Nandrolon
02.02.15,12:52
Vo firme máme služobné automobily pridelené na súkromné účely. Dotyčným osobám sa navyšuje základ dane z príjmu mesačne o + 1% z OC auta s DPH zníženej o 12,5% za každý príslušný rok.
Osoby si vedú knihu jázd. Spotrebované PHM si platia v hotovosti, pričom stornujeme náklady a odvádzame z nich DPH na výstupe.
Je možné "po novom" dávať 80% do daňových a 20% do nedaňových nákladov, pričom by sa úplne prestala viesť kniha jázd na príslušné vozidlá a dotyčný by už neuhrádzal v hotovosti to, čo prejazdí, ale o tých 20% /čo by išlo do nedaňových nákladov/ by si zvýšil svoj mesačný základ dane z príjmu ako nepeňažný príjem?
Čo potom s DPH z PHM, ktorá sa uplatní v plnej výške?
marjankaj
02.02.15,12:17
Ak tie autá majú iba na súkromné účely, tak čo si teda chceš dávať do nákladov????:eek:
marjankaj
02.02.15,12:29
No myslím, že si chcel napísať služobné aj súkromné účely.
Na to sa zrejme §19/2t nevzťahuje, mal by si ísť podľa §19/2l, teda môžeš využiť aj tých 80%.
marjankaj
02.02.15,12:30
Logiku veľmi nevidím, ale litera scripta manet.
Nandrolon
02.02.15,12:33
Myslel som služobné auta, AJ na súkromné účely, podľa evidencie je to zhruba ten pomer 80 služobné a 20 súkromné.
Tak ako teda?
marjankaj
02.02.15,12:35
Podľa §19/2l môžeš. Veď inú možnosť ani nemáš. V §19/2t si v tomto prípade vylúčený.
karakul
02.02.15,13:35
§19/2l)3 predpokladal aj doteraz možnosť uplatnenia iba 80% nákupu PHL do daňových výdavkov ako "daň z luxusu" za to, že sa neviedla evidencia jázd pri 100% používaní automobilov na služobné účely (teda pri 0 km súkromných jázd).

Ak teda sa automobily budú používať aj na súkromné účely a použije sa postup podľa §19/2t) tak vychádza, že daňovým výdavkom by malo byť 64% z nákupu PHL (t.j. 80% z 80%) ....

Otázka ale je, čo uplatniť skôr - aplikáciu písmena r) alebo t) - lebo to nie je jedno.

Teda ak je najprv 80 zo 100 ako uznaná spotreba PHL z titulu nevedenia knihy jázd, nedaňová spotreba je 20; potom by nasledovalo krátenie o 16 z titulu súkromných jázd a nepeňažný príjem vo výške 16...

Ak by postup bol opačný, nepeňažný príjem by bol 20....
marjankaj
02.02.15,19:06
No ten paragraf 19/2t som prečítal narýchlo, takže odvolávam, čo som napísal. A čo napísak karakul, tak o tom tiež nie som veľmi presvedčený. Ak nevediem knihu jázd, tak ako mám určiť koľko percent využívam služobne a koľko súkromne?
§19/2l hovorí o spotrebe PHL. a §19/2t zase o ostatných výdavkoch ako odpisy opravy a iné súvisiace náklady.
Nandrolon
03.02.15,05:11
Som myslel že zo zákona tých 20% z celkového mesačného PHM...
Na školení nám hovorila takú pikošku, že napr. extra poctivý podnikateľ, ktorý využíval auto aj na podnikanie, aj na súkromné účely, tak mal pomer napr. 60% podnikanie, 40% súkromné. Aby mu to prešlo, tak musel viesť knihu jázd. No a teraz jednoducho dá 80/20 BEZ KNIHY JÁZD....
Mne ide skôr ako vyriešiť tie úhrady, ktoré doteraz dotyčná osoba platila v hotovosti.... /či sa dá "neplatiť" ale iba navýšiť základ dane, čo je vlastne fyzicky iba 20% z doterajších úhrad/...
Nandrolon
03.02.15,05:15
Doteraz sme uplatňovali na základe knihy jázd 100% mínus skutočné jazdy v danom mesiaci, kde bolo PHM stornované z nákladov, uhradené v hotovosti a odvedená DPH na výstupe....