sukova
01.02.15,20:26
Chcem darovať 2/8 spoluvlastnícky podiel na dome buď jednej neteri z manželovej strany príbuzenstva (mám ešte 6 ďalších synovcov a neterí) alebo nejakej nadácii.Musím dať predkupné právo spoluvlastníkom,Akú cenu podielu mám uviesť- trhovú? Ak nekúpia, potom môžem podiel darovať tretej osobe?

Ale predsa uplatnenie princípov predkupného práva aj na darovacie zmluvy je v rozpore s podstatou darovania, ktorého výsledkom by bolo darovanie veci niekomu, koho darca obdarovať nechce, a nebolo by tak už možné hovoriť o (dobrovoľnom) darovaní, ale o nútenom bezodplatnom prevode - viem , to je môj názor, ale nie je v súlade so slovenským právom.Nech sa to aj na Slovensku rieši, veď ja chcem dokonca svoj podiel darovať nadácii- napr.pomôcť detskému domovu, opusteným psíkom ....- a tak to musím darovať "nenažraným" príbuzným? Deti nemám a s nebohým manželom sme sa rozhodli urobiť dobrý skutok, ale slovenské právo mi v tom bráni.
dmc
02.02.15,08:50
V zmysle § 140 Občianskeho zákonníka majú spoluvlastníci pri prevode spoluvlastníckeho podielu zákonné predkupné právo. Výnimkou, kedy sa zákonné predkupné právo neuplatní je prípad, ak ide o prevod blízkej osobe, t.j. príbuznému v priamom rade, súrodencovi a manželovi.

Pokiaľ by spoluvlastník prevádzajúci svoj spoluvlastnícky podiel opomenul svoju povinnosť, ostatní spoluvlastníci môžu napadnúť prevod podielu a domáhať sa určenia relatívnej neplatnosti zmluvy, ktorou sa podiel prevádzal.

Podľa rozsudku Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sp. zn. 1 Cdo 102/2005 z 25. októbra 2005 sa predkupné právo podielového spoluvlastníka uplatňuje aj pri prevode spoluvlastníckeho podielu na základe darovacej zmluvy.

V českej republike sa postupuje trošku ináč.


S uvedeného vyplýva - keď to chceš darovať tretej osobe - musíš to najskôr ponúknuť ako DAR spoluvlastníkom. Ak to chceš predať - stanovíš cenu a oboznámiš spoluvlastníkov za akú cenu to chceš predať tretej osobe, ak to odmietnu tak to môžeš predať tretej osobe ALE za takú istú cenu, ako si žiadala od spoluvlastníkov. Postup, že to ponúkneš za sumu povedzme 10,000 € a spoluvlastníci to odmietnu, tak to neteri daruješ nieje v súlade s horeuvedeným zákonným ustanovením.


Zdroj:http://www.akmv.sk/2014/03/03/zakonne-predkupne-pravo-a-darovanie-spoluvlastnickeho-podielu/