Kofex
09.05.06,12:29
A opäť som tu s niečim. Povedzte mi, prosím, či v JU je to správne.
Príklad:
- SC nad 18 hod, prejazdené 100 km v obci a 1000 km mimo obec
- doprava súkromné vozidlo (zaplatená cestná daň), v TP je uvedená spotreba 7l (kombinovaná), t.j. spotreba v obci je 7 x 1,4 = 9,8
- cena benzínu v tom čase 40 Sk/l
- som plátca DPH

Výpočet:
- stravné 208 Sk
- základná náhrada 1100 x 6,20 = 6 820 Sk
- za PHL v obci 100 x 9,8 x 40 / 100 = 392 Sk
- za PHL mimo obec 1000 x 7 x 40 / 100 = 2 800 Sk
- SPOLU to je 10 220 Sk

Do PD to zapíšem na jeden riadok (jedna sumárna položka):
1. Ako výdavok v hotovosti v sume 10 220 Sk
2. Do výdavkov odpočítateľných od základu dane (réžia) zapíšem súčet
- celkové stravné 208 Sk plus
- celková náhrada 6 820 Sk plus
- celkovú cenu za PHL bez DPH, t.j. (392 + 2800)/1,19 = 2 682,35 Sk
(treba zaokrúhliť a ako)
3. Do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane (DPH) zapíšem rozdieľ medzi celkovou cenou PHL 3 192 Sk (392+2800) a cenou PHL bez dph 2 682 Sk, t.j. sumu 3 192 - 2 682 = 510 Sk

Je to principiálne správne?
Takto by som riešil ak by sa jednalo o skutočne jednu SC.
Ďalšie otázky:
1. Môžem si dovoliť v JU nasčítať niekoľko SC v priebehu mesiaca a zaúčtovať v PD naraz - ako jednu položku? S tým, že mám ich podrobnú evidenciu (dátumi, časy, miesta, kilometre, ...).
2. Som "sám sebe pánom", nemám zamestnanca. Má vôbec zmysel, resp. musím si vytláčať príkazy na jazdu, sám sebe si ich podpisovať, schvaľovať a pod. Nestačí aj z pohľadu kontroly presná evidencia v PC a ak už veľmi treba papier, tak povedzme vytlačiť mesačne tento prehľad.
Veď v takomto prípade nemá zmysel ani vypisovanie účely jazdy, prípadne záznami o "medzizastávkach" - veď aj pri niekoľkodňovej ceste by malo stačiť iba dátum a čas začiatku, dátum a čas ukončenia, celkové najazdené kilometre a prípadne doklady o iných výdavkoch.
Kofex
10.05.06,12:53
Verím, že bez odpovede nie som pre zložitosť otázok.
Asi som Vás skôr urazil práve triviálnosťou problému(ov).
Verte mi, že som sa snažil nájsť odpoveď aj inde, ale keď je človek v nejakej problematike laik, tak má problém aj správne naformulovať vyhľadávacie kritéria - proste nenašiel som odpovede.

Budem rád, ak si niekto predsa len nájde čas a skúsi mi pomôcť.
Zita5
10.05.06,14:12
A opäť som tu s niečim. Povedzte mi, prosím, či v JU je to správne.
Príklad:
- SC nad 18 hod, prejazdené 100 km v obci a 1000 km mimo obec
- doprava súkromné vozidlo (zaplatená cestná daň), v TP je uvedená spotreba 7l (kombinovaná), t.j. spotreba v obci je 7 x 1,4 = 9,8
- cena benzínu v tom čase 40 Sk/l
- som plátca DPH

Výpočet:
- stravné 208 Sk
- základná náhrada 1100 x 6,20 = 6 820 Sk
- za PHL v obci 100 x 9,8 x 40 / 100 = 392 Sk
- za PHL mimo obec 1000 x 7 x 40 / 100 = 2 800 Sk
- SPOLU to je 10 220 Sk

Výpočet je správny , tieto údaje budeš mať vypísané v cestovnom príkaze.

Do PD to zapíšem na jeden riadok (jedna sumárna položka):
1. Ako výdavok v hotovosti v sume 10 220 Sk- á n o
2. Do výdavkov odpočítateľných od základu dane (réžia) zapíšem súčet
- celkové stravné 208 Sk plus
- celková náhrada 6 820 Sk plus
- celkovú cenu za PHL bez DPH, t.j. (392 + 2800)/1,19 = 2 682,35 Sk
(treba zaokrúhliť a ako)

Zapíšeš súčet 10 220 ,- Sk

3. Do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane (DPH) zapíšem rozdieľ medzi celkovou cenou PHL 3 192 Sk (392+2800) a cenou PHL bez dph 2 682 Sk, t.j. sumu 3 192 - 2 682 = 510 Sk

Tu nebudeš účtovať nič , pretože DPH s tým súvis nemá .

Je to principiálne správne?
Takto by som riešil ak by sa jednalo o skutočne jednu SC.
Ďalšie otázky:
1. Môžem si dovoliť v JU nasčítať niekoľko SC v priebehu mesiaca a zaúčtovať v PD naraz - ako jednu položku? S tým, že mám ich podrobnú evidenciu (dátumi, časy, miesta, kilometre, ...).

Na základe CP 1 x mesačne , ak chceš i viac krát .

2. Som "sám sebe pánom", nemám zamestnanca. Má vôbec zmysel, resp. musím si vytláčať príkazy na jazdu, sám sebe si ich podpisovať, schvaľovať a pod. Nestačí aj z pohľadu kontroly presná evidencia v PC a ak už veľmi treba papier, tak povedzme vytlačiť mesačne tento prehľad.
Veď v takomto prípade nemá zmysel ani vypisovanie účely jazdy, prípadne záznami o "medzizastávkach" - veď aj pri niekoľkodňovej ceste by malo stačiť iba dátum a čas začiatku, dátum a čas ukončenia, celkové najazdené kilometre a prípadne doklady o iných výdavkoch.

Odpoveď červenou ......................
Kofex
10.05.06,15:38
Zita5, ďakujem za reakciu, ale pre istotu sa ešte raz opýtam teraz už len na náklady za benzín. Akosi sa mi nezdá to, že "s tým DPH nemá súvis".
Moje mudrovanie neopieram o nejaké paragrafy, len sa snažím o nejakú logiku.

A.
Ak by som mal zamestnanca a ten by použil nejaké súkromné vozidlo na SC, tak by to DPH tam naozaj nemalo čo hľadať. Vyplatil by som mu 6,20 Sk za každý kilometer a spotrebu benzínu podľa známeho vzorca v cene s DPH (zamestnanec nie je plátca DPH).

B.
Ak by som mal auto vo firme, teda na SC by sa použilo firemné vozidlo, tak by nebola žiadna základná náhrada lebo auto je odpisované a kompletná prevádzka ide do nákladov. Spotrebu benzínu je taktiež výdavok, ale účtoval by som rozdielne ako plátca alebo neplátca DPH.
Ako neplátca DPH by som dal celú cenu aj s DPH do prevádzkovej réžie.
Ako plátca DPH ba som dal do réžie iba cenu bez DPH a DPH do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane a potom by som toto DPH zahrnul do odpočtu DPH.

C.
Ak som plátca DPH a použité (používané) auto nemám vo firme, tak by som to logicky videl takto:
1. Základnú náhradu 6,20 Sk/km dávam do nákladov (prev. réžia) ako ekvivalent odpisovania a prevádzkovania firemného vozidla.
Tých 6,20 je predsa za amortizáciu súkromného auta a za jeho údržbu a opravy za vlastné súkromné peniaze.
2. Nevidím dôvod prečo by som ako plátca DPH nemohol jazdiť na benzín bez DPH, t.j. prečo by som nemohol robiť odpočet DPH za spotrebovaný benzín aj keď nejazdím na firemnom aute. Odpočet DPH za benzín predsa by nemal byť závislý na tom, či jazdím na firemnom alebo súkromnom vozidle, ale len na tom či som alebo nie som platca DPH.

Teda podľa mňa jediný rozdiel medzi podnikateľom s firemným autom a podnikateľom so súkromným autom je len v tom, že prvý dáva do nákladov úplne všetko okolo prevádzky vozidla a druhý iba akýsi paušál 6,20.

Je však celkom možné, že príslušný zákon kašle na moju logiku a rieši to celkom inak.
Zita5
10.05.06,15:50