romanrosy
30.01.15,14:39
Dobry den, Vek nad 33 rokov, narok na 25 dni dovolenky od roku 2011. Zostatok dovolenky z roku 2013 , 3,5dna. Dovol. z roku 2014 - necerpana, cize preniesla sa mi do roku 2015. Zamenstnavatel mi odmieta preplatit tych 3,5 dna z roku 2013, z toho dovodu, ze ten zostatok 3,5 dna z roku 2013 je nizsi ako 20 dni zakladnej vymery. Citam na nete rozne informacie a nasiel som asi 10 linkov a zdrojov, kde riesia to iste a ma sa to vyplatit, t.j. max 5. dni. Paragraf 116 je nejako divne napisany a nikto tomu nechape.Vid tento link: http://www.humanet.sk/spravy/preplat...anej-dovolenky
ked som tam pisal na chat, ze ako to teda je, tak mi odpisali, ze nemam na preplatenie narok, pritom na stranke maju uvedene, ze ano. Vraj je tam chyba diky za taku podporu. Neviem, mam sa obratit na poslancov, nech mi vysvetlia ako to teda je? Dakujem.
Som z toho jelen.
veronikasad
30.01.15,13:41
Jeleni sú aj na Inšpektoráte práce. Pred týždňom som sa ich na to pýtala. Kázali mi zavolať neskôr a potom už nikto nezdvihol tlf.

Skús sa na to informovať aj ty písomným dotazom.
Tweety
30.01.15,13:42
AK si tých 3,5 dňa v roku 2014 nečerpal, mal si ich mať preplatené, kedže boli už nad rámec 4 týždňov.
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Upozorni zamestnáv. ak nebude chcieť preplatiť, obráť sa na IP.
veronikasad
30.01.15,13:49
Výklady odst.2 sú naozaj rôzne, nevedeli mi dať jednoznačnú odpoveď ani na IP.
romanrosy
30.01.15,13:49
nevycerpal som ich do konca roku 2014, mzdarka vo firme mi tvrdi ze mi prepadli a ze mi ich nepreplatia. :(
romanrosy
30.01.15,13:50
ja som sa tiez informoval na IP pred dvomi tyzdnami, pani mi do telefonu povedala, ze mam narok na preplatenie. Poziadal som ju nech mi to da aj pisomne, uvidime co odpise.
veronikasad
30.01.15,13:52
Prilož potom prosím stanovisko IP na Poradu.
romanrosy
02.02.15,16:21
Pani z IP,odpisala - nemam narok na preplatenie, este pockam na odpoved z ineho IP
veronikasad
02.02.15,16:47
ďakujem, som zvedavá aj na názor z druhého IP, tiež si myslím, že nemáš nárok.
Lilu1
03.02.15,10:41
a to prečo sa nepreplatí? z akého dôvodu? stanovisko nedali z IP? tiež by ma zaujímalo ako to zdôvodnia...
ja mám taký problém, že u nás má riaditeľ školy zostatok dovolenky z roku 2013 24,5 dňa. Zákon hovorí že dovolenka učiteľov je najmenej 8 týždňov. Pýtam sa, to je ich základná výmera dovolenky? Lebo v zákone je v § 103 sa píše o základnej výmere dovolenky v trvaní 4 týždňov ako aj o dovolenky učiteľov a to najmenej 8 týždňov.
Podľa Vás má nárok na preplatenie 4,5 dňa alebo 24,5 dňa alebo nemá nárok vôbec.
romanrosy
03.02.15,17:46
Z IP sa pani odvolala na _paragraf 116 a tym to haslo.
Dnes som bol v knihkupectve pozriet nejaku literaturu ohladne miezd. Iveta matlovicova -mzdy profesionalne,priklad 43 ako vysity na moj problem. A podla autorky je narok na preplatenie max 5 dni. Naozaj neviem,aku odbornu literaturu treba na tak trivialnu vec.
romanrosy
05.02.15,09:59
a je to tu. V pondelok som volal na NIP BA - panko, mi nevedel dat jednoznacnu odpoved a mal som z toho pocit, ze to je aj moja chyba,ale vraj aj zamenstnavatelova, ze mi nenariadil cerpat tu dovolenku. Firma mi vysla v ustrety inym sposobom a som spokojny. K uradnikom, ako tu bolo spomenute vyssie, evidentne nemaju ani oni v tom jasno, a zjavne zalezi na koho clovek natrafi, neviem si to inak vysvetlit. Dnes mi prislo vyjadrenie z IP z BA na moj podnet . a................................................. ...............................chvilka napatia.................... vraj mam narok na preplatenie :) asi sa tu neda pripojit ten list, resp. obrazok. pridal by som to.
veronikasad
05.02.15,10:16
do komentára sa nedá, ale môžeš ho pripojiť k prvému svojmu príspevku. Zamaž osobné údaje a prilož, nech pomôže aj iným. S tým (ne)nariadením čerpania súhlasím s IP, práve preto od minulého roku platí novela. Ak zamestnávatel nenariadi čerpanie ani do 30.6. nasl. kal.roka, nástup na dovolenku si určuje zamestnanec.
romanrosy
05.02.15,10:19
dakujem za info, pridane, osobne udaje zmazane
janka ha
08.02.15,17:29
§113 / 4 a § 116 / 2, ak si si dovolenku za rok 2013 nemohla vyčerpat z dovodu dlhodobej PN tak si ju vyčerpáš v roku 2015 po ukončení PN, ak si zamestnaná, na preplatenie nemáš nárok, iba na čerpanie
fortunka
10.02.15,08:19
Myslím, že tu sú možné dva pohľady: 1)zamestnanec NEMOHOL čerpať DV, 2) Zamestnanec mohol a nechcel čerpať DV - obe možnosti sú časté. V zákone je, že náhrada za nevyčerpanú DV zamestnancovi patrí, ak ju nemohol čerpať preplatím mu ju už len z toho ľuddského hladiska a ani sa nad tým nepozastavujem, ak sme nariadili dovolenku, dali termíny, v ktorých si majú DV čerpať a oni nechcú (nútiť ich nebudem), a na konci roka im kvôli tomuto prevyšujú staré nevyčerpané DV, tak im to nepreplatíme... Lebo zamestnanec mal možnosť ju čerpať... no ale zatiaľ sa nám taký prípad nestal :P väčšinou sa snažime aby tá stará dovolenka z predminulého roka bola vyčerpaná komplet...
fortunka
10.02.15,08:20
Inak čo sa týka vyjadrení úradníkov, veľmi by som sa na to nespoliehala, mne aj z drsr poslali niekedy take odpovede, ze som mala dost :P