Kviksilka
29.01.15,09:14
Zdravim..V usmerneni pre dan z MV je napisane, ze danova povinnost zanika, ak vozidlo nebude pouzivane na podnikanie, nebude o nom uctovane a nebudu uplatnovane vydavky na toto vozidlo.

Ja to svoje nepouzivam, vydavky si neuplatnujem..len ho mam v majetku.

Zanikla mi povinnost? Co znamena to ze neni o nom uctovane? Ze nikde v uctovnictve nie je spomenute, cize ani v majetku? Ja som z toho blazen. Prosim o radu.


Dakujem.
Tweety
29.01.15,08:21
ALe ty o ňom máš účtované, obstaral si ho, účtoval si o tom, a máš ho zaradené v majetku, takže zas si o tom účtoval. A možno si účtoval aj o inom, napr. PZD.....
Kviksilka
29.01.15,08:28
obstaranie bolo este niekedy v 2009 a platila sa dan, ale v 2011 sa prestalo pouzivat, tak sa odhlasilo...a teraz neviem, ci mam za 2014 zaplatit za neho dat, ked o nom v roku 2014 vobec neuctujem..ani PZP ani nic..len je na 022..
marjankaj
29.01.15,08:28
Najlepšie bude prečítať si zákon starý aj nový. Takto nikto netuší v akej súvislosti sa pýtaš.
Tweety
29.01.15,08:29
zo zákona nebol dôvod na odhlásenie a teda máš povinnosť podania dane
marjankaj
29.01.15,08:34
A načo vám teda to auto bolo? Vystavili ste ho pred podnikom ako reklamu? Prečo ste ho teda nepredali, keď vám je k ničomu?
Kviksilka
29.01.15,11:28
Tweety, ak sa ta este mozem opytat..co ak by to bol srot..ze sa na nom neda jazdit, ale mam ho v majetku ale rozmyslam ze ho predam na suciastky..aj tak musim platit dan za srot?
Tweety
29.01.15,11:30
ak by si ho predal, máš povinnosť oznámiť zánik DP k dani z MV, predaj končí DP.
marjankaj
29.01.15,11:35
Aj za šrot ak má ŠPZ musíš platiť PZP STK a EK.
JankaO
29.01.15,11:40
Keďže podľa zákona platného do 31.12.2014 platilo, že ak sa OA nepoužíva v súvislosti s podnikaním, malo sa odhlásiť na DÚ do 30 dní. Ak sa tak nestalo a nebolo používané, máš v postate dve možnosti: - zaplatiť daň, alebo ho odhlásiť k 1.1.2014 a zaplatiť pokutu za oneskorenú povinnosť.
V roku 2015 ak o ňom stále budeš účtovať, tak treba do 31.1.2016 poslať na DÚ oznámenie o tom, že OA sa na podnikanie nepoužívalo a za toto obdobie sa daň neplatí. Daňová povinnosť zanikne iba v taxatívne vymedzených prípadoch uvedených v novom zákone o DzMV.
Kviksilka
29.01.15,11:42
OK...Dakujem za rady :)
KEJKA
29.01.15,12:02
ja mám tiež auto v sro v majetku, nie je vyradené, "pokúšam" sa ho predať, medzičasom sa kúpili dve auta, za ktoré sa platí DMV.
Staré auto som odhlásila a DMV neplatím.
Rovnako postupujú aj iní klienti. Citujem nižšie - zdroj FSRS - s dôrazom na "vo všeobecnosti", čo neznamená "výlučne" a dané vozidlo nepoužívam na podnikanie, kedže mám iné.
Ako to obstojí u SZČO, netuším...tam stačí preradiť?.OK, beriem.
citujem
Predmetom dane z motorových vozidiel podľa zákona č. 582/2004 Z. z. je motorové
vozidlo a prípojné vozidlo, kategórie M, N a O, ktoré je evidované v Slovenskej republike
a používa sa na podnikanie. Podnikaním sa na účely zákona rozumie podnikanie podľa § 2
Obchodného zákonníka a taktiež používanie vozidla na činnosti, z ktorých plynúce príjmy
podliehajú dani z príjmov podľa § 6 ods. 1a 2 zákona č. 595/3003 Z. z. o dani z príjmov v znení
neskorších predpisov.
Podľa § 89 zákona č. 582/2004 Z. z. daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na
podnikanie a zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používa na podnikanie.
Za zánik daňovej povinnosti na dani z motorových vozidiel vo všeobecnosti možno považovať:
- ukončenie podnikateľskej činnosti daňovníka
- prerušenie podnikateľskej činnosti daňovníka
- predaj motorového vozidla
- vyradenie motorového vozidla z evidencie vozidiel dopravného inšpektorátu
- krádež motorového vozidla
marjankaj
29.01.15,12:06
Veď to zistíš pri daňovej kontrole ak príde. A záleží na jej "odbornosti". U sro by to mohol byť problém. Vyšlo o tom aj nejaké usmernenie ešte v roku 2013. U SZČO by nemalo nič hroziť. Jednoducho to vyradí z majetku do osobného používania.
Kviksilka
29.01.15,12:23
no vsak to, ze predtym to tak bolo a teda som to auto aj odhlasila..len teraz po novom su tam presne vymedzene podmienky kedy povinnost zanika a na zaklade nich by som platit mala..ale ja som ho uz raz odhlasovala, lebo sa nepouzivalo na podnikanie..
JankaO
29.01.15,12:28
Ak si ho odhlásila k 31.12.2013, tak DzMV za rok 2014 neplatiš. A Aj po novom platí, že daňová povinnosť zaniká .... a treba pozrieť aj odstavec 6 z § 8... čiže podľa všetkého, ak je OA odhlasene k 31.12.2013 daňová povinnosť už zanikla (a zanikla by aj po novom)
KEJKA
29.01.15,12:54
hm, myslela som si, že práve v sro je to v poriadku.
Áno, máš pravdu, to uvidím pri daňovej kontrole.
marjankaj
29.01.15,13:02
Práveže sro, čo má v majetku slúži na podnikanie(aj keď to nevyužíva). SRO to nemá ako preradiť do osobného majetku. Iba ak predajom, darovaním a pod.