byverine
02.02.15,13:12
Je možné, aby nemal e-shop uverejnené vo svojich VOP cenu poštovného? Odkazuje sa na takúto poznámku vo VOP : "Ceny zaslania tovaru sú uvedené pri objednávaní tovaru."
Keď prejdem k objednávke a teda možnosti výberu dodania, má možnosť iba jednu a tou je KURIER.
Suma je stanovená základná 3.80€ a mení sa podľa výšky hodnoty objednávky. Teda keď chcem veci za 20,00 €/ poštovné mi ukáže 3.90€, ale keď už chcem tovar za 25€ prepočíta mi poštovné za 4.00€...atď, atď. Čím vyššia je objednávka, tým sa zvyšuje aj poštovné teda "kuriér".
Je to zavádzajúce, najskôr si prezriem teda ceny za doručenie, ktorý má daný e-shop a rozhodnem sa, či vôbec chcem u nich nakupovať, čo bolo pre mňa teda 3,80€...Ale po naložení do košíka mi to prepočítalo na vyššiu sumu, čo síce nie je strašná čiastka, ale dosť ma to na faktúre zarazilo, keď mi prišlo poštovné vyššie...Príde mi to nie moc fair-play voči zákazníkovi.

A len pre info, ide o e-shop http://www.zvieratka.info/
Kto sa chce cítiť ako menejcenný, za to, že je ich zákazníkom, môžete si poslúžiť. :)

Ja tam v živote už nenakúpim. :mad:
avalik
02.02.15,12:19
Je to OK lebo pred odoslaním objednávky sa dozvieš "celkovú cenu", vieš koľko zaplatíš a keď ti nevyhovuje, nemusíš objednať.

102/2014 Z. z.Zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

§ 3
Poskytovanie informácií pred uzavretím zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho

(1) Predávajúci je povinný pred uzavretím zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho alebo ak sa zmluva uzatvára na základe objednávky spotrebiteľa, pred tým, ako spotrebiteľ odošle objednávku, jasne a zrozumiteľne oznámiť spotrebiteľovi spôsobom podľa odseku 2 alebo podľa medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná,18)

e) celkovú cenu tovaru alebo služby vrátane dane z pridanej hodnoty a všetkých ostatných daní alebo ak vzhľadom na povahu tovaru alebo služby nemožno cenu primerane určiť vopred, spôsob, akým sa vypočíta, ako aj náklady na dopravu, dodanie, poštovné a iné náklady a poplatky, alebo, ak tieto náklady a poplatky nemožno určiť vopred, skutočnosť, že do celkovej ceny môžu byť zarátané takéto náklady alebo poplatky; ak ide o zmluvu uzavretú na dobu neurčitú alebo dohodu o predplatnom, predávajúci informuje spotrebiteľa o celkovej cene za zúčtovacie obdobie, a ak túto cenu nemožno určiť vopred, o spôsobe, akým sa vypočíta,
byverine
02.02.15,12:25
Ďakujem za spresnenie.
Niektoré veľké e-shopy to majú pekne rozpísané a človek vie, že keď si objedná napr. do 50€, má cenu dopravy toľko a toľko.
Ale pravdaže viem, že potvrdením OBJ súhlasím s uvedeným poštovným :)
arizona
02.02.15,19:22
Kazdy seriozny obchod by to mal mat jasne uvedene v obch.podmienkach.

Ja osobne radsej nenakupujem v eshopoch,kde to nemaju,lebo sipim za tym nejake skryte varovanie,ze sa nejedna o seriozneho predajcu. Nakolko ceny prepravy dokazu byt velmi rozdielne,je aj cena postovneho pre mna vyrazny ukazovatel a chcem ju vediet pred tym,nez povypisujem celu objednavku....

Viac najdes tu http://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/1425/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/povinnosti-eshop-1306-2014.xhtml
misoft
02.02.15,22:29
Na tom e-shope mi čosi nehrá! Ceny poštovného odvíja od ceny tovaru. Pokiaľ viem, len jedna kuriérska služba toto robí - UPS! Tá si účtuje 1% z ceny tovaru + pridané služby (samozrejme - má tam tzv. základnú minimálnu sadzbu). Ostatné si účtujú podľa hmotnosti zásielky.
avalik
02.02.15,23:12
Ale ako nauctujes hmotnost zasielky ked nevies hmotnost jednotliveho ks tovaru a obaloveho materialu? Preco by nemohlo byt "postovne" - teda naklady na dorucenie (postovne, balne, dobierka, platba kartou, cez ucet, paypal, ...) odstupnovane podla ceny tovaru? Ved ziadny zakon neurcuje, je "postovne" musi byt len to co zaplatis poste/kurierovi ... ak si platitel DPH tak k postovnemu co realne zaplatis na poste musis este doplatit DPH ... a tak je jednoduchsie naklady na dorucenie (ak nepoznas hmotnost zasielky) odstupnovat podla celkovej hodnoty objednavky - a tieto naklady na dorucenie si vykalkulujes aj s prihliadnutim na mozne neprevzatie tovaru alebo vratenie tovaru v zakonnej lehote.
arizona
03.02.15,07:15
Ja si myslim, ze cena prepravy sa neodvija od ceny objednaneho tovaru,ale od vahy. Vela eshopov praveze pri vyssej cene objednavky ponuka prepravu zdarma.