karol1karol
03.02.15,11:30
Dobrý deň,
Poprosil by som Vás o radu. Fotil som sériu ateliérových fotografií jedla pre rýchle občerstvenie. Fotenie bolo na zákazku a iba pre tento jeden podnik. Podnik tieto foto odovzdával nemenovanej firme s bieločerveným logom, ktorá mu riešila pitný režim a tlač produktov. Majiteľ podniku nepodpisoval žiadne súhlasy aby mohli použiť foto aj inde. Svoje foto som objavil na konkurenčnej predajni v inom meste. Ako mám tento problém riešiť a aké sú predpoklady vyrovnania môjho ušlého zisku prípadne porušenia autorských práv?
Ďakujem
S pozdravom
duves
04.02.15,05:56
nemal si otazku aj na ephoto.sk?
duves
04.02.15,06:12
Mne niekto dal prispevok, vysvelenie k fotografii tu: http://www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/474717/lucia-a-lamasar/
Ing. Ľubomír Janoška
04.02.15,06:54
Každé použitie diela podlieha súhlasu autora. Ak ste neposkytli neposkytli licenciu (právo používať dielo určeným spôsobom) ani ste na nikoho nepreviedli autorské práva, ide o použitie diela bez Vášho súhlasu a porušenie autorského zákona.
Mali by ste osloviť toho, kto bez Vášho súhlasu dielo používa a buď mu navrhnúť dohodu alebo ho vyzvať na bezodkladné ukončenie používania diela. Ak to nevýjde, nafotiť dôkaz, zabezpečiť neutráneho svedka a - žaloba na súd.