hektik
30.01.15,15:30
Dna 26.1.2015 bol zakupeny notebook prostrednictvom eshopovej stranky www.datacomp.sk notebook Asus v hodnote 250eur s DPH. Notebook bol prevzaty osobne na predajni 28.1.2015. Dna 29.1.2015 bol notebook zaneseny spat na predajnu z dovodu odstupenia od zmluvy do 14 dni. Notebook mal sluzit osobe, ktorej sa notebook nepacil - dovod: hlasne swapovanie disku, dotycna si priplati za lepsi notebook, co moze byt o mesiac, o dva alebo o pol roka. Ja teda v dobrej viere notebook som priniesol s tym ze peniaze si prosim spat, odstupujem od kupnej zmluvy. Predavajuci ma upozornil, nakolko bol notebook spusteny a particia obnovy systemu - prveho spustenia aktivna, notebook mi nevezmu, resp. vezmu ak zaplatim poplatok 16eur za servisny ukon, technik tymto spoplatnenym ukonom notebook nastavi tak - akokeby bol znova spusteny prvy krat. Nakolko moje technicke znalosti neboli dobre, musel som zaplatit 16eur za tento ukon, ktory mi firma stiahla z kupnej ceny notebooku.

Mna teda zaujima, z hladiska zakona, moze predavajuci klast podmienky pri odstupeni od zmluvy do 14 dni? Jedna sa vsak o software v notebooku. Obavam sa ze tento poplatok 16eur si firma vypytala neopravnene. Tieto veci si maju riesit vo vlastnej rezii, uvazujem nad podanim podnetu na SOI, Ako to vidite vy poradaci? Stretli ste sa s niecim takym?
misoft
30.01.15,15:29
Môže - v tomto prípade dokonca musí.
Právo vrátiť tovar kúpený podomovým a zásielkovým spôsobom je síce 14 dní, ale tovar MUSÍ byť neporušený a v originálnom balení.
Tým, že sa aktivoval OS - teda SN je už na centrále v databáze M$ - toto sa už považuje za použitie tovaru - už nie je neporušený.
Predávajúci už takýto NB nemôže predať ako nový (OS je už aktivovaný!) - nový majiteľ by mohol mať v budúcnosti prípadné problémy pri reinštalácii a pod.
Ak predávajúci je schopný uviesť NB do pôvodného stavu - poplatok za to je na mieste.
Takže z hľadiska zákona - hektik - ty dokonca ani nemáš nárok na to, aby si si uplatnil inštanciu vrátenia tovaru bez uvedenia dôvodu. Ty si ten tovar už POUŽIL!