slavonix
30.01.15,07:15
Dobrý deň. Mám známeho, ktorý bol na úrade práce a jeho súčastný zamestnávateľ ho zamestnal na dobu neurčitú za minimálnu mzdu, a dostal z úradu práce peniaze za vytvorenie tohoto miesta. Po týždni mu však oznámil, že pre neho prácu na 40 hodín do týždňa nemá (tak ako je to v jeho pracovnej zmluve) a že ho bude volať len soboty, nedeľe za 2 eur/hod. Známi týmto spôsobom mesačne zarobí cca 50eur, ktoré mu zamestnávateľ dáva na ruku. Doteraz nedostal žiadnu výplatnú pásku. Nakoľko zamestnávateľ za neho z uradu prace dostal peniaze, za vytvorenie pracovného miesta, myslím si že týmto okráda štát aj môjho známeho, keďže mu neumožní pracovať podľa pracovnej zmluvy. Ako sa známi voči tomuto môže brániť? Ďakujem.
kn-alka
30.01.15,06:19
počuli ste už o inšpektoráte práce?.... niekedy stačí zamestnávateľovi len pohroziť, že podáte podnet na prešetrenie.
jslancik
30.01.15,06:22
he, dobre to ten zamestnávateľ vymyslel. mzdu za tvojho známeho si strká do vrecka a vypláca mu z nej iba drobné. Ktovie, ako platí odvody, mimochodom. Tie asi musí platiť.
Jasný podnet na inšpektorát práce.
taiko
30.01.15,07:12
neda mi sa nespytat. Koho teda zamestnavatel oklamal, Teba, ci Tvojho znamenaho? :) ;)
taiko
30.01.15,07:12
a nie je to aj podvod, ktory by sa mal na policii oznamit?
taiko
30.01.15,07:13
ja by som nehrozil, Ja by som konal. Ak je pravda co zadavatel pise, tak taky zamestnavatel by mal skoncit vo vezeni. :(
veronikasad
30.01.15,07:18
Podľa akého §-u zákona o službách zamestnanosti bolo prac.miesto vytvorené ? Podpisuje mesačne prevzatie výplaty v plnej výške, alebo zamestnávatel falšuje jeho podpis ? Bez podpísanej výplatnej listiny UP zamestnávatelovi mzdu nepreplatí.
slavonix
30.01.15,07:21
môjho známeho ..zle som zadal nadpis :-P
taiko
30.01.15,07:23
:) to je jedno, len zartujem. Dolezity je ten podvodnik, co okrada
slavonix
30.01.15,07:27
no práve ... známy už podísal prevzatie, aj keď neprevzal až v takej výške, lebo sa bál, že ho zamestnávateľ prepustí (je v 3mesacnej skusobnej dobe)...poviete si ruky prec od takeho zamestnavatela, ale viete aka je zla situacia s pracov na vychodnom slovensku...
taiko
30.01.15,07:32
a bude este horsie, ak tam budu taki zamestnavatelia :(
veronikasad
30.01.15,07:33
A vieš, že tým že podpísal niečo čo neprevzal sa sám podiela na páchaní trestného činu ?
misoft
30.01.15,15:54
Tri cesty - súčasne.
Podnet IP pre porušovanie Zákonníka práce
Podnet a podanie TO prokuratúre pre daňový a subvenčný podvod.
Podnet ÚPSVaR na prešetrenie toho zamestnávateľa z podozrenia zneužitia dotácie.
Katy a R
30.01.15,15:59
lenže zamestnanec sa na tom aktívne zúčastňuje (podpísal príjem) - aby nakoniec on nedopadol najhoršie ...?
misoft
30.01.15,18:53
Nuž.... ale môže povedať, že konal pod nátlakom, z obavy o stratu práce a pod.