Lenka_92
03.02.15,12:25
Dobrý deň,

bývame na 8. poschodí (najvyššom) v okrajovom 3-izbovom byte, ktorý je orientovaný na severnú stranu. Máme už 11 rokov problémy so zvodom dažďovej vody, ktorý sa nachádza nad našou spálňou. V lete v roku 2004 bola obnovovaná strecha, bez zateplenia. V jeseni toho istého roku začali problémy so zvodom, objavuje sa na strope v rohu mokrý fľak a pleseň (viď. foto v prílohe) o priemere cca 1 metra, ktorú riešime neustále na vlastné náklady rôznymi nátermi či prípravkami. Vystupňovalo sa to až do tej miery, kým voda nezačala kvapkať zo stropu na nábytok a necítili sme sa doslova „ako v jaskyni“, museli sme ju zachytávať. Žiadali sme domovníka, aby sa to začalo riešiť ešte v počiatku, ten nás zakaždým odbil argumentmi, že nedostatočne vetráme (akoby sme vlhkosti v byte nemali už dosť) a pod. Zašli sme teda osobne na OSBD (neriešili sme to písomne, budova je blízko nášho bydliska). Po 9 rokoch od vzniku tohto problému (2004) sa konečne prišli pozrieť na stav bytu odborník s termokamerou a zamestnankyňa OSBD, vykonali obhliadku, odfotili poškodené miesto a odišli s tým, že sa to musí opraviť. V jeseni roku 2013 bola vykonaná oprava na streche okolo zvodu (údajné použitie termobetónu). Dúfali sme, že bude po problémoch, ale s príchodom jesene sa to opäť vrátilo. Opäť sme informovali a žiadali OSBD o odstránenie problému a náhradu škody. Zamestnankyňa OSBD nás odbila s tým, že sme povinní si zakúpiť elektrický odvlhčovač na vlastné náklady. Medzitým sme žiadali niekoľkokrát domovníka o zvolanie schôdze za účelom opravy a izolácie strechy. Ten sa samozrejme zbavuje svojej zodpovednosti a posielal nás neustále na OSBD, aby sme si problém riešili sami. Po tom (ani zďaleka) všetkom sme sa obrátili na predsedu OSBD, ktorý doposiaľ nebol vôbec informovaný o danom probléme, boli pri ňom domovník a zamestnankyňa OSBD, ktorí dokázali poprieť, čo sa len dalo, vykreslili sa pred predsedom ako „ohľaduplní a ochotní pomôcť“ a neochotu spolupracovať pripísali nám.
V januári tohto roku bol opäť prizvaný odborník (ten istý ako predtým) na kontrolu stavu bytu spolu so spomínanou zamestnankyňou OSBD, ktorá na reakciu odborníka, že by bol vhodný odvlhčovač aspoň na prečistenie ovzdušia v izbe, arogantne odvrkla, že sme odmietli prijať elektrický odvlhčovač, ktorý nám vraj ponúkli z fondu opráv (?!).
Momentálne čakáme na verdikt a na to akého ďalšieho prekvapenia sa dočkáme zo strany kompetentných osôb.

Vedel by niekto poradiť ako máme vymáhať úhradu škody za celých 11 rokov (nová omietka, Savo, protiplesňové nátery, termoizolačné nátery)? Dala by sa podať aj nejaká sťažnosť na pracovníkov OSBD a ich postup pri (ne)riešení nášho problému? Už nevidíme žiadnu perspektívu ak to budeme naďalej riešiť so zodpovedajúcimi osobami, ktoré si nás doteraz pohadzovali ako horúci zemiak.

Podotýkam, že platíme 2 poistky, za byt + za panelák. Informovali sme sa aj v poisťovni, lenže poistka sa vraj nevzťahuje na náš problém. OSBD o úhrade škody odmieta s nami komunikovať, podľa nich sa to z fondu spoločných opráv uhradiť nedá.

Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.
sito
03.02.15,19:30
Len debil môže povedať, váš byt, vaša pleseň!

Dom je v spoluvlastníctve vlastníkov bytov dome a v správe OSDB?

Ak je príčinou plesní strecha, zvod dažďovej vody z nej jedná sa o spoločnú časť domu a spoločné zariadenie domu.

182/1993, § 2

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

(10) Opravou sa na účely tohto zákona rozumie odstránenie čiastočného fyzického opotrebovania alebo poškodenia spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva z dôvodu ich uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu.

§ 10

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Elektrický odvlhčovač, nech si strčia ...

Ak je dom len v správe OSBD, vlastníkom domu sú jeho spoluvlastníci v konečnom dôsledku oni sú zodpovedný za uvedený stav spoločnej strechy a zvodu vody zo strechy.

Ale,

§ 8b

(2) Pri správe domu je správca povinný

b) dbať na ochranu práv vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a uprednostňovať ich záujmy pred vlastnými,

h) vypracúvať ročný plán opráv, ktorý zohľadní najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky údržby a opráv domu na kalendárny rok,

Takže zo zákona je to povinnosť správcu, OSBD zabezpečiť odstránenie pôvodu plesní v byte, ak sú spôsobené nefunkčnou strechou a zvodom vody z nej. To nepopierajú, či?

Ohrozujú nie len váš majetok, zariadenie bytu, ale aj vaše zdravie, že?
mackoivan
04.02.15,08:44
osobne by som tipoval, že pliesne spôsobuje to, že v mieste zvodu je strešný plášť nedostatočne tepelne odizolovaný- možno je to zaliate len prostým betónom. Otvotiť strechu - obnažiť dažďový zvod v prechode cez strešnú konštrukciu a poriadne zvod opraviť a strechu tepelne zaizolovať To nemá správca 600 Eur?
Lenka_92
04.02.15,12:16
Áno, sme spoluvlastníkmi a dom je v správe OSBD.

Ďakujem za všetky vyčerpávajúce odpovede, aj keď sme si boli vedomí všetkých týchto faktov, teraz ich aspoň vieme potvrdiť. Smutné je, že ľudia, čo by mali ovládať tieto zákony a riadiť sa nimi na ne zvysoka kašlú. Navyše si to neuvedomujú ani naši susedia, ktorí nám doslova povedali do očí spolu so správcom - domovníkom, že je to náš problém, v našom byte, tak si ho máme riešiť sami. Kto sám nemá problém, tak si môže pískať...
Celý čas žiadame o odstránenie tejto chyby, ale aj keď sa niečo konalo, tak len za najnižšiu čiastku, len aby sa šetrilo (hlavne že OSBD má zateplenú celú budovu a v nej nový nábytok a nedávno sa maľoval sokel paneláku a vnútro vchodu, na tom veru šetriť nechceli).
Posledná "oprava" bola zrejme naozaj typu zalejme betón a uvidíme, čo sa stane. Peniaze určite sú a každý to dobre vie, veď sú to vlastne naše peniaze, ktorú sú čerpané do fondu opráv.

Dodnes nedokážem pochopiť ich konanie, čo tým chceli docieliť, veď keby sa o to riadne postarali iba raz, mohli sme mať už všetci dávno pokoj a hlavne my ako rodina. Uvidíme, čo podniknú najbližšie ale viem, že toto im tak ľahko neprejde. Minimálne sa o ich praktikách dozvie celý štát. A môžu byť ešte radi, že zatiaľ nikto z členov rodiny nemá minimálne astmu kvôli plesni.
danamikl
05.02.15,18:32
Lenka, ja mam skoro taky isty problem, prechadza mi popri vstupnym dveram do bytu odpadova rura na dazdovu vodu, ktora je zrejme derava, vzdy, ked prsi, pripadne sa topi sneh, mam celu stenu od hora dole vlhku a cim dalej viac sa mi rozmaha plesen... To som na 10.poschodi, bola som u slecny na poslednom, t.j. 12.poschodi a ta ma stenu od hora dole ciernu od plesne... Nechcem si predstavit, co toto svinstvo robi z dychacou sustavou. Ja som to par rokov dozadu riesila s predsedom SVB a ten ma poslal do kelu rovnako ako Vas, ze je to moj problem a mam si sama riesit... Asi mam vyburat stenu a na vlastne naklady pre cely panelak menit odpadovu ruru... Viete, nakolko ta rura prechadza len cez 1 zo 6 bytov na poschodi, netrapi ich to a nechcu to odstranit. Kazdopadne vdaka Vasmu problemu a informaciam od ludi, ktori Vam odpovedali sa to pokusim konecne riesit aj ja. Ako ste postupovali dalej? Volali ste na SVB? Podarilo sa Vam to niekam posunut? Vdaka.
Lenka_92
06.02.15,09:17
danamikl, to uz je nehoraznost, ked to zasahuje viacero bytov a aj tak to nikto nechce riesit. Spadame pod bytove druzstvo, cize to je najdalej, kde sme sa mohli s nasim problemom dostat a rovnako nas odbil jeho predseda. Ten bol spociatku ustretovy, lenze mozeme podakovat zamestnankyni a nasmu spravcovi za hluposti, co mu nahovorili, odvtedy zmenil pristup a vsetci s nami zametaju ako so spinou. Ani nevypisujem co vsetko sme museli pocuvat, len rozum sa z toho pozastavuje. Chcu nas presvedcit o tom, ze zvod je v poriadku a ten premoceny strop v spalni je z vyparov z kuchyne (podotykam, ze kuchyna je na druhom konci bytu, no neviem akym zazrakom alebo fyzikalnym zakonom by sa nam prave v spalni mohla vyzrazat para a prave na tom jednom mieste, s ktorym sme az do poslednej rekonstrukcie strechy v zivote problem nemali).

Uz sami nevieme co robit, len dufame, ze sa konecne spamataju alebo si pockame, kym sa opat nebude menit strecha, co by zase trvalo nejake roky (?). Zatial sa chceme obratit na televiziu - spravodajstvo. Dalo by sa to riesit aj sudnou cestou, pretoze dotycni sa nedrzia zakonov, ktore by mali ovladat spamati a ako sito poznamenal, ohrozuju nas majetok a najma zdravie. Mozno by Vam pomohol iny pristup, cize odvolat predsedu a zvolit noveho, ale to chce velku podporu susedov (tej sa my uz nikdy nedockame). Drzim Vam palce, nech sa to konecne pohne a keby sa nieco u nas zmenilo, dam vediet.
danamikl
11.02.15,10:11
Nestacim sa cudovat Lenka. Moja situacia je podobna, problem nastal kratko po tom, co som kupila byt (resp.vzdy tam musel byt, len ukazal sa az ked zacalo viac prsat/snezit), vtedy som sa to snazila riesit, bola som za susedmi na vyssich poschodiach, ktori zvod mali odhora dole cierny od plesne, strasny hnus, len tí ma hned demotivovali, ze predseda nie je ochotny nic riesit..Tak aj bolo, zasmial sa mi do tvare a nic sa nerieislo. Potom som bola v zahranici, takze som to neriesila a odkedy som spat, je novy predseda, tak som dufala, ze bude chciet pomoct. Ked som mu volala nejaky cas dozadu, tvaril sa ochotne, az som bola prekvapena, akonahle prisiel a videl, zacal mi tvrdit, ze si vymyslam, ze ked prsi a snezi je to odhora dole mokre... V tie dni to bolo len do polovice, no napriek tomu rozsirujucu plesen bolo vidiet. Tvrdil mi, ze ho mam zavolat, ked to bude mokre. To som opat urobila tento tyzden, videl to, ale mam pocit, ze riesenie zas nikde. Uz sa chystam, ze ked sa to do mesiaca nezacne proaktivne riesit, tak to naozaj podam na sud, uz mam toho handrkovania sa akurat dost. Jasne, oni problem nemaju, lebo cez ich byty dazdovy zvod nejde. Dalsia vec, neviem, ci mate poistku na byt/budovu, ale dozvedela som sa, ze aj ta by to mala kryt a mali by Vam ciastocne nahradit skodu.
A dakujem za Vase slova, aj ja dufam, ze vo Vasom pripade sa to konecne zacne riesit.