Chlebix
30.01.15,08:15
Zostávajú mi 2 mesiace do vypršania trestu , chcem sa spýtať Čo a ako bude prebiehať keď počkám a čo by sa dialo keby som žiadal o vodičské oprávnenie , niak obzvlášť ho nepotrebujem ale tak hodilo by sa ? za odpoveď ďakujem .
draik
30.01.15,07:22
Vzhľadom k lehotám by som počkal a medzitým naštudoval, čo je potrebné absolvovať na to, aby VP mohol byť vrátený po uplynulý trestu zákazu činnosti.
právnik-probono
02.02.15,21:07
Dobrý deň, pokiaľ máte pod trestom na mysli skutočne trest zákazu činnosti uložený súdom a nie sankciu v správnom konaní, žiadať o upustenie od zvyšku trestu je bezpredmetné, nakoľko súd by v tomto konaní nemusel a podľa všetkého by ani nestihol v lehote dvoch mesiacov rozhodnúť. Ak by aj náhodou rozhodol, nad hlavou by Vám visel Damoklov meč vo forme skúšobnej doby, ktorá by bola rozhodne vyššia ako doba, ktorú by Vám súd odpúšťal. Ak Vám zákaz činnosti uložil dopravný inšpektorát v správnom konaní, rovnako po uplynutí polovice sankcie máte právo žiadať o upustenie. Okresný dopravný inšpektorát je správnym poriadkom viazaný rozhodnúť o tejto žiadosti do 30 dní, štandardne to však stíhajú podstatne skôr, pričom je potrebné poznamenať, že Vám nebude uložená skúšobná doba. Ani v tomto prípade však žiadať o upustenie neodporúčam, pretože platí nepísané pravidlo, že inšpektoráty upúšťajú iba raz, takže v budúcnosti keď budete mať náhodou uloženú vyššiu sankciu zákazu činnosti, už Vám z nej neupustia.