sara-ke
09.05.06,09:19
Dobry den, mam takuto otazku, majitel, konatel firmy ma mobil. telefon je napisany na jeho meno, mozem ho davat do nakladov-samozrejme ze ho pouziva aj na firemn. ucely, mame este dalsi mob. telefon-ten je napisany na firmu.

dakujem
DanielaSL
09.05.06,07:21
Ten konateľov mobil by som ale nedala do nákladov v plnej výške.
sara-ke
09.05.06,07:52
Ten konateľov mobil by som ale nedala do nákladov v plnej výške.

a podla coho by som mohla dat len nejaku cast???
Tweety
09.05.06,07:54
Dobry den, mam takuto otazku, majitel, konatel firmy ma mobil. telefon je napisany na jeho meno, mozem ho davat do nakladov-samozrejme ze ho pouziva aj na firemn. ucely, mame este dalsi mob. telefon-ten je napisany na firmu.

dakujem
Konateľov telefón( súkromný)môže byť jedine v nedaňových nákladoch.
Zita5
09.05.06,07:57
Dobry den, mam takuto otazku, majitel, konatel firmy ma mobil. telefon je napisany na jeho meno, mozem ho davat do nakladov-samozrejme ze ho pouziva aj na firemn. ucely, mame este dalsi mob. telefon-ten je napisany na firmu.

dakujem


Nech si mobil prevedie na firmu ...:) .
sara-ke
09.05.06,11:18
dakujem, este sa chcem opytat kde mozem zauctovat : doviezli nam kamen, ktory potrebujeme pod dlazbu-kedze robime parkovisko,pred firmou(sme autoservis) na aky ucet mam zauctovat ten kamen?
dakujem
Lila
09.05.06,11:20
Stačí, ak u operátora zmeníte fakturačnú adresu. T.z. bude tam figurovať Vaša firma a spravíte s konateľom "Zmluvu o zápožičke mobil. telefónu /napr. na 0 Sk/, v ktorej uvediete, že tento zapožičaný telefón bude slúžiť len na firemné účely.
Tým môžte dať telef. účty do daň. nákladov.
sara-ke
09.05.06,11:30
cize ak to dobre chapem ak je na faktire uvedena adresa platitela: firma tak sa to moze dat do nakladov? dobre to chapem??

dik
KEJKA
09.05.06,11:51
Dobry den, mam takuto otazku, majitel, konatel firmy ma mobil. telefon je napisany na jeho meno, mozem ho davat do nakladov-samozrejme ze ho pouziva aj na firemn. ucely, mame este dalsi mob. telefon-ten je napisany na firmu.

dakujem
1. Konateľovi treba vybaviť služobný mobil....jedna možnosť.
2. Ak si nejakou formou preukáže zvýšené výdavky na súkromný mobil...napr. výpisom hovorovb za napr. 3 mesiace, je možné určiť internou smernicou uznanie takýchto výdavkov aj pre daňové účely.
3. Ak konateľovi bez preukázania hovorov začnete jeho mobil preplácať, tak to treba považovať za príjem zo závislej činnosti a zdaňovať mu to ako funkčný pôžitok. Pre firmu by to potom mohol byť daňový náklad.
.............................
vidíte, že možností je viac, najlepšia je 1. možnosť
2. možnosť je pomerne pracná a riziková z hľadiska obhájenia
3. možnosť....mám vyjadrenie daňového poradcu, že je to OK.
KEJKA
09.05.06,11:53
dakujem, este sa chcem opytat kde mozem zauctovat : doviezli nam kamen, ktory potrebujeme pod dlazbu-kedze robime parkovisko,pred firmou(sme autoservis) na aky ucet mam zauctovat ten kamen?
dakujem
042/321
alebo ´501/321 a následne 042/624-aktivácia.
Parkovisko je stavba.
Braňo
09.05.06,11:56
dakujem, este sa chcem opytat kde mozem zauctovat : doviezli nam kamen, ktory potrebujeme pod dlazbu-kedze robime parkovisko,pred firmou(sme autoservis) na aky ucet mam zauctovat ten kamen?
dakujem

Nepíšeš, či tento kameň stál viac ako 30000,- bez DPH a či si už mala nejaké náklady na to parkovisko.
sara-ke
09.05.06,12:35
Nepíšeš, či tento kameň stál viac ako 30000,- bez DPH a či si už mala nejaké náklady na to parkovisko.


no este nemam ziadne ine doklady,ale tych vydavkov bude viac, uz aj nejake boli,napr. zrubanie stromov,mestsky poplatok za schvalenie vyrubu(aj to mozem pocitat k tym vydavkom??) este urcite nejake budu, nakup ineho materialu a pod. zatial su to len male sumy do 30 000,- a asi aj dalsie budu nizsie ako 30 000,- ale ked ich zratam(mam ich zratat :rolleyes: ??) tak ak to da nizsiu sumu, alebo vyssiu ako to zauctovat?? mam kazde vydavky osobitne, napr. cez 518, 501, .... a potom cez 042 alebo inak??

sme platcami dph, ale konkret. ten pripad s tym kamenom-mam len dodaci list a PPD-od dodavat. firmy bez dph-nie su platcami-ako to bude s dph?

dakueeeej velmi ak poradite :rolleyes: :confused: :D
KEJKA
09.05.06,15:55
odpočítať DPH môžeš, len ak nakupuješ od platiteľa DPH + sú splnené dalšie podmienky. Od neplatiteľa je to obstarávacia cena tak ako je na PPD. Vystavíš vlastný VPD a zaúčtuješ.
To účtovanie, kedže ide o stavbu vo vlastnej réžii (aj ked tam budú niektoré práce dodávateľsky) zaúčtuješ priamo do nákladov,. najlepšie na nejaké osobitné stredisko (rúzne účty 5xx) a na konci mesiaca zaktivuješ 042/624 interným dokladom a priložíš rozpis tých nákladových účtov. Nezabudni aj na hodnotu práce (mzdy, odvody). Mala by tam byť aj výrobná réžia (PHM mechanizmov, ich odpisy, energie, také, čo vieš identifikovať a oceniť.