dobrava
02.02.15,12:11
Manželka: Do 03/2014 evidencia na ÚP, mala príjem z dobrovoľníckej činnosti. Od 04/2014 zamestnaná na skrátený prac. úväzok 30 hod./týžd.
Otázka: Chce si u zamestnávateľa uplatniť RZD - počíta sa do príjmu aj uvedený príjem z dobrovoľníckej činnosti /nie je to aktivačný príspevok!/. Iné príjmy nemala.
Manžel: SZČO, chce si uplatniť v DP nezdaniteľnú časť na manželku. Manželka mala príjem z dobrovoľníckej činnosti a príjem u zamestnávateľa. Vlastný príjem bude pravdepodobne príjem zo zamestnania.
Otázka: Je jej vlastným príjmom pre účely NČ na manželku aj príjem z dobrovoľníckej činnosti?
Ďakujem, nikde som nenašiel takýto prípad.
avalik
02.02.15,11:17
Upresni podľa akého zákona bol príjem z dobrovoľníckej činnosti a čo obsahoval.
dobrava
02.02.15,11:28
Zákon 5/2004 o službách zamestnanosti, § 52 a/. Dobrovoľnícka činnosť bola vykonávaná 20 hod./týžd. počas 6-tich mesiacov v základnej škole pri neprispôsob. deťoch. /problémové správanie/.
avalik
02.02.15,11:40
Áno aj príjem z dobrovoľníckej činnosti sa započítava do vlastného príjmu manželky, pretože to nie je "štátna sociálna dávka".
Katy a R
02.02.15,12:22
už je to tu veľakrát písané - že do príjmu manželky idú všetky všetúčky príjmy (aj zdaniteľné, aj nezdaniteľné). výnimkou sú len tie presne vymenované príjmy v § 11 odst 4b
dobrava
12.02.15,09:33
Takže dobre rozumiem?
Ak si chce manžel-SZČO uplatniť NČ na manželku, spočíta jej príjem z dobrovoľníckej činnosti a uplatní.
Ak si chce manželka podať u svojho zamestnávateľa ročné zúčtovanie dane - musí priniesť potvrdenie z ÚP o poberaní dobrovoľníckeho príspevku /niečo som začul, že takýto príjem je "oslobodený" príjem/. Ďakujem.
Katy a R
04.03.15,12:24
takto isto ako vlani - http://www.porada.sk/235618-aktivacny-prispevok-z-up-pocita-sa-do-prijmu-post2492554.html#post2492554 (pomernú časť, keď sú splnené podmienky )
dobrava
05.03.15,11:49
Možno pomôže aj pre ostatných: Takže sama "najvyššia šéfka" na ÚPSVaR ma informovala, že uvedený "príjem" z dobrovoľníckej činnosti nie je príjmom, takže vec je vyriešená, ďakujem za ochotu a čas.
Katy a R
05.03.15,11:57
veď ale tu sa jedná o príjem manželky ! - tak prosím nezavádzaj ostatných.
- už ako si ty spravíš DP - to už je na tebe - ty si za to sám zodpovedný
dobrava
06.03.15,08:08
Ja som to v dobrom úmysle uviedol tak, ako mi bolo povedané na ÚPSVaR, takže teraz neviem ...
avalik
06.03.15,08:25
Aj keď je to príjem nepodliehajúci dani alebo je od dane oslobodený pre daň z príjmu manželky .... pre výpočet dane z príjmu manžela sa ale započítava sa do "vlastného príjmu manželky" v súvislosti s "NČZD na manželku" - pozri § 11 ods. 4, písm. b) - je tam vymenované, o ktoré príjmy sa vlastný príjem znižuje.