evkag
29.01.15,16:31
Dobrý deň, prosím neviete mi poradiť či má zamestnanec nárok na preplatenie PN od zamestnávateľa za prvých 10 dní, keď mal pred nahlásením PN evidovanú absenciu?
veronikasad
02.02.15,09:30
Zákon o náhrade príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti absenciu nerieši

§ 5

(1) Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec

a) ak počas obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti má nárok na

1. nemocenské podľa osobitného predpisu,6)

2. materské podľa osobitného predpisu7) alebo

3. rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu;8) to neplatí, ak zamestnanec počas poberania rodičovského príspevku súčasne vykonáva činnosť zamestnanca,

b) ak sa stal dočasne práceneschopným v dôsledku úmyselného trestného činu, za ktorý mu bol uložený trest odňatia slobody,

c) ak porušil liečebný režim určený lekárom,10) odo dňa porušenia liečebného režimu,

d) ak sa nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti bez súhlasu lekára, odo dňa zistenia tejto skutočnosti.
evkag
02.02.15,10:12
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Takže zo zákona má nárok! So m si to potrebovala overiť od niekoho skúsenejšieho :-). Lebo pani na sociálke mi povedala (keď som odniesla lístok na SP po 10 dňoch), že zo sociálky jej nevznikne nárok na nemocenské, keďže mala predtým absenciu. Tak reku, keď štát nezaplatí ani zamestnávateľ by možno nemusel. ...a MUSÍ
veronikasad
02.02.15,14:25
Nárok na nemocenské zo SP jej nevznikne, lebo počas absencie má prerušené nem.poistenie.
evkag
02.02.15,15:54
ano, rozumiem... ďakujem ešte raz za radu a objasnenie.