Anita3
09.05.06,13:37
Od r.1990 vlastním ako občan budovu aj s pozemkom. Budovu som zahrnula do majetku firmy a do r.2001 som v týchto objektoch podnikala (mala predajňu) a budovu odpisovala. Od r.2001 som prenechala objekt sestre, ktorá tam odvtedy podniká. Nájomné mi neplatí (tak sme sa dohodli) ale ani si budovu odvtedy neodpisujem. Teda nemám z nej ani príjmy ale neuplatňujem ani výdavky (okrem dane z nehnuteľnosti). Teraz chcem budovu predať. Vzťahuje sa na mňa oslobodenie v zmysle zákona, že po piatich rokoch sa už daň neplatí?
Môže sa to chápať, že keďže som nemala príjmy z prenájmu a ani neuplatňovala odpisy, že sa teda budova nevyužíva na podnikanie?
A keby som budovu od začiatku nevložila do podnikania, neodpisovala, ale prenajímala?
Ďakujem za odpovede.
Johanka
09.05.06,18:30
Ak si nehnuteľnosť nevyradila z obchodného majetku ( platíš daň z nehnuteľnosti ako za nehnuteľnosť využívanú na podnikanie ?), žiadne oslobodenie nie je možné. V zmysle § 9 ods.1 písm. b/ ZoDP by oslobodenie bolo možné iba ak by uplynulo 5 rokov od vyradenia nehnuteľnosti z obchodného majetku.