Pukluš
09.05.06,10:38
Prosím Vás, máme zamestnancov, ktorým zabezpečujeme stravu formou závodného stravovania. Máme uzatvorenú zmluvu. Nie všetci zamestnanci to využívajú, proste nechodia na stravu. Mám im dať stravné lístky,alebo je to ich problém, že nechodia. Veď mi sme im stravu poskytli a, že oni to nevyužívajú - ich problém. Myslíte si, že je to dobré? alebo nie?
DanielaSL
09.05.06,08:48
Nie si povinná im zabezpečiť inú formu, keď takú akú im ponúkaš odmietajú.
Yvvetta
11.05.06,08:18
Surfovala som medzi otázkami o stravovaní. Stále mi nie je jasný môj prípad.
Skúsite mi odpovedať ?
Začali sme odoberať stravu pre zamestnancov od donáškovej služby. Zamestnanci deň predtým, alebo ráno (na základe jedálneho lístku) zavolajú do donáškovej služby a objednajú si obed. Obed prevezmú na podpis, žiadne stravné lístky nemáme
Firma (donášková služba) nám na základe prevzatých obedov vystaví faktúru.
Zmluva je uzavretá tak, že cena obedu bude vždy 80,00 Sk.
Moje otázky :
1. Môžeme takto zabezpečovať stravu, formou donáškovej služby ?
2. My sme platcovia DPH, ale dodávateľ stravy (donášková služba) nie sú platcami DPH. Ako budem vypočítavať cenu obedu pre zamestnacov, musím pripočítať DPH alebo nie ?
Vďaka vám za odpovede.
Tweety
11.05.06,08:28
Surfovala som medzi otázkami o stravovaní. Stále mi nie je jasný môj prípad.
Skúsite mi odpovedať ?
Začali sme odoberať stravu pre zamestnancov od donáškovej služby. Zamestnanci deň predtým, alebo ráno (na základe jedálneho lístku) zavolajú do donáškovej služby a objednajú si obed. Obed prevezmú na podpis, žiadne stravné lístky nemáme
Firma (donášková služba) nám na základe prevzatých obedov vystaví faktúru.
Zmluva je uzavretá tak, že cena obedu bude vždy 80,00 Sk.
Moje otázky :
1. Môžeme takto zabezpečovať stravu, formou donáškovej služby ?
2. My sme platcovia DPH, ale dodávateľ stravy (donášková služba) nie sú platcami DPH. Ako budem vypočítavať cenu obedu pre zamestnacov, musím pripočítať DPH alebo nie ?
Vďaka vám za odpovede. 1. Môžete.
2. Nie, neprepočítaš. Áno, dodaňuješ poskytnutie stravy zamestnancovi.
dadika
11.05.06,08:33
Twety má pravdu. Nie je písané akou formou máš zabezpečiť stravu zamestnancom, ale je to tvoja povinnosť.
Yvvetta
11.05.06,08:35
Nebola som si istá s tou DPH, mne sa zdalo, že niekto tu písal, že sme povinní ak my sme platcovia odviesť DPH z predaných obedov, ak nakupujeme od neplatcu DPH.
Jedná sa o obedy, nie o nákup lístkov - cennín, ako TICKET a pod.

Vďaka za odpoveď
KEJKA
11.05.06,18:31
Nebola som si istá s tou DPH, mne sa zdalo, že niekto tu písal, že sme povinní ak my sme platcovia odviesť DPH z predaných obedov, ak nakupujeme od neplatcu DPH.
Jedná sa o obedy, nie o nákup lístkov - cennín, ako TICKET a pod.

Vďaka za odpoveď
dobre sa ti zdalo....aj ked nakúpiš od neplatiteľa, k tej sume, ktorú žiadaš od zamestnanca musíš pripočítať DPH.
Yvvetta
15.05.06,13:29
Až teraz som si všimla Lidka tvoju odpoveď.
Ďakujem.
lenkav
16.05.06,05:14
Chcem sa opýtať na tento prípad:
SZČO začala svoju činnosť 01.07.2004. Najskôr mala len človeka na DoVP, od začiatku roku 2005 zamestnávala na PZ na krátky prac. úväzok. Od začiatku r. 2006 zamestnáva jednu silu na plný úväzok. Doteraz sa dohodli tak, že jej dávala v hotovosti peňažnú sumu (40 SKK) na stravu.
Je neako stanovené, že musí zabezpečiť obed (stravné lístky alebo závodné lístky) alebo stačí ak jej ten deň jednoducho preplatí to povinné?
Ak sa to dá, môžem jej to robiť cez pásku.
A nie je výhodnejšie mať stravný lístok?
Prosím poraďte :confused:
Tweety
16.05.06,05:16
Chcem sa opýtať na tento prípad:
SZČO začala svoju činnosť 01.07.2004. Najskôr mala len človeka na DoVP, od začiatku roku 2005 zamestnávala na PZ na krátky prac. úväzok. Od začiatku r. 2006 zamestnáva jednu silu na plný úväzok. Doteraz sa dohodli tak, že jej dávala v hotovosti peňažnú sumu (40 SKK) na stravu.
Je neako stanovené, že musí zabezpečiť obed (stravné lístky alebo závodné lístky) alebo stačí ak jej ten deň jednoducho preplatí to povinné?
Ak sa to dá, môžem jej to robiť cez pásku.
A nie je výhodnejšie mať stravný lístok?
Prosím poraďte :confused: Stravný lístok je výhodnejší. Všetko o poskytovaní stravovania je v § 152 ZP.
SilviaS
30.05.06,10:23
Dobrý den prajem!!:) :) :)
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu!!!
Máme zamestnancov,ktorý chodia na obedy do závodu a majú Sodexho
lístky to sú karty na dobíjanie kreditov čiže lístkov.
Majú pohyblivé sumy lístkov a ja sa chcem opýtať či tých 55% môžem
rátať ako za zamestnávateľa čiže tú sumu preplatí zamestnávateľ a ostatnú sumu zaplatí zamestnanec!!!
Ráta sa to vždy 55% zamestnávateľ že prepláca????Alebo je to neako obmedzené???
Vďaka pekne.
Silvia
pozit
30.05.06,12:27
Dobrý den prajem!!:) :) :)
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu!!!
Máme zamestnancov,ktorý chodia na obedy do závodu a majú Sodexho
lístky to sú karty na dobíjanie kreditov čiže lístkov.
Majú pohyblivé sumy lístkov a ja sa chcem opýtať či tých 55% môžem
rátať ako za zamestnávateľa čiže tú sumu preplatí zamestnávateľ a ostatnú sumu zaplatí zamestnanec!!!
Ráta sa to vždy 55% zamestnávateľ že prepláca????Alebo je to neako obmedzené???
Vďaka pekne.
Silvia


Áno, zamestnávateľ hradí 55% z ceny jedla, najviac však zo sumy 89,-- Sk (sl. cesta od 5-12 hod.).