martana
01.02.15,09:47
Prosím o radu:
som posledný zamestnanec u SZČO. Od istej doby máme oveľa menej zákazok, a preto zamestnávateľ chce ukončiť podnikanie /plánuje odísť do predčasného starobného dôchodku/. Toho času je na PN. Ja som prišla do práce a zamestnávateľ mi oznámil, že nieje čo robiť, nech zostanem doma. Vyčerpala som si teda dovolenku a prišla zas do práce. Nerieši so mnou ukončenie pracovného pomeru, aj keď ja sa o to snažím, pýtam sa čo ďalej bude a ako to ukončíme. Odpovie mi, že on je na PN a práca nieje. Pravdepodobne čaká, že odídem sama a on sa vyhne vyplateniu odstupného /pracovný pomer trval 5 rokov/.
Čo by som mala robiť teraz ja? Ďakujem.
misoft
01.02.15,08:57
Čakať. A platiť by mal on. Že nie sú zakázky - to predsa nie je tvoj problém, ale jeho. U teba to znamená - prekážka v práci - zamestnávateľ platiť musí tak či tak. A keď ukončí - nech ukončí PP z dôvodu organizačných zmien - a nech odstupné cáluje.
Doplnené:
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311#p142
§142 ods.1, ods.3
martana
01.02.15,09:01
Ďakujem, a nieje problém, že zamestnávateľ je na /účelovj/ PN?
A ja nemusím teda chodiť do práce ani nič riešiť, len čakať? Ja mu volám, píšem sms a žiadna odozva. Nemôže to brať ako absenciu, keď neprídem?
veronikasad
01.02.15,09:03
O výkon akej práce sa jedná ? Prevádzka je zatvorená ?
martana
01.02.15,09:09
výkon práce - krajčírka. Pracovalo tam viac žien, ale postupne sa poprepúšťali /teda poodchádzali väčšinou samé na dohodu/. Teraz je tam zatvorené, alebo tam pracuje sám zamestnávateľ. A keď som tam prišla, povedal mi, že on je na PN a robota nieje, nech som doma.
misoft
01.02.15,09:09
To, že neprídeš - on môže potom využiť proti tebe - ako absencie v práci = porušenie pracovnej disciplíny = okamžitá výpoveď = bez odstupného.
Na druhej strane - stačí aby on len tri po sebe nasledujúce mesiace ti nepoukázal mzdu = ty podáš na neho TO pre nevyplatenie mzdy a odstupného. A potom len bude tóčo, až dostane obálku s modrým pruhom.....
martana
01.02.15,09:12
Ale ja tam chodím, ale je tam zatvorené a keď ho tam náhodou stretnem, tak mi oznámi, že nieje práca, že mám byť doma
Tweety
01.02.15,09:26
vyzvi ho na riešenie situácie podľa ZP
martana
01.02.15,09:27
Ďakujem. Ja ho vyzývam, keď ho stretnem. Či myslíš písomne?
Tweety
01.02.15,09:28
samozrejme , že písomne
avalik
01.02.15,09:31
samozrejme, ze pisomne, a vyplatu podla zmluvy dostavas? mas mesacnu/hodinovu mzdu alebo ukolovu?
misoft
01.02.15,09:41
@martana - všetko JEDINE písomne! A pre istotu (aby sa nevyhováral, že nič nedostal) - doporučene. Ty budeš mať doklad o tom, že si ho vyzývala, on nebude môcť zatajovať, že nič nedostal.
Ak to aj tak nechce riešiť - podaj podnet na IP - zamestnávateľ ignoruje zamestnanca, neprideľuje mu prácu, nevpúšťa ho na pracovisko i napriek výzvam.
martana
01.02.15,10:01
Ďakujem, a sms a email sa rátajú? Či len doporučený list? Viete, keby povedal, poďme sa dohodnúť, ja by som si vypočula nejaké možnosti, ale ja tam prídem, a on povie: " nevidíš že tu nieje robota? Aj ja som na PN". Tvári sa akože čo tam chcem. A ja už som zúfalá, nechce sa mi prísť o odstupné, /ako ostatné bývalé kolegyne/ keď nemám inú prácu. Z čoho mám žiť?
avalik
01.02.15,10:06
no a co tam chces ked si na PN?
martana
01.02.15,10:19
ja nie som na PN, ale zamestnávateľ/už som tam dopísala úvodzovky/. A to si myslím, či niečo tým nesleduje, keď je na PN.
veronikasad
01.02.15,10:25
Napíš písomnú výzvu (doporučene s doručenkou) zamestnávatelovi na pridelovanie práce v zmysle platnej pracovnej zmluvy. (PN zamestnávatela nie je prekážkou na pridelovanie práce). Ak nedostaneš odpoveď, alebo sa ti list vráti ako nedoručený, obráť sa s písomným podnetom (nie malom) na Inšpektorát práce.
martana
01.02.15,10:27
ďakujem ešte raz za rady.
veronikasad
01.02.15,10:28
Vo výzve môžeš uviesť dokedy čakáš odpoveď zamestnávatela s dovedkom, že potom podáš podnet na Inšpektorát práce - v mnohých prípadoch to zaberie.

Neviem či ti vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti, ale kým nebudeš mať pracovný pomer ukončený, na UP ťa nezaevidujú. A problém budeš mať aj s platením odvodov do ZP, ak ti zamestnávatel vykáže neplatené volno, budeš si musieť doplatiť ako samoplatitel. Ak dostaneš výzvu zo ZP - rieš to, lebo nedoplatok potom bude v dvojnásobnej výške (z priemernej mzdy)
martana
01.02.15,10:34
A ti mi môže dať zamestnávateľ neplatené voľno bez oznámenia? Nemusí postupovať podľa § zákonníka práce uvedených v prvom príspevku, že mi musí vyplácať 60% mzdy, keď mi nepridelí prácu z vážnych prevádzkových dôvodov?
veronikasad
01.02.15,10:36
mal by postupovať (a pridelovať ti prácu) - vidíš že to tak nerobí. Práve preto tá písomná výzva a následne podnet na Inšpektorát práce ...
avalik
01.02.15,10:38
este si nenapisala ci ti vyplaca mzdu aj ked ti neprideluje pracu
martana
01.02.15,10:50
V decembri som bola na PN, tak mi mal vyplatiť len tých prvých 10 dní, to mi zatiaľ nevyplatil. A v januári som čerpala dovolenku, ktorú som nemala vyčerpanú a preto teraz píšem, lebo neviem ako ďalej, asi ma nechce vyplatiť vôbec podľa toho ako sa správa.
Ja neviem, či je normálne, keď prídem do práce a zamestnávateľ mi povie, načo tam chodím, keď vidím, že nieje práca....Ja by som potrebovala výpoveď, ale aj s odstupným - podľa zákonníka práce. A on má zrejme iný názor. Preto tu píšem, či nesleduje niečo s tým, že je na PN, alebo s absenciou, aby sa vyhol vyplateniu odstupného, na ktoré mám nárok.
veronikasad
01.02.15,10:52
Nemocenské zo SP si dostala ? Teda či odovzdal PN-ku do SP ...
martana
01.02.15,10:56
Áno, to som dostala, zo sociálky áno, od zamestnávateľa ešte nie
martana
05.02.15,05:08
Išla som zas skúsiť ísť sa dohodnúť a zamestnávateľ mi oznámil, že mi nič nedá, že nemá z čoho. Že mám podpísať dohodu. Čo poviete? Mám to urobiť?
veronikasad
05.02.15,06:33
vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti ? Máš dosť síl ťahať sa so zamestnávatelom po súdoch (s neistým výsledkom) ?
martana
05.02.15,06:45
pravdepodobne áno, a sil moc nemám, ale ani peniaze nemám. A myslíš že výsledok môže byť neistý? Ja som počula, že tieto spory vyhrávajú väčšinou zamestnanci,
veronikasad
05.02.15,06:48
Spory síce vyhrávajú, ale ak ti tvrdí že nemá peniaze, bude to na dlhé lakte cez exekútorov
veronikasad
05.02.15,06:50
ale postrašiť zamestnávatela Inšpektorátom práce môžeš, niekedy to zaberie.
martana
05.02.15,06:57
Ďakujem asi skúsim, lebo ja som stále čakala kedy zavolá, že mám ísť do práce a v podstate som už 2 mesiace bez príjmu
veronikasad
05.02.15,07:02
ak bude volať, tak sa ho spýtaj čo so zdravotným poistením za obdobie keď nie si v práci, ak už teda nečerpáš dovolenku. 60 % príjmu ti asi platiť nebude. Aby si si ešte aj v ZP nevyrobila sekeru a budeš mať problém pri príp. ošetrení ak ťa bude ZP viesť ako neplatiča.
martana
05.02.15,07:16
Ale to by som musela mať ukončenie pracovného pomeru aby ma viedli na ZP ako neplatiča či sa mýlim?
martana
10.02.15,06:17
Dobrý deň,
dnes som dostala od zamestnávateľa okamžitú výpoveď z dôvodu absencie, že som nechodila do práce. Poradíte mi ako mám teraz postupovať?
Keď som mu písala sms, že chodím do práce a je tam zamknuté, je to nejaký dôkaz?
JAJA11
10.02.15,06:55
Okamžite by som odpovedala na uvedený list a zdôvodnila neprítomnosť v práci.... zamknuté dvere, SMS by som priložila ako dôkaz, že som chcela do roboty prísť, ale nemala som kde.... rovnako by som napísala na inšpektoriát práce..... ak chce zamestnávateľ bojovať, treba do toho ísť..... predpokladám, že má nejaké priestory v ktorých podnikal, takže bude možné od neho získať peniaze, asi bybolo dobré poradiť sa aj s právnikom, všetky tieto náklady bude musieť uhradiť on..... len aby bolo dostatočné množstvo dôkazov, že to nebola absencia ale zamedzenie prístupu do firmy zo strany zamestnávateľa.....
martana
12.02.15,11:10
Asi to urobím, len neviem, či uspejem, lebo mi povedal, že sms a emaily mi nepomôžu a doporučený list som mu napísala až po vyčerpaní dovolenky. A to povedal, že som si nepýtala dovolenku, tak mi dal absenciu. Len sa bojím hnať to pred súd. Čo ak ho nevyhrám? Ale bolo by asi dosť hlúpe súhlasiť s takou nelogickou výpoveďou.