Naďa
21.10.04,17:12
Pracujem ako živnostník. Budem mať novú, časovo obmedzenú prácu, ktorá spadá do náplne živnostenského listu. Zvažujem dve možnosti: buď sa dohodneme na DOVP, alebo budem túto prácu fakturovať ako živnostník. Kalkulujem čo je pre mňa výhodnejšie:

1. DOVP - dostanem síce čistú mzdu, ale v daňovom priznaní za rok 2004 si túto DOVP zahrniem do všetkých príjmov a tým pádom si z nej zaplatím odvody.

2. Fakturujem na živnosť: odrátam si 25 % pauš. výdavkov a z tejto čiastky si v daňovom priznaní vypočítam daň i odvody.

Zdá sa mi, že pre mňa je výhodnejšia 2. forma. Aké s tým máte skúsenosti Vy? Nemýlim sa?
Luba
21.10.04,18:04
Prečo by si z tej DOVP mala odvádzať odvody? Dáš si to v DP niekam, kde je miesto pre uvedenie príjmov zo závislej činnosti a spolu to musíš zrátať len pre účel dane z príjmov. Odvody len zo živnosti. Dúfam, že sa nemýlim, vlani to tak bolo určite.
Janca
22.10.04,05:16
Zivnostnici si dohodou znizuju VZ pre odvody. Zatial to plati.
Jozef Mihál
22.10.04,05:42
Odvody SZČO sú odvodené od základu dane z činnosti SZČO. Ak SZČO má súbežne aj príjem zo závislej činnosti - z DoVP - tak tento príjem neovlyvní výšku jeho budúcich odvodov, ktoré platí ako SZČO.

Vás problém by som charakterizoval asi takto:

Výhoda DoVP - nejdú z nej odvody, len zamestnávateľ zaplatí 0,8% z výšky odmeny na úrazové

Výhoda "faktúry" - základ dane si SZČO môže znížiť o skutočné alebo paušálne náklady. Pri využití paušálnych výdavkov zistíme, že zdaníme len 75% sumy, ktorú od "zamestnávateľa" dostaneme. Na druhej strane tých 75% odmeny zvýši základ pre budúce odvody.

Čo sa komu oplatí, záleží od konkrétnych ďalších okolností a výšky ostatných príjmov z činnosti SZČO. Triviálny príklad - ak sa na budúci rok chystám zrušiť živnosť, oplatí sa fakturovať.
Janca
22.10.04,05:47
P. Mihal, mozte mi ten priklad vylozit, ja som ho dost dobre nepochopila. Daukujem
Jozef Mihál
22.10.04,05:57
Rozvediem "triviálny príklad" z príspevku 4.

Ako SZČO budem mať v roku 2004 z činnosti SZČO základ dane 500.000 Sk.
Od 1.7.2005 som rozhodnutý skončiť s podnikaním.
Preto je z pohľadu budúcich odvodov úplne jedno, či ten základ zostane 500.000 Sk alebo zarobím ďalších 100.000 hrubého (to je tá odmena za "DoVP"), ktoré namiesto "DoVP" vyfakturujem.
Do základu dane sa mi započíta 75.000 (lebo 25% pauš.výdavky), celkový základ dane bude potom 575.000, z tohto základu zaplatím daň.
Pretože od 1.7.2005 už nebudem SZČO, výška budúcich odvodov ma netrápi - nebudú žiadne.

Keby tých 100.000 dostanem nie na faktúru ako SZČO, ale na DoVP, zaplatím daň z celých 100.000 a naviac zamestnávateľ zaplatí 800 Sk na úrazové poistenie.
Janca
22.10.04,06:03
Vidno, ze je piatok a ja momentalne myslienkami uz zachadzam do vikendu a co sa roboty tyka asi len do konca tohoto roku. Musim nad sebou len pokrutit hlavou, ze si
dnes nevidim "dalej od nosa". Dik, pochopila som
Luba
22.10.04,10:10
Lenže p.Mihál, mne sa zdalo, že Naďa myslela tú otázku tak, že tú DOVP bude mať popri živnosti, nie po jej skončení a že pokračuje riadne ďalej. Takže potvrdíte aj túto kombináciu? Ď.
Jozef Mihál
22.10.04,10:30
Ja som uviedol príklad, kedy je lepšie vziať príjem na základe živnosti a nie na základe DoVP. Ak niekto nemieni so živnosťou skončiť, je to samozrejme iné.
Matematika, ktorú som vyššie naznačil, je zrejmá. Ale rozvediem to.

V prípade príjmu na živnosť príjemca ušetrí 19% dane z 25% objemu odmeny - kde ide o časť krytú paušálnymi výdavkami. Na dani teda ušetrí 4,75% zo sumy odmeny oproti tomu, keby odmenu dostal cez DoVP.

Na druhej strane sa SZČO zvýši základ dane o 75% sumy odmeny. Z tohto vyššieho základu bude platiť tým pádom výššie odvody v budúcom roku. Vymeriavací základ pre odvody sa zvýši o polovicu základu dane, teda o 37,5% zo sumy odmeny. Odvody sú vo výške:
14% zdravotné
4,4 + 20 + 6 + 2,75 = 33,15% sociálne
Spolu 47,15%.

47,15% zo základu 37,5% odmeny je 17,68% zo sumy odmeny.

Teda ak SZČO dostane odmenu na živnosť -
Na dani ušetrí 4,75% zo sumy odmeny
Na odvodoch zaplatí 17,68% zo sumy odmeny.
Ak to spočítame, máme záver, že cez živnosť príde o sumu cca 13% zo sumy odmeny.

Zjednodušujeme pritom napr. fakt, že v prípade st.dôch.sporenia 9% odvodov ide na osobný dôchodkový účet SZČO, čiže nie sú to až tak "vyhodené" peniaze.
Naďa
22.10.04,15:22
Ďakujem za reakcie na moju otázku a za podrobnú odpoveď p. Mihálovi.

Naďa