nika.sum
02.02.15,11:35
Zamestnanec ma zaujem odkupit od firmy odpisane auto. Je nejaka zmena od 1.1.2015 o tom za aku cenu mu zamestnavatel moze auto predat, ci za trhovu alebo si moze sam zamestnavatel urcit cenu a samozrejme z predajnej ceny odviest DPH?

Nevie nikto reagovat? Vraj ak by predal auto za nizsiu ako je trhova, tak by musel z trhovej odviest DPH....
marjankaj
10.02.15,10:23
A aký je tu problém? Veď tú DPH zaplatí ten zamestnanec. :eek:
nika.sum
10.02.15,10:28
to sa ma pytal zamestnanec, ktory ma zaujem odkupit svoje firemne auto, platil dan z 1% kupnej ceny tak ako je v zakone. Chcel by auto odkupit, bol s firmou dohodnuty na nejakej sume, ale vraj mu ho za tu nepredaju, lebo nemozu...takze asi taky problem pre zamestnanca, ze o tu DPH by musel viac zaplatit nie? :-)
marjankaj
10.02.15,10:31
A myslíš že sa nájde niekto iný, čo by tú DPH zaplatil? Veď firma musí fakturovať s DPH. Buď na to zamestnanec má alebo nemá.Od kedy cenu určuje zamestnanec?:eek:
nika.sum
10.02.15,10:35
Asi sa nerozumieme. Tu nejde o to kto zaplati DPH. Firma ma v majetku plne odpisane auto. cize zostatkova cena 0 EUR ale trhova cena auto by bola napr. 2500 EUR Chce auto odpredat zamestnancovi za 500 EUR. Dph musi firma odviest z 500 EUR za co ho preda alebo z trhovej ceny 2500?
marjankaj
10.02.15,10:41
No predsa pre firmu je výhodnejšie predať auto za 2500 € ako za 500 €. A po odvedení DPH jej viac zostane. Či?
nika.sum
10.02.15,10:47
neriesim co je pre firmu vyhodnejsie. Myslim, ze som sa jasne opytala. Ci je firma, ak by predala auto ktore ma ZC nula, za nizsiu ako trhovu cenu povinna odviest DPH z predajnej ceny alebo musi odviest z trhovej ceny...nasla som tu stare odpovede, ze ak to nie je spriaznenej osobe, tak netreba odhad a odvadza DPH z predajnej, len sa mi dostalo do usi, ze mala byt zmena...
karakul
10.02.15,11:02
... reagovať by vedeli asi viacerí, ale tak to vypadá, že nemajú záujem.

"to vraj by musel odviesť DPH z trhovej ceny" platí pre predávajúceho - zamestnanec platí dohodnutú kúpnu cenu;
a čo ťa nepoteší (resp. toho zamestnanca) - pre neho ten rozdiel medzi trhovou a nižšou kúpnou cenou je i nepeňažným príjmom z pohľadu zákona o dani z príjmov - teda podlieha dani z príjmov - a tú už platí on...
marjankaj
10.02.15,11:14
§22

(8) Ak pri dodaní tovaru alebo dodaní služby osobám, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi, ktorý dodáva tovar alebo službu, je protihodnota nižšia ako trhová hodnota na voľnom trhu a príjemca plnenia nie je platiteľom alebo je platiteľom, ktorý pri tomto tovare alebo službe nemá právo na odpočítanie dane v plnom rozsahu, základom dane je trhová hodnota na voľnom trhu. Trhovou hodnotou na voľnom trhu je suma, ktorú by príjemca plnenia musel zaplatiť pri obstaraní príslušného tovaru alebo služby v tuzemsku na rovnakom obchodnom stupni ako na tom, na ktorom sa dodanie tovaru alebo dodanie služby uskutočňuje, nezávislému dodávateľovi tovaru alebo služby v čase tohto dodania za podmienok spravodlivej hospodárskej súťaže. Ak nie je možné zistiť porovnateľné dodanie tovaru alebo služby, trhová hodnota na voľnom trhu je

a) pri dodaní tovaru suma, ktorá nie je nižšia ako kúpna cena príslušného tovaru alebo podobného tovaru, a ak kúpna cena neexistuje, náklady na vytvorenie tovaru vlastnou činnosťou príslušného tovaru v čase jeho dodania,
b) pri dodaní služby suma, ktorá nie je nižšia ako náklady na túto službu.

(9) Na účely odseku 8 osobami, ktoré majú osobitný vzťah k platiteľovi, sú
a) fyzické osoby, ktoré sú štatutárnym orgánom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, alebo členom štatutárneho orgánu platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, ako aj fyzické osoby, ktoré sú im priamo podriadené,
b) fyzické osoby, ktoré sú členom dozornej rady platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,
c) osoby, ktoré priamo alebo nepriamo vlastnia alebo kontrolujú 10 % alebo viac akcií alebo podielov platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a fyzické osoby, ktoré sú ich štatutárnym orgánom alebo členom ich štatutárneho orgánu,
d) osoby, v ktorých priamo alebo nepriamo vlastní alebo kontroluje 10 % alebo viac akcií alebo podielov platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a fyzické osoby, ktoré sú ich štatutárnym orgánom alebo členom ich štatutárneho orgánu,
e) osoby, ktoré sú členom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,
f) fyzické osoby, ktoré sú v pracovnoprávnom vzťahu voči platiteľovi, ktorý dodáva tovar alebo službu,
g) fyzické osoby, ktoré sú osobou blízkou6ac) fyzickej osobe uvedenej v písmene a), b), c), d) alebo f),
h) právnické osoby, ktorých štatutárny orgán alebo spoločník je aj štatutárnym orgánom alebo spoločníkom platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu,
i) fyzické osoby, ktoré žijú s platiteľom, ktorý dodáva tovar alebo službu, v domácnosti, 24a)
j) osoby blízke6ac) platiteľovi, ktorý je fyzickou osobou a ktorý dodáva tovar alebo službu.
MirkaM2M
02.02.16,12:53
Dobrý deň, rada by som sa opytala ako ste to nakoniec vyriesili. momentlane riesim uplne presne rovnaku situaciu u nas vo firme.. chceme predat auto zamestnancovi (odpisane auto) za nizsiu sumu ako je trhova... je potrebne k tomu transferove ocenenie? ak nie trhovu cenu staci urcit z internetu, ze si vytlacim nejake inzertovane ponuky? Ak by sme predali za nizsiu cenu plati firma DPH z tej trhovej? Dakujem za odpoved :)
nika.sum
02.02.16,12:59
Neriesili sme to, chcela jedna znama...
judit.esam
16.06.16,05:19
dobrý deň, ako to dopadlo u Vás vo firme a autom a zamestnancom??,, tiež u nás nastala situácia taká istá,, ďakujem
judit.esam
16.06.16,05:22
Teda keď zamestnanec kúpi auto ktoré má hodnotu 4500€ za 1000€ tak DPH pre firmu je z 4500 a zamestnanec v daňovom prizná 3500?? čo žee?? :) snáď sa to dá riešiť inak..
judit.esam
16.06.16,05:24
a čo tak darovanie auta zamestnancovi?? dá sa to bez tých DPH a cien a tak?