sisa_m
29.01.15,21:38
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť čo všetko spadá do majetku, ktorý sa delí po rozvode. Vlastníme nehnuteľnosť a pozemok k nej príslušný, toto bude určite predmetom delenia, ale neviem čo všetko sem ešte spadá. Patrí sem aj niečo také ako napr. nábytok (obývacia stena, kuchynská linka, manželská posteľ...), ďalej vybavenie - sporák, mikrovlnka, plynový kotol? Neviem čo všetko je súčasť nehnuteľnosti - domu a ktorý majetok sa do návrhu píše zvlášť, čo by sme si chceli s manželom rozdeliť.

Ďakujem.
Mária27
29.01.15,20:45
Všetko čo ste nadobudli spoločne (nie dary a dedičstvo), okrem osobných vecí a vecí potrebných na podnikanie jedného. Kuchynská linka a kotol sú súčasťou nehnuteľnosti, ale nábytok a spotrebiče si môžete podeliť.
Ak uzavriete dohodu, vypíšte si všetko čo najpodrobnejšie. Na súd sa zvyčajne dávajú nehnuteľnosti a drahšie hnuteľné veci, ostatné zostane tak, ako sa užíva. Nemusíte veľa platiť.
sisa_m
29.01.15,20:52
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Mohli by ste mi prosím bližšie popísať čo všetko okrem darov, dedičstva a osobných vecí tam ešte patrí? Lebo netuším čo všetko by tam mohlo ešte spadať. Ak mám napr. nejaké zlaté šperky? Sú to moje osobné veci, tak tie by tam hádam patriť nemali...A vraj by do spoločného majetku mali spadať aj zostatky na našich účtoch v čase právoplatnosti rozvodu.
A ako píšete v poslednej vete, že nemusíme veľa platiť, to znamená že čím viacej vecí sa delí, tým sú poplatky na súde vyššie?

S manželom bohužiaľ nie je možné dohodnúť sa na ničom. Všetko musíme deliť iba prostredníctvom súdu.
Mária27
29.01.15,21:17
občiansky zákonník
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
§ 143
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)


zákon o súdnych poplatkoch
Platí sa:
Za návrh na vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov 66 €
Za vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov z predmetu konania, ak sa konanie skončilo rozsudkom - 1 %, najmenej 66 eur, najviac 16 596, 50 eura,
- 3 % a ak sa konanie skončilo súdnym zmierom