ak mal manzel mensi prijem ako ja za cely rok mam si teda jananho ziadat tu NCZD?alebo ked jemu bude robit mzdarka to zctovanie tak on si ma tuNCZDuplatnit na mna?
veronikasad
28.01.15,20:33
Ty si na manžela nemôžeš uplatniť nič. Doplň výšku tvojho hrubého príjmu u zamestnávatela.
matulka76
28.01.15,20:34
Takze coje pre mna teraz vyhodmejsie ak ja som mala vyssi prijem ako manzel?mam ja pri zuctovani poziadat o ulavu nanho ci ako?
Katy a R
28.01.15,20:43
treba si prečítať, čo som ti napísala ... lebo bez údajov ti presnejšie nikto neporadí .
Požiadaj si normálne o RZD, no a manžel si to tiež sám porieši v svojej robote
matulka76
28.01.15,20:43
Takze moja hruba mzda bola cca4800 a +2000RP za cely rok .
matulka76
28.01.15,20:49
Ok skusim este postudovat viac k tejto teme ja len ze kazdy pripad je tu iny,preto som chcela konkretne co mam robit co sa mna tyka.Teda si ja poziadam o toRZ aj manzel.No estejemu teda moja mzdarka da potvrdenie o mojom prijme? Aj zUp potrebujem kolko som dostalaRp?
veronikasad
28.01.15,20:54
RP sa do vlastného príjmu manželky nezahrňa, HM je vyššia ako ročná NČZD, takže manžel si nemôže na teba uplatniť nič.
Katy a R
28.01.15,20:57
a načo? - ešte raz - každý si požiada o RZD a dosť! a podpíše. žiadne doklady. (teda rodné listy detí k bonusu treba - ale to už asi mzdárka má)
matulka76
28.01.15,21:02
Ok tak aj ja si poziadam on uz to mal vypisane,ale kazala mu priniest potvrdenie o mojom prijme aj z Up.a este by ma zaujimalo je nejako vyhodnejsie aby som ja brala dan.bonus na deti,kedmamvyssi prijem ako mm?doteraz ho bral on.vdaka za trpezlivost a odpovede
matulka76
28.01.15,21:06
Aha takze mne zrobi mzdova Rz aj manzelovy a tym to hasne.ale nechapem naco od neho pytala potvrdenie o prijme od mojho zamestnavatela aj z Up?
Katy a R
28.01.15,21:07
žiadne potvrdenie jeho mzdárke netreba - aj tak máš vysoký príjem. (keby si si prečítala aspoň ten §11 - možno by ti to bolo jasnejšie)
s tým DB - je to v podstate jedno.