Sarlotka
01.02.15,16:00
Chcela by som sa poradiť, co odporučiť podnikateľovi, resp. aké sú vaše názory a postrehy pri zdaňovaní nesplatených záväzkov a následnej úhrade záväzku a vplyve na základ dane. Možno som niečo prehliadla a existuje ešte nejaká iná cestička a možnosť.

v zmysle zákona 595/2003
(27) Daňovník okrem daňovníka podľa osobitného predpisu80a) a daňovníka, na ktorého bol vyhlásený konkurz, základ dane zistený podľa odseku 1 písm. b) a c) upraví o výšku záväzku prislúchajúceho k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 daňovým výdavkom, a to aj k výdavku (nákladu) prislúchajúcemu k odpisovanému a neodpisovanému majetku, zásobám, finančnému majetku a inému majetku, pri ktorom vzniká výdavok (náklad) pri jeho zaradení alebo vyradení zo spotreby alebo z používania, alebo neuhradenej časti takéhoto záväzku, ako aj o výšku záväzku účtovaného ako zníženie výnosu (príjmu) tak, aby zvýšenie základu dane, ak od dohodnutej lehoty splatnosti záväzku, ktorú na účely tohto ustanovenia nie je možné predĺžiť, uplynula doba dlhšia ako
a) 360 dní, predstavovalo v úhrne najmenej 20 % menovitej hodnoty záväzku alebo jeho nesplatenej časti,
b) 720 dní, predstavovalo v úhrne najmenej 50 % menovitej hodnoty záväzku alebo jeho nesplatenej časti,
c) 1 080 dní, predstavovalo v úhrne najmenej 100 % menovitej hodnoty záväzku alebo jeho nesplatenej časti.

(32) Ak po období, v ktorom bol základ dane zvýšený podľa odseku 27
a) o 100 % menovitej hodnoty záväzku alebo jeho nesplatenej časti, dôjde k úhrade záväzku alebo jeho časti, základ dane sa zníži o výšku uhradeného záväzku v tom zdaňovacom období, v ktorom bol záväzok alebo jeho časť uhradený,
b) dôjde k premlčaniu alebo zániku tohto záväzku, základ dane sa zníži o výšku zaúčtovaného výnosu v tom zdaňovacom období, v ktorom sa o výnose účtuje.

Z uvedeného vyplýva, ak mám k 31.12.2014 záväzok po lehote splatnosti napr. 720 dní som povinná zvýšiť základ dane NAJMENEJ o 50%, ak príde v r. 2015 k úhrade nie je možné si znížiť základ dane o 50 % z nesplatenej časti záväzku, o ktorý bol ZD zvýšený v r. 2014.
Z toho vyplýva, že ak plánujem v r 2015 uhradiť záväzok a nechcem prísť o 50 % z nesplatenej časti záväzku, buď zvýšim v r. 2014 základ dane o 100% z nesplatenej časti záväzku a ak by prišlo v r. 2015 k úhrade tak si môžem ZD r. 2015 znížiť o 100% z hodnoty záväzku. ???
karakul
01.02.15,15:37
... podľa môjho názoru §32 rieši situáciu, kedy už bola zdanená celá hodnota záväzku, resp. situáciu, kedy už došlo k premlčaniu záväzku a jeho odúčtovaniu do výnosov.

Možnosť znižiť ZD o uhradené záväzky po ich zdanení iba o 20% resp. 50% tým dotknutá nie je - t.j. ak tvoj podnikateľ v roku 2015 uhradí záväzok, kvôli ktorému už zvýšil základ dane v roku 2014 o 50%, tak o túto časť si v roku 2015 poníži svoj ZD.
karakul
01.02.15,15:44
Sarlotka
01.02.15,15:45
karakul dakujem a ktory §§§ rieši 20 a 50 %?
karakul
01.02.15,15:48
... ten istý, ale k 20 a 50% nebolo treba asi venovať odsek
Sarlotka
01.02.15,15:55
karakul
01.02.15,16:02
... ale veď aj tam sa píše:

"Situácie, ktoré sa týkajú následne uhradených záväzkov alebo ich nesplatených častí, o ktoré bol základ dane zvýšený o menej ako 100 % menovitej hodnoty alebo ich nesplatených častí zákon priamo neupravuje. Z toho vyplýva, že pri ich úhrade k úprave základu dane dôjde len v pomernej časti, aby úhrnná výška zvýšeného základu dane zodpovedala výške podľa § 17 ods. 27 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov"

... t.j. základ dane sa upraví (zníží) o výšku, o ktorú bol ZD zvýšený podľa § 17 ods. 27....

alebo som nepochopil tvoje zadanie témy ?
Sarlotka
01.02.15,16:04
ano ved preto som to pridala ze aj tam som to nasla... ja som v zakone nenasla §§ ohladom 20 a 50%
Sarlotka
01.02.15,16:08
dakujem este raz ja sa tu uz potim co so zakladom dane