snehovica
02.02.15,09:12
Dobrý deň,
v polovici januára sa mi stala nehoda, ktorú som riadne nahlásila na poistovni, nehodu som zapríčinila ja , čo som si aj priznala. Dnes som stretla poškodeného, ktorý mi povedal,. že už mu prišlo vyrozumenie o nehode a uznali mu náklady 1 700, eur s čím však poškodený nesúhlasí a žiada odomňa vyrovnanie min. 800,- eur, pretože oprava auta by bola vyšia ako tých 1 700,- eur .
Ja mu však nič platiť nechcem , nakoľko to už je medzi ním a poisťovňou. Ako mu mám poradiť nech postupuje ? Má podať odvolanie , kde priloží doklad zo servisu koľko by asi stála oprava , žiadať o nový znalecký posudok, chcem mu s tým pomôcť, nakoľko ma to trápi, že som zavinila nehodu a on nie je spokojný s vyrovnaním. Ako má postupovať ?
Ďakujem za rady.
taiko
02.02.15,08:25
dobre rozumiem, ze poskodeny od Teba ziada 800EUR navyse k tym, 1700EUR co dostane od poistovne?
snehovica
02.02.15,09:29
áno, chcú odo mňa 800 eur + 1 700 by mali z tej poisťovne
Chobot
02.02.15,09:29
Bohužiaľ toto je večný problém pri plneniach z PZP.

Poškodený málokedy dostane toľko, koľko ho stojí oprava, resp. koľko by očakával ako náhradu škody. Poisťovne pri plnení z PZP rátajú amortizáciu vymenených dielov, preto je náhrada vo väčščine prípadov nižšia, ako cena za opravu.

Teba v plnej miere zastupuje poisťovňa, škody hradí za teba. Koľko vypočíta poisťovňa už ty ovplyvniť nevieš. Ty nie si povinná doplácať rozdiel medzi plnením poisťovne a cenou opravy. Ak s plnením poisťovne poškodený nie je spokojný, nech napíše sťažnosť (vo väčšine prípadov to nepomôže), alebo ak je veľmi presvedčený o svojej pravde, nech podá žalobu.

Ty ten rozdiel nie si povinná hradiť. Nech by poškodený akokoľvek naliehal alebo sa vyhrážal (aj súdom - tam by neuspel, leby súd by ho hneď odkázal žalovať poisťovňu, nie teba), tak nič neplať navyše.
taiko
02.02.15,09:56
ja si nemyslim, ze by som platil nieco navyse na ruku. Poistrovna urcila skodu a hotovo. Ja by som neplatil.
misoft
02.02.15,09:59
Pošli mu "srdečný" pozdrav - inými slovami - pošli ho do zadku. Ak sa mu máli - nech sa súdi - bude ešte i za to platiť....
fengsuej
03.02.15,05:22
ak dovolíš, vyjadrim sa podobne ako Chobot a zároveň nápomocne pre VŠETKÝCH - odkáž poškodenému, že platiť mu nemáš čo.

Určite bude potrebovať podrobnú kalkuláciu opravy škody a bola by vhodná tvoja prítomnosť na súde (možno si ťa súd predvolá alebo ťa poškodený navrhne vypočuť) .

Pomáham, pretože mne sa nepomohlo, k tomuto Rozsudku súdu som sa dopracoval úplne náhodou. Mňa ťukol opitý chlapík za cca 250-300 euro škody a bez poistky PZP... Ale nevolal som políciu, pretože nie som sviňa, aby som niekoho "potopil" . U teba sa ale jedná o inú sumu.

Treba sa do toho pustiť, netreba poisťovne šetriť. Oni majú prachov dooosť.

Doplním, že do žaloby proti poisťovni o doplatenie náhrady škody z PZP sa môže oobrátiť KAŽDÝ POŠKODENÝ DO 3 ROKOV odo dňa udalosti.
(príkl. ak sa stala kolízia v marci 2012, je potrebné podať žalobu do marca 2015).

Ak nemáte všetky dôkazy (3 roky je niekedy dosť času), treba PODAŤ žalobu doporučenou poštou (rozhoduje poštová pečiatka) alebo osobne aby sa začalo konanie - toto je PODSTATNÉ, lebo sa udalosť nepremlčí - a dôkazy doplníte počas čakania v poradí na pojedn. Ak má dokumenty iba poisťovňa, treba ju požiadať o kópie (stačí mailom pre rýchlosť a vytlačíte si), je povinná ich vydať.



Môže sa v žalobe oprieť o prelomové vyjadrenie Okresného súdu Bratislava II. (ktoré sa opiera o nález českého Ústavního soudu). Citujem z jedného webu (ktorý tu nemôžem konkretizovať...) :


"Problémom je rozsah povinnosti poisťovne. Dlhé roky sa uplatňuje prax, že ak vznikne škoda na staršom motorovom vozidle a pritom nejde o tzv. totálnu škodu, poisťovňa nahradí škodu poškodenému len rozsahu po odpočítaní tzv. amortizácie, nazývanej aj technické zhodnotenie. Poisťovne majú za to, že opravou staršieho vozidla novými súčiastkami sa vozidlo zhodnotilo. Pojem náhrady škody podľa § 442 ods. 1 0bčianskeho zákonníka si interpretujú tak, že to, čo sa do vozidla namontovalo ako nové súčiastky, predstavuje „obohatenie“ vlastníka vozidla (pretože staré súčiastky boli nahradené novými). Súdna prax dosiaľ dávala poisťovniam za pravdu.

Okresný súd Bratislava II však rozsudkom z 25. 9. 2013 (sp. zn. 8C/320/2007-175) podal inú interpretáciu pojmu náhrady škody v súvislosti s povinnosťou poisťovne plniť z PZP. V konaní súd vyhovel žalobe, v ktorej sa žalobca domáhal plnenia od poisťovne vo výške zodpovedajúcej nákladom na opravu (novými súčiastkami), teda nezníženej o amortizáciu (technické zhodnotenie). Okresný súd Bratislava II sa v argumentácii oprel o nález Ústavného súdu ČR, sp. zn. II.ÚS 2221/07 z 19. 3. 2008 . Okresný súd Bratislava II v odôvodnení uvádza: „Pokiaľ... žalobca... uviedol vozidlo len opäť do stavu zodpovedajúcemu účelu a príslušným normám, zodpovedajú náklady opravy majetkovej ujme, ktorá spočíva v zmenšení majetku poškodeného. Rovnako, ako v českom prostredí, aj na Slovensku je notoricky známe, že havarované auto po oprave nahradením poškodených dielov novými nezhodnocuje svoju cenu na trhu, naopak...“

Poisťovňa sa proti rozsudku neodvolala, rozsudok už nadobudol právoplatnosť. "


Prajem všetko dobré :)
Palo62
05.02.15,10:42
a ako to funguje v opačnom prípade,že pr. ja by som bol ten dotyčný čo má spôsobenú škodu na vozidle... je možné niakym spôsobom získať peniaze či od poisťovne alebo od servisu ktorý mmi zarátal vyššiu opravu v mojom prípade o450 eur.Za postrehy dakujem
Chobot
05.02.15,10:59
Od servisu v žiadnom prípade. Ten ti len faktúroval to, čo ti poskytol (prácu a materiál).

Od poisťovňe možno - ak budeš mať dobrého právnika a preukážete poisťovni, že pri náhrade škody pochybila.
Palo62
05.02.15,11:26
Takže sa dá od poisťovne cez súd získať peniaze naspäť?? za amortizáciu??
Chobot
05.02.15,11:31
Niekomu sa to už podarilo. Ale väčšine nie.
porasca
06.02.15,20:15
V žiadnom prípade neplatiť poškodeným ani 1€. Bolo by to porušenie poistnej zmluvy - VPP a ZD. Poisťovňa je povinná na základe obhliadky a odsúhlasenia opravy vozidla uhradiť celú faktúru, škodu, ktorá súvisí s poistnou udalosťou.
*
Na Slovensku zatiaľ iba AllianzSP uhrádza za svojich klientov celé faktúry, bez odpočtu amortizácie, ak je opravované v zmluvnom, alebo odporučenom servise, dokonca aj formou krycieho listu.
Ostatné poisťovne takto plnia až po pohrození medializáciou a súdom. Po oprave vozidla nikdy nemôže dôjsť k jeho zhodnoteniu, ako dôvodnia najmä tie lacnejšie poisťovne.
Ak by som niekomu rozbil jeho 1 dňové auto kúpené za 25.000 € a oprava by stála 5.000 €, tak by to znamenalo, že vozidlo má zrazu hodnotu 30.000 €?
Čiže trvať na preplatení celej faktúry.
bubkoch
06.02.15,20:34
ad posledny odsek: nie, neznamenalo by to ze auto ma zrazu hodnotu 30 tis., ale povodnych 25-tis. lebo na tom 1-dnovom aute by si len vymenil 5-tis. dvere za ine nove 5-tis. dvere ...
amortizacia je, ze na 4-rocnom aute maju tie dvere hodnotu uz len napr. 3-tis., takze na nom by doslo k vymene 3-tis. dveri za nove 5-tisicove, t.j. k 2-tis. zhodnoteniu, preto ti poistovna za nove 5-tis. dvere zaplati len 3-tis., presne tolko, aka bola hodnota starych dveri v case nehody a co podla nej je tvoja skutocna skoda
porasca
07.02.15,09:30
Tak inak. Domnievaš sa, že súdy rozhodujú nesprávne, ak stanovia povinnosť poisťovniam doplatiť rozdiely - odpočítané amortizácie?
Domnievaš sa, že AllianzSP, ktorý ako jediná poisťovňa neodpočítava amortizáciu, postupuje v rozpore so zákonom o náhrade škody?
Domnievaš sa, že Tvoj nepoškodený 4 ročný blatník, nárazník Ti slúži horšie ako nový, zvlášť, ak si nemal záujem a ani dôvod ho meniť? Ak Ti rozbije niekto zaparkované auto a Ty máš za opravu doplácať bez vlastného zavinenia to je OK?
bubkoch
07.02.15,15:52
nic sa nedomnievam, len opravujem tvoje nezmysly
fengsuej
08.02.15,15:44
ako som uviedol, da sa.

Moze sa dotycny zalobca opriet o tento nalez Ustavneho sudu CR, ktory je bezpochyby relevantnym pravnym nazorom. To, co US CR uvadza, ze vozidlo opravou na hodnote strati a nie ziska je samozrejme pravda, to asi nebudeme diskutovat :)

Laicky - kupis si totozne auto (vekom i poctom km i vybavou) po buracke (lebo ma nove veci) alebo povodne ako vyslo z tovarne? Myslim, ze mame jasne, ktore si vezmes...a ako pise porasca - hlavne ked k zniceniu doslo nie tak, ze si ho pustil zo skaly :)

Ziskat ale tak, ze do 3 rokov odo dna kolizie musis podat zalobu.
porasca
03.03.15,10:30
bubkoch
Tak pre pochopenie ešte inak.
Pred necelým rokom si kúpil auto za 30.000 €. Je to jeho skutočná cena - pultová a tú si aj zaplatil. Jeho časová - obvyklá cena je 25.000 €.
Niekto Ti ho napr. na parkovisku nabúra a oprava bude stáť 8.000. Domnievaš sa, že hodnota auta po oprave bude vyššia, ako 30.000 €? Veď 25.000 + 8.000 = 33.000 €. :-) Veď sú tam nové diely...

Poisťovňa škodcu podľa Teba koná správne, ak preplatí opravu do servisu v akejsi sume z PZP škodcu a zbytok, bez Tvojho zavinenia doplatíš sám? Napríklad 3.000 €?
Ty možno áno, veď čo to je 3.000 € bez zavinenia len tak vyhodiť.

Je už množstvo súdnych rozhodnutí, kde bola poisťovňa škodcu zaviazaná douhradiť tú tzv. amortizáciu.
Podľa Teba je časová hodnota opraveného - búraného auta vyššia, ako nebúraného? Dá Ti k tomu poisťovňa akýsi garantovaný doklad?
preboha
07.06.15,18:41
porasca - prispievateľa s nickom bubkoch len tak ľahko nepresvedčíš.......................