Barcuska
29.01.15,14:49
Dobry den, od 1.11.2014 som na materskej dovolenke, pricom pracovnu zmluvu som mala do 31.12.2014. Chcela som poziadat o danove priznanie zamestnavatela, ale dali mi iba podklady, ze mi danove nespravia, lebo nie som u nich zamestnana. Nie je to nahodou ich povinnost? Kedysi to tak bolo. Dakujem za odpovede
misoft
29.01.15,14:01
Blobosť. V čase, za ktoré sa RZD vykonáva - si ich zamestnancom BOLA. Oni odvádzali preddavky dane, oni musia - na tvoju žiadosť - urobiť RZD. Ty im len dodáš podklady za 11.2014 - 12.2014 - MD potvrdenie a pod.
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/zamestnanci#ZamestnanecPoziadaZamestnavatelaORocne Zuctovanie
avalik
29.01.15,15:12
daňové priznanie ti zamestnávateľ nemôže "spraviť"

§ 38
Ročné zúčtovanie

(1) Zamestnanec, ktorý poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti uvedené v § 5 a nepoberal príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, pri ktorých uplatnil postup podľa § 43 ods. 7, alebo ktorý nie je povinný zvýšiť základ dane podľa § 11 ods. 9 a 13 môže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia písomne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane,122) posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus.

(2) Ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) na žiadosť zamestnanca uvedeného v odseku 1. Ak zamestnanec v zdaňovacom období neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich a tento zamestnávateľ na ne prihliadne dodatočne pri ročnom zúčtovaní, ak zamestnanec preukáže, že na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na daňový bonus mal nárok.

(3) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) vykoná ročné zúčtovanie podľa odsekov 1 a 2 len u zamestnanca, ktorý nie je povinný podať daňové priznanie podľa § 32.


Ak teda spĺňaš vyššie uvedené vyplň a doruč zamestnávateľovi do 15.2.2015 Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti podľa § 38 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov za zdaňovacie obdobie (rok) - https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Elektronicke_sluzby/Verejne_dostupne_elektronicke_sluzby/Katalog_danovych_colnych_formularov/Zoznam_vzorov_tlaciv/2014/2014.12.19_vzor_tlac.rtf
veronikasad
29.01.15,15:57
Ak si nechceš robiť sama DP typu A, požiadaj zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane (na predpisanom tlačive), ku ktorému prilož potvrdenie o príjme, ktoré ti poslali.

Tu je tlačivo žiadosti, ktoré správne vyplň a nezabudni podpísať.
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Elektronicke_sluzby/Verejne_dostupne_elektronicke_sluzby/Katalog_danovych_colnych_formularov/Zoznam_vzorov_tlaciv/2014/2014.12.19_vzor_tlac.rtf