Jana 111
03.02.15,07:37
Dobry den. Potrebovala by som s niekym poradit kto sa v tom rozumie. Od roku 2006 som pracovala v jednej spolocnosti. Od roku 2010 som bola na RD. Dna 12.2 2015 mi konci RD. V praci som bola podpisat dohodu o ukonceni PP paragraf 60. Nakolko tam nemozem uz pracovat kvoli dvojzmennej prevadzky. Takze dna 13.2 2015 nastupujem do prace a cerpam este staru dovolenku 11dni + zvysok mi preplatia. PP mi ukonci dna 28.2 2015 to vychadza na sobotu.
Pytam sa keby som sa do 7 dni ochrsnna lehota dala na PN mam ja narok na nemocenske davku ked som bola 3 roky na Materskej? Ak ano z coho sa budu pocitst a kolko 10 dni by este platil podnik a zvysok SP? Kde mam zaniest potom PN do prace alebo uz na SP?
Alebo druhy postup- ist sa do 7 dni zaregistrovat na UP a o dva dni si dat PN. Tym ny sa pozastavili davky nezamestnanosti az kym by som neukoncila PN. Mozu ma vyradit z evidencie ked pojdem hned na PN? Chcem si tak predlzit davky chcela by som aspon potiahnut 1 rok nakolko mi byva moja dcera stale chora.
A este sa chcem spytat ked budem na UP moze moja dcera navstevovat skolku a na kolko hodin. DAKUJEM VAM VELMI PEKNE ZA VASE ODPOVEDE.
veronikasad
03.02.15,06:54
Čerpaním dovolenky sa ti obnoví nem.poistenie, preto ti nárok na nemocenské v prípade PN-ky vznikne. Treba sa však po skončení prac.pomeru najskôr zaevidovať na UP a až potom isť k lekárovi. Počas poberania nemocenského sa výplata dávky v nezamestnanosti pozastaví a obnoví sa až po jej ukončení, v podstate si takto predlžiš dobu poberania príjmu.

Ak by si išla najskôr k lekárovi, na UP ťa počas PN-ky nezaevidujú.
Jana 111
03.02.15,07:12
Dakujem za odpoved ale nemozu ma vyradit z evidencie ked pojdem hned do 7 dni na Pn? Kde mam potom zaniest PN ked budem na UP? Este svojmu zamestnavatelovi? A ako sa budu pocitat nemocenske davky z coho a kolko by som dostavala zarabala som zhruba okolo380 e. A dcera moze navstevovat skolku a nakolko hodin? Dakujem za odpoved.
veronikasad
03.02.15,07:18
Nemôžu ťa vyradiť, ak si splníš oznamovaciu povinnosť voči UP. UP má svoje tlačivá na PN-ku, informuj sa či im bude stačiť kopia PN pre SP, alebo musi lekár vypísať aj ich tlačivo.
PN-ku aj prechodky budeš odovzdávať priamo do SP, rovnako sa prechodka potvrdzuje aj na tlačive UP. Samozrejme počas PN-ky treba dodržiavať liečebný režim, lebo kontroluje okrem SP aj UP.

Nemocenské je 55 % denného vymeriavacieho základu, vypláca sa za kal.dni.

Nedá mi však nespomenúť, že PN-kou a poberaním nemocenského riešiš svoj zdravotný stav, nie zdravotný stav dcéry. Tu by bolo asi vhodnejšie požiadať o prehodnotenie jej zdravotného stavu z pohladu poberania rod.príspevku do 6 rokov veku dieťaťa. Dcéra môže navštevovať škôlku, len či budeš mať vychádzky, aby si ju tam mohla bez problémov odviesť a vyzdvihnúť ...
Jana 111
03.02.15,07:30
Nakolko dcera zacala chodit do skolky tam zacalu tie zdravotne problemy. Nema este odolnu imunitu. Aj doktorka mi to potvrdila nakolko este nema 3 roky a dcera chodi do skolky uz od septembra..ale to ma tak bezne nachladnutie ; hrdlo a tak talze asi by som si nemohla na taketo zdravotne problemy uplatnit plateny prispevok do 6 rokoch dietata. Preto to riesim aby som aspon zostala ja rok doma kym nadobudne tu imunitu. Z vyzdvihnutim nebudem mat problemy mam ju hned po blisku a ma ju kto vyzdvihnut ale pocula som ze dcera moze navstevovat skolku len na 4 hodiny ako to je vlastne? Dakujem.
veronikasad
03.02.15,07:33
4 hod. denne len v prípade, ak by si bola poistencom štátu z titulu starostlivosti o dieťa. Za teba bude štát platiť zdr.poistenie ako uchádzača o zamestnanie - tak s tým problém nevidím.
Jana 111
03.02.15,07:38
Vdaka za odpovede dost mi pomohli. Pekny den prajem