domka4
31.01.15,19:44
Dobry den,mam pozastavenu zivnost do roku 2017. od roku 2010 do2014 som bola na rodicovskej dovolenke s dvomi detmi (5 a 3,5 roka) od augusta 2014 som bola evidovana na UP a od oktobra 2014 do decembra 2014 na dohodu. 3,dieta sa mi narodilo 8,1,2015 . pri 3 dietati mi zatial nevznikol narok na materske. chcem sa opytat ci by nebolo mozne nenastupit na rodicovku dovolenku ale po sestonedeli by na matersku nastupil manzel ja by som sa zamestnala a po skonceni manzelovej materskej(28t.) by som nastupila ja na matersku ci by to bolo mozne ?a ci by mi potom vznikol narok na matersku ?
dakujem
veronikasad
31.01.15,18:50
manžel má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?
domka4
02.02.15,09:01
ano manzel ma splnenu podmienku jemu vznika narok na materske, len som chcela vediet ci sa da v mojom pripade nenastupit zatial na rodicovsku na to sestonedelie ale po sestonedeli sa zamestnat a ako by sa dalo zrobit aby aj mne vznikol narok na matersku , ak by som sa zamestnala po sestonedeli ?
veronikasad
02.02.15,09:03
poberáš PN-ku ?
veronikasad
02.02.15,09:07
(2) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, je

a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,
b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,
c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
e) manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela, alebo
f) fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
veronikasad
02.02.15,09:09
Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Do doby poistenia sa započítava aj príjem na dohodu (pravidelný príjem), z ktorej bolo platené nem.poistenie.
domka4
02.02.15,19:07
nie nepoberam pn, momentalne nic. nie som nikde zamestnana, ani na dohodu.