nika1992
28.01.15,21:59
Dobrý večer, bývame v malej bytovke (len 6 bytov) a pri zakladaní spoločenstva som bola zvolená za predsedníčku. Túto funkciu vykonávam bezplatne a najlepšie ako viem. Nikto iný sa nezaujíma o to, čo všetko je potrebné vyplácať, vybavovať, podávať daňové priznanie, vytrvalo ignorujú schôdze, vo funkcii som v podstate z donútenia už 6 rokov, bez toho aby sa o tom vôbec hlasovalo. Vďaka neplatičom sa naše spoločenstvo dostalo do finančných problémov. Každý má vo svojom byte vodomer, ale faktúry za vodu chodia a vyplácajú sa z účtu spoločenstva, kde každý prispieva rovnako. Predtým to fungovalo tak, že každý si zaplatil vodu čo spotreboval (podľa vodomera), na konci roka. Avšak už je to vyše 3 rokov, čo sa niektoré byty rozhodli, že platiť nebudú. Mňa do bytu na odpis vodomera nepustia, iný tvrdia, že to sa nedá tak vypočítať, a kopec iných výhovoriek. Samozrejme, na vine všetkému som ja. Nečakala som takéto nezodpovedné a arogantné správanie. Zaujímalo by ma, či som teda ešte vôbec predseda, keď sa voľby neuskutočnili. alebo ako mám z tejto funkcie odstúpiť ? Taktiež, na koho sa mám obrátiť aby pomohol vyriešiť túto situáciu v SVB ?
marjankaj
28.01.15,21:18
No asi najjednoduchšie by bolo zomrieť:eek:

Alebo sa vzdaj funkcie a doruč to niektorému členovi rady(ak máte)
Prípadne si môžete nájsť správcu. Ak bude niekto ochotný.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov/
§8a
(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.
sito
28.01.15,21:52
Dobrý večer, bývame v malej bytovke (len 6 bytov)



Dobrý ..., každý by mal niekde bývať, byť, aj bezdomovec, to je teraz taká móda!



a pri zakladaní spoločenstva som bola zvolená za predsedníčku.



Samozrejme s tvojím súhlasom a v súlade so zákonom a zmluvou o správe domu, SVB.



Túto funkciu vykonávam bezplatne a najlepšie ako viem.



Si zlatá! A preto si ťa tie hovädá nevážia, ani tvojej práce pre nich.



Nikto iný sa nezaujíma o to, čo všetko je potrebné vyplácať, vybavovať, podávať daňové priznanie, vytrvalo ignorujú schôdze, vo funkcii som v podstate z donútenia už 6 rokov, bez toho aby sa o tom vôbec hlasovalo.



Aké donútenie, volebné obdobie štatutára v tvojom prípade predsedníčky je tri roky. Po troch rokoch oznámiš písomne zhromaždeniu, tým piatim + ty, že končíš, Rada musí zabezpečiť, vykonať to čo si ty robila z lásky k ním.



Vďaka neplatičom sa naše spoločenstvo dostalo do finančných problémov.



To každé, ktoré má v dome, spoločnom neplatičov. Malý, či veľký dom, spoločenstvo. Ale to už asi nie je možné nazvať spoločenstvom, či? Kde každý koná podľa svojho uváženia, nie podľa spoločných povinnosti, že?



Každý má vo svojom byte vodomer, ale faktúry za vodu chodia a vyplácajú sa z účtu spoločenstva, kde každý prispieva rovnako.



A zákon si si pozrela? Každý dom ma na päte fakturačný vodomer, ktorý je majetkom dodávateľa vody. Na ňom nameraných údajov vystavuje vášmu domu faktúru, teda spoločné náklady domu, jeho spoluvlastníkov, vás šiestich!



Vodomer v byte nie je vlastníkov, je to majetok spoločenstva. Spoločenstvo rozhoduje, teda vy šiesti kto koľko zaplatí, ktorý byt zo spoločných nákladov.



Predtým to fungovalo tak, že každý si zaplatil vodu čo spotreboval (podľa vodomera), na konci roka.



Nemáš pravdu! Fungovalo to tak, že každý si uhradil podiel zo spoločných nákladov podľa všetkých šiestich vodomeroch v bytoch podľa zaznamenaných hodnôt Vlastník bytu je povinný umožniť v byte namontovať spoločné meracie zariadenie vody v byte a odpis zaznamenaných hodnôt na nich.



Avšak už je to vyše 3 rokov, čo sa niektoré byty rozhodli, že platiť nebudú. Mňa do bytu na odpis vodomera nepustia,



Ak niekto tvrdí, že zo zákona je vodomer vlastníkov osobný majetok, akým právom sa mu chce niekto hrabať do bytu, keď Ústava SR zabezpečuje, že obydlie je nedotknuteľné, vstúpiť doň je možné len so súhlasom bývajúceho?



iný tvrdia, že to sa nedá tak vypočítať, a kopec iných výhovoriek.



Všetko, teda možno nie všetko, ale všeličo, určite! Aj bez, aj s výhovorkami.



Samozrejme, na vine všetkému som ja.



Revízia štatutára býva každé tri roka, revízia hromozvodu každých päť rokov. Vlastne už rok presluhuješ aj ako hromozvod, ako predsedníčka ešte viac o dve tretiny.



Ako ten najvyšší kontrolný úradník v SR. , len ten to nerobí nezištne, dobre to má zaplatené, nie ako ty.



Nečakala som takéto nezodpovedné a arogantné správanie.



Joj, dievča kde to žiješ? Dnes už máme hentú DEMOKRACIU!



Zaujímalo by ma, či som teda ešte vôbec predseda, keď sa voľby neuskutočnili.



Ak sa cítiš zodpovedná ako predsedníčka, môžeš do smrti a bez volieb, tvojho zvolenia.



alebo ako mám z tejto funkcie odstúpiť ?



Tvrdé, vy... sa im na to. Nebude uhradená voda, nebude dodaná voda, ba ešte ťahanice s jej dodávateľom bude dom mať.



Taktiež, na koho sa mám obrátiť aby pomohol vyriešiť túto situáciu v SVB ?



O radu? Na poradu sa dá, ale nevyrieši vám to tu nikto. Vy musíte, ty nemusíš!



:);)
mackoivan
29.01.15,07:20
Predsedom budeš pokiaľ ťa v Registri SVB na obecnom úrade (Krajskom) nevymažú. Zájdi do registra a tam sa dozvieš podrobnosti. Ale inak riskuješ aj ty, že váš dom napríklad odpoja od vody.
mahony1
31.01.15,16:45
Si vobec ako predsednicka registrovana na obvodnom urade v registri Spolocenstiev vlastnikov bytov? Hned po volbe predsedu sa musi predseda totiz obratit do 15 dni na obvodny urad aj so zapisnicou a vypisom z registra trestov a poziadat o zapis mena noveho predsedu spolocenstva do registra SVB. Vid § 7 ods. 8 v zakone:
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov/ (http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov/)

Ak to do 15 dni neurobis, musi sa volba opakovat - pretoze obv. urad inak noveho predsedu po lehote uz nezapise.

Z tvojho prispevku mam dojem, ze nic take nebolo a de-jure predsedkynou SVB ani nie si - aj ked si bola kedysi zvolena. Navyse, volba je len na 3 roky a teda ked vyprsia 3 roky, predsednickou UZ NIE SI - pokial volba nebola uz 6 rokov opakovana...

Tu je linka na register spolocenstiev - daj si tam ICO vaseho spolocenstva a uvidis, co o vas vedia na Obvodnom urade:
http://www.ives.sk/registre/startsvb.do
sito
31.01.15,16:58
No, je to možné, že susedia, jej dobrovoľne zhodili svoje povinnosti na plecia, jej. A ona sa ich nevie dobrovoľne zbaviť, tých susedov, či ich povinností ?
sito
31.01.15,17:12
Ako to rozťahalo ... ako na porade ...
nika1992
31.01.15,21:17
Zaujímavé, ale odvolať ma nikto nechce :) Vedia, že to nebude mať kto iný robiť. Skúsim pohľadať správcu, ale najprv sa musíme zbaviť podĺžností. Potrebujeme súrne splatiť exekúciu, fakt sme na tom zle, takže teraz, to nechcem komplikovať. Dokonca sme už mali schôdzu, a nejaké sľuby o zaplatení sa tam nasľubovali, uvidíme. Mala som veľkú chuť, ale nebudem mrcha, postarám sa ešte o to, aby sme sa opäť dostali do plusu, a potom sa konečne, tejto hroznej pozície zbavím :) ĎAKUJEM, za radu !
nika1992
31.01.15,21:20
Vďaka tvojmu príspevku, mi z tejto situácie, poprvýkrát bolo do smiechu :)
sito
01.02.15,09:14
Potešilo, že aspoň ten úsmev. Na začiatok dobré, že? Inak by som povedal, že váš dom má jeden vchod a po tri byty nad sebou. Teoreticky máte dve základné služby, spoločné osvetlenie spoločných priestorov. Náklady podľa počtu osobomesiacov si rozdelíte. Ak poistku, tak podľa m2. Ak centrálný systém vykurovania, náklady podľa zákona, prípadne dohody. Vodu, pitnú, životodárnu vodu, isto. Dodávateľ vody ma dotiahnutý verejný vodovod k vášmu domu, prípadne až do domu, ktorý je ukončený fakturačným vodomerom pre váš dom. Za fakturačným vodomerom?

Z vyhlášky 151/2004.

Na účely tejto vyhlášky sa rozumie

"domovým rozvodným systémom rozvody potrubí, armatúr a zariadenia nainštalované medzi vodovodnými výtokmi určenými na odber vody na ľudskú spotrebu a verejným vodovodom, ak nie je súčasťou verejného vodovodu."

Odobratú vodu, náklady za ňu musí dom uhradiť. Ako? Ak nie sú v bytoch namontované spoločné meracie zariadenia, bytové vodomery, tak podľa počtu osobomesiacov. Inak, od fakturačného vodomeru je teda do každého bytu spravený spoločný rozvod vody v dome do jednotlivých bytov. Ukončenie rozvodu v každom byte je uzavieracím ventilom za ktorým je namontovaný bytový vodomer za vodomerom je už vec vlastníka bytu akým rozvodom si vodu v byte rozvedie a aké uzavieracie armatúry si namontuje.

Ak ťa traja podporia, ste väčšina, rozhodujete vy, vaše rozhodnutie je záväzné aj pre ostatných dvoch spoluvlastníkov domu. Vodomery namontujete zo spoločného FPÚaO. Ak neumožnia montáž pomerových vodomerov v byte, je možné z fakturačnej spotreby vypočítať priemer na osobu v dome, krát dohodnutý násobok pre byt a počet osôb v byte, aspoň trojnásobok, aby to zabralo, isto veď ide o peniaze z ich peňaženky. Radi potom umožnia montáž, aj odpis ako im zákon káže.

Ale, ak ste len traja, ktorí držíte spolu, je to ako v hokeji, remíza, ponajprv nastane bitka pri mantinely.

Napíš potom kto vyhral.