korra
01.02.15,22:32
Zdravim diskutujucich. V roku 2008 prebehla kolaudacia RD /nikto k nej nepozadoval energeticky certifikat/. V roku 2014 prebehol predaj tohto RD novej majitelke. V kupno-predajnej zmluve nebol tento energeticky certifikat spominany. Platba za RD prebiehala vo viacerych splatkach. Chyba posledna. Medzitym vsak RD nie je uz povodny - dorobenie zateplenia, oprava strechy, pristavba, zasah do interieru RD. Nova majitelka, aby mohla RD vyplatit, berie hypo. Znalec od nej pozaduje energeticky certifikat. Ona ho nasledne pozaduje od povodneho majitela, ale ako moze on dat energeticky certifikat na budovu, ktora podlahla vyznamnej rekonstrukcii, uz po kupe domu /po datume na kupno-predajnej zmluve/? Ako dolozit povodny, ak nebol pozadovany pri kolaudacii? Poradte ako prosim postupovat. Dakujem
arizona
01.02.15,22:18
dmc
02.02.15,10:48
Pokial by aj energeticky certifikat existoval tak po zatepleni oprave strechy, kurenia, elektriky je potrebne jeho opetovne vyhotovenie a to nema s predavajucim nic spolocne.

Na druhej strane - od roku 2013 je povinnost pri predaji nehnutelnosti postavenej po roku1947 (je tam viacero vynimiek) predlozit pri inzercii a pri podpise zmluvy energeticky certifikat. PREDLOZIT. Nieje to nikde uvedene ako povinna sucast kupnopredajnej zmluvy a myslim, ze pokial ho kupujuci nepozadoval tak to nieje ani dovod akokolvek napadnut kupno-predajnu zmluvu. Hrozi tu sankcia za nedodanie ale to je uz mimo temu.

Cena energetickeho certifikatu je cca 150 - 200 € takze by som na vasom mieste zvazil ci ho nedam spravit na vlastne naklady s tym ze posledna platba za dom prebehne v poriadku - aj ked si myslim ze to nieje vasa povinnost teraz po prerabke , ale bola to vasa povinnost pri predaji co by sa Vam mohlo (bonzovanie v SR nieje na ustupe) vyraznejsie zasiahnut do rozpoctu (pokuta je myslim az do 2,000 €)
alltracboy
02.02.15,13:01
energeticky certifikat je fraska ako maturita. Proste poslete cloveku nejake udaje o domu s podrysom a mate certifikat. A nikoho ani nezaujima ci su tam tie hrubky materialu naozaj pouzite.
command
02.02.15,18:48
Zabudol si napisat ze vyhotovenie certifikatu sice stoji 150-200€ ale na to aby bol sa dal certifikat vyhotovit treba dokumentaciu k domu co starsie domy nemaju a ta bude stat viacej ako 150-200€ riesil som podobny problem nastastie odomna kupujuci tento certifikat nepozadoval
command
02.02.15,18:49
To si pekne na omyle treba dokumentaciu a vsetko okolo toho materialy vrstvy a pod. samozrejme sa da aj kupit tak ako sa kupuju tituly u nasich vysokoposatveny papalasov.
arizona
02.02.15,21:06
Neplati to iba pre domy postavene od r. 2008 ?
command
03.02.15,01:25
od r. 2008 je to sucastou tusim kolaudacie mat takyto certifikat ale neni som si isty nasa milovana vlada odsuhlasila ze aj pri predaji domu od urciteho roku by si mala mat tento certifikat tak ako to pise vyssie.
alltracboy
05.02.15,10:12
ved o tom pisem. Kludne som mohol pri mojom dome napisat typkovy ze mam 50cm izolacie a on by to tam zapracoval a mal by som podla certifkatu pasivny dom. Potom ver nejakemu certifikatu kde sa clovek ktory ho podpise ani nepride pozriet ci ten dom vobec stoji.