wink5
30.01.15,18:00
V manželstve si môj manžel zobral 2 pôžičky, v oboch som bola vedená ako spoludlžník. Po rozvode došlo k rozdeleniu bezpodielového spoluvlastníctva - aj dlhov. Jednu pôžičku mal splácať exmanžel a druhú v podobnej hodnote zase ja. Moju pôžičku som splatila. Exmanžel sa odsťahoval do zahraničia a nesplácal nič. Teraz mi v tejto veci prišlo predvolanie na súd. Manželovu adresu nepoznám a nie je známa ani súdu. Môže teraz súd nariadiť splácanie tohoto dlhu mne?
misoft
30.01.15,18:50
Rozdelenie majetku je písomne podchytené? Presne?
Ak je uvedená pôžička, ktorú máš splácať ty (číslo) a on (tiež číslo) a je to súdne potvrdené - teoreticky by si nemala.
Prakticky - na pôžičke si vedená ako spoludlžník - takže môže nariadiť a potom ťa odkázať na občiansko-právne vymáhanie od ex-.
draik
30.01.15,22:08
Samotný rozvod nemení nič na Vašom postavení ako spoludlžníčky. Voči veriteľovi ste tak naďalej zaviazaná spoločne a nerozdielne spolu s ďalším dlžníkom. Ak ste však s druhým dlžníkom uzatvorili dohodu o vysporiadaní plnenia z pôžičky (že celé plnenie pripadá na neho), tak potom v prípade, že budete musieť plniť veriteľovi, si toto plnenie budete môcť vymáhať od druhého dlžníka. Ak by takejto dohody medzi vami nebolo, tak by sa plnenie delilo 1:1.
duves
31.01.15,03:56
Je to tak ako uviedol draik. Nepostačuje, že pri vysporiadaní BSM (http://www.pravny-poradca.sk/vyporiadanie-majetku-po-rozvode ) si dohodnete, kto bude dlhy splacať. S tymto sa treba obratiť na veriteľa/ľov. No nemusí na to reflektovať, alebo bude požadovať vymenu spoludlžníka
Jakubec
04.02.15,08:19
Dohoda alebo rozsudok o vyporiadani spoluvlastnictva byvalych manzelov urcuje iba vztahy medzi tymito manzelmi a nemeni nic na opravneniach tretich osob. Takze veritel oboch manzelov moze nadalej pozadovat plnenia od dlznikov akoby vyporiadania BSM nebolo. Pokial jeden z manzelov plnil veritelovi to, co podla dohody alebo rozhodnutia sudu mal plnit druhy z nich, moze potom pozadovat od druheho manzela aby mu bezdovodne obohatenie vydal.