Manko Benčaj
03.02.15,07:55
Dobrý deň nedeľu som cestoval z BA do ZC a pri Nitre ako sa nachádza návestna tabuľa nad diaľnicou tak s tadiaľ sa odtrhol kus ladu 1x1 meter a padlo mi to rovno na čelne okno. Auto bolo nepojazdné a nehodu zdokumentovala aj polícia, chcem sa opýtať kto je zato čo sa stalo zodpovedný? Možem žiadať náhradu škody od NDS? Ďakujem za odpovede
buchač
03.02.15,07:37
Zodpovedný je predsa správca komunikácie, čiže v tomto prípade NDS.
Žiadať odpoveď MOŽEŠ. Priložíš všetky náležité dokumenty a pošleš.

Platí :

Čo odporúčajú poisťovne

Padajúci sneh a ľad môže spôsobiť škody na vozidlách. Tie nie je jednoduché dokazovať. V poisťovniach sa zhodujú, že za úpravu ciest, ale aj ich najbližšieho okolia vždy zodpovedá správca.

Škodu od poisťovne je najjednoduchšie uplatniť havarijným poistením. Takýto druh poistenia ale nemá každý majiteľ auta.

Nárok však vzniká aj z povinného zmluvného poistenia. „Vzťahuje sa na škody, ak je vinník známy a je preukázané, ako k vzniku poistnej udalosti došlo. Vinník si musí vinu priznať a nahlásiť poistnú udalosť do svojej poisťovne,“ povedala Judita Smatanová, hovorkyňa jednej z poisťovní. Škodu je však potrebné vždy dokázať. „Preto odporúčam privolať políciu,“ dodala Lucia Muthová z inej poisťovne.

Poškodený vodič by mal zastaviť vozidlo, zistiť rozsah škody a telefonicky nahlásiť udalosť svojej poisťovni. „Klientom odporúčame rozsah škody zdokumentovať, napríklad odfotografovať mobilným telefónom,“ poznamenala J. Smatanová.

Náhradu škody je však možné vymáhať aj priamo od správcu cesty. Ten môže mať poistenie zodpovednosti.


Čítajte viac: http://lubovna.korzar.sme.sk/c/6649253/z-neorezanych-konarov-nad-cestou-padal-na-auta-lad.html#ixzz3QfYJH625
Manko Benčaj
03.02.15,08:05
havarijnu poistku mam cize sa to ide opravit z nej, ale chcem zistit ci mozem aj z NDSky dostat nejake peniaze, vsetko mam zdokumentovane pofotene, a aj policia do zaznamu napisala ze sa lad ovlalil z dialnice. Čize NDSka mala sa postarat o to aby ten sneh a lad nebol na tých tabuliach, dost ma to mrzi lebo cestnu dan platim aj vsetky poplatky aj za dialnicne poplatky ale ked sa daco stane tak nikdo nic nerobi.
taiko
03.02.15,08:23
Co chces pytat od NDS, ked Ti opravu bude hradit Tvoja poistovna? Nieco navyse, ci len pripadny rozdiel?
Myslim, ze peniaze si od NDS vypyta Tvoja poistovna :)
lujza.j
03.02.15,09:32
verím,že si nasrdený a silno....tiež by som bola....ale buď rád,že ťa to nezabilo.....v tomto štáte je to tak ako to je:(.....ak chceš míňať energiu a nervy...tak sa naťahuj s nimi...možno dať do tv.....
misoft
03.02.15,11:30
Jaj chlape! Nemôžeš predsa pýtať za jedno dvakrát! Volá sa to obohatenie.
A cestná daň a iné poplatky sú na iné účely... nie na uhradzanie škôd - na to sú poisťovne a poistky...
mareko
03.02.15,12:35
NDS -ka má pre tieto účely poistenie, môžeš si uplatňovať od nich (samozrejme len z jedného poistenia, nie aj aj). Oveľa rýchlejšie a jednoduchšie to ale vybavíš zo svojej havarijnej poistky.
Manko Benčaj
05.02.15,10:30
no tak auto uz mam opravene a vsetko sa zaplati z havarijnej poistovne aspon vetsina, odpisali mi aj z NDS,že mam poslat cislo riesenia z policie a faktury kolko ma stala oprava a cislo uctu kde mi to potom mozno uhradia.chcem sa opytat ci sa to bere ako obohacovanie ako vysie ste mi to pisali, vsak je to take iste ako ked sa mi stane uraz a som poisteny v 2ch poistovniach a zaplatia mi za ten isty uraz 2krat. poprosim vás o odpoved ci to mam vyskusat riesit alebo nie. dakujem za odpoved
ivka70
05.02.15,12:21
Poistenie majetku a poistenie zdravia maju rozlicne podmienky, pri majetku vyslovene zakon hovori o tom, ze ak sa uplatnuje poistenie z viacerych poistiek, moze byt suma z kazdeho poistenia len do vysku skody, nemozes dostat viac.
Cize nemozes dostat aj nahradu skody z havarijnej poistky aj od NDS.
Riesit z NDS by to mala tvoja poistovna, ktora by od nich vymahala tvoju spoluucast na havarijmom poisteni, ine nie.