Mayline
03.02.15,12:25
Daňový subjekt má príležitostné príjmy z §8, ods.1, písm.a Zákona o dani z príjmov, ktoré môžu byť znížené podľa ods.2 o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Môže si daňovník uplatniť do výdavkov spotrebu PHM / len nákup PHM alebo aj sadzbu na 1km/ pri použití vlastného motorového vozidla, ktoré použil na dosiahnutie týchto príjmov? Kde je uvedené v príjmoch z §8, ktoré výdavky preukázateľne vynaložené môže použiť a ktoré nie?
marjankaj
03.02.15,11:55
Nie je to možné. V §8 sa to neuvádza.
Preukázateľné výdavky musia byť doložené dokladom o zaplatení.
§8/2
----------------------------------
Dobrý deň,

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami sú aj výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu ( zákona o cestovných náhradách), a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste V súvislosti s uplatňovaním daňových výdavkov musí byť v súlade s ustanovením § 19 ods. 2e) ZDP splnená podmienka, že daňovník musí činnosť vykonávať v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva. Len ak je splnená táto podmienka, môže si podnikateľ uplatniť výdavky podľa citovaného ustanovenia zákona ( aj stravné vo výške stanovenej zákonom o cestovných náhradách). Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti zákon o dani z príjmov priamo nedefinuje. Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzku, kanceláriu a podobne.

Z uvedeného vyplýva, že výdavky na vlastné motorové vozidlo nezaradené do OM si môže uplatniť daňovník ktorý dosahuje príjem podľa § 6 ods.1 a 2.

---
S pozdravom,
Mgr. Margaréta Vajsová
Kontaktné centrum podpory
Finančné riaditeľstvo SR
Mayline
03.02.15,12:11
Ďakujem za reakciu. A doklad z ERP o nákupe PHM nie je doklad o zaplatení? A práve o to mi ide, keď sa to v tom §8 neuvádza, ani nezakazuje, tak podľa čoho vyplýva, že to nie je možné? Resp. ktorý § to vylučuje?
Mayline
03.02.15,12:15
Napr. niekto predá jednorazovo drevo a odvezie ho kupujúcemu, nemôže si účtovať PHM do výdavkov?
marjankaj
03.02.15,12:54
PHL by si mohol. Ale asi by som to rozpísal v zmluve. Za drevo toľko a za dopravu toľko.
Mayline
03.02.15,13:24
Znamená to teda, že neplatí to, čo ste uviedol v prvej odpovedi na moju otázku? Vedela by som aj viac príkladov, kde podľa mňa spotreba PHM je výdavkom vynaloženým na dosiahnutie príjmu z §8.
marjankaj
03.02.15,13:29
Spotrebu musíš preukázať. Teda bloček o nákupe PHL, počet kilometrov a výpočet.
Mayline
03.02.15,13:49
Myslela som nato, že neplatí veta uvedená v odpovedi: "NIE JE TO MOŽNÉ". Z tejto našej konverzácie vyplynulo, že je to možné, aby sa k príjmom z §8 použili preukázateľne vynaložené výdavky a to aj spotreba PHM. Ďaľšia otázka je, či len nákup PHM alebo aj sadzba za 1 km pri použití súkromného auta. To, že spotrebu preukazujem, je jasné.
marjankaj
03.02.15,13:57
Nie je určite možná základná náhrada 0,183 €/km.
Tú si môže uplatniť iba podnikateľ podľa §6 ods.1-2, alebo zamestnávateľ vyplácajúci cesťák.
avalik
03.02.15,14:04
sadzbu na 1km - teda základnú náhradu podľa § 7 ZoCN určite nie
- pretože nejde o náhrady zamestnancovi podľa § 19 ods. 2 písm. d)
- a tiež nie je to výdavok podľa § 19 ods. 2 písm. e) ... výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti ...

možno podľa § 19 ods. 2, písm. l) - PHL, doložené bločkami a dokumentáciu jázd v súvislosti s daným príjmom a prípadne doložené nejakou zmluvou s odberateľom

ale asi by bolo lepšie požiadať FS o usmernenie a uviesť v otázke konkrétne výdavky
veronikasad
03.02.15,14:06
Nestačí preukázať dokladom o nákupe, musíš urobiť prepočet podľa priemernej spotreby, počtu najazdených km a ceny v čase nákupu (rovnako ako u živnostníka)
Mayline
03.02.15,14:11
Od nich som dostala odpoveď, kde sa odvolávajú na §19 ods.2 písm.e), ako vždy citujú len zákon. Nevyjadrujú sa k §8. Dnes som dala ďaľší dotaz. Práve preto polemizujem o tom, lebo stále ma nikto nepresvedčil žiadnou argumentáciou, ktorá má oporu v zákone, že tie preukázateľne vynaložené výdavky k príjmom z §8 nemôžu byť PHM. Ale možno sa ja mýlim.
avalik
03.02.15,14:14
mozes pridat do svojej otazky aj otazku pre fs a ich odpoved? dik
marjankaj
03.02.15,14:15
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady)
1. do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a a len, ak nebolo zahrnuté do obchodného majetku v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach u tohto daňovníka, uplatní aj výdavky (náklady) do výšky základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87) alebo
2. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,


Vidíš tam niekde spomenutý §8?
veronikasad
03.02.15,14:19
nie je tam spomenutý § 8, ale podľa popisu zadávatelky neide ani o pracovnú cestu, ale preukázanie skutočných výdavkov súvisiacich s príjmom podľa § 8. Či sa dá "primerane" uplatniť podľa prvej vety bodu 1, ťažko predpokladať ako to dopadne pri kontrole.
Mayline
03.02.15,15:20
odpoved z FS na moju otázku, ktorá bola položená tak ako tu na porade, je táto:

Dobrý deň,

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami sú aj výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu ( zákona o cestovných náhradách), a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste V súvislosti s uplatňovaním daňových výdavkov musí byť v súlade s ustanovením § 19 ods. 2e) ZDP splnená podmienka, že daňovník musí činnosť vykonávať v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva. Len ak je splnená táto podmienka, môže si podnikateľ uplatniť výdavky podľa citovaného ustanovenia zákona ( aj stravné vo výške stanovenej zákonom o cestovných náhradách). Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti zákon o dani z príjmov priamo nedefinuje. Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzku, kanceláriu a podobne.

Z uvedeného vyplýva, že výdavky na vlastné motorové vozidlo nezaradené do OM si môže uplatniť daňovník ktorý dosahuje príjem podľa § 6 ods.1 a 2.

---
S pozdravom,
Mgr. Margaréta Vajsová
Kontaktné centrum podpory
Finančné riaditeľstvo SR
Mayline
03.02.15,15:26
... sa to tu rozbehlo trošku mimo podstaty / nejde mi až tak o konkrétne dokladovanie a prepočty spotr.PHM/ ale hlavne o to, či prejdú tie výdavky na PHM ako preukázateľne vynaložený výdavok k príjmom z § 8, tak som to aj jasne napísala, lebo podľa mňa znenie §19 ods.2písm.e) nevylučuje uplatnenie PHM pri príjmoch z §8, aj v citivaní tohto paragrafu, ktorý mi ako odpoveď prišiel z FS, sa nepíše, že LEN pri týchto príjmoch
Mayline
03.02.15,15:30
nevidím tam §8, ale chápem to tak, že §19 rieši výdavky k príjmom z §6, no keď sa pri príjmoch z §8 môžu uplatniť preukázateľne vynaložené výdavky, tak pre mňa to znamená, že je prípustné aj PHM a že žiadny § to nezakazuje, resp.nevylučuje, nie je tam ani taxatívne vymenované, čo sa môže a čo nie
marjankaj
03.02.15,15:30
A ty dosahuješ príjem podľa §6 ods.1 a 2?
Veď sa nauč čítať. A skús aj pochopiť napísané.

§2
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, pričom pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods. 2 písm. t), v akej sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, ak tento zákon neustanovuje inak,

Ustanovuje niektorý paragraf výdavky inak?
marjankaj
03.02.15,15:33
Tebe nestačí, čo tu tvrdí avalik, veronikasad a dokonca aj FS?:eek:
Mayline
03.02.15,15:34
marjankaj, nechápem čo riešiš za otázku o príjmoch z §6, keď jasne od začiatku otázky sa pýtam na výdavky k príjmom §8, ale radšej kašli nato, ako sa rozčuľovať
marjankaj
03.02.15,15:37
Netušil som že sa bavím s Mongolom.:eek:
Výdavky k príjmom podľa §8 sú uvedené v §8. Tak sa §19 neoháňaj.
Dopísal som ti to do mojej odpovede.
Mayline
03.02.15,15:51
tak mi ich pošli, keď lepšie čítaš,konkrétne k príležitostnému príjmu §8,ods.1,písm.a), /ide o jednorazové vypracovanie vyjadrenia z pohľadu životného prostredia k jednému projektu na stavbu/, dotyčný sa niekoľkokrát stretol s investormi a bol si obzrieť miesto stavby, ktoré je vzdialené od miesta jeho bydliska cca 200 km na vlastnom aute, čo by si dal do výdavkov okrem papiera a ceruziek za 0,20 ?
marjankaj
03.02.15,15:53
No ak máš iba doklady o nákupe papiera a ceruzky, tak si na tom biedne. Mal si ísť taxíkom. Taxikár by ti vydal doklad.

Ešte ti opíšem jeden paragraf
§19
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť LEN v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
Mayline
03.02.15,16:07
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, si výborný,posielam samé pochvaly, ani nevieš, ako si mi nechtiac pomohol, keď taxík, tak aj PHM, teba musí človek riadne dopáliť, aby si išiel na plné obrátky a potom len tak perlíš :) tak končím k tejto téme, lebo toto už fakt poraďákov nezaujíma
avalik
03.02.15,16:08
Mayline, pani Mgr. by som odpovedala, ze otazka nebola zodpovedana kompletne a preto ziadas o doplnenie ci je mozne zahrnut vydavky za PHL pri prilezitostnych prijmoch podla § 8. Pripadne aby otazku posunula osobe kompetentnej sa vyjadrit k vydavkom pri prilezitostnych prijmoch aj s uvedenim prikladov.
marjankaj
03.02.15,16:11
Valika, veď nevieš ako sformulovala otázku na FS. Ani sama si to nepamätá.
Mayline
03.02.15,16:11
áno, to som dnes urobila, tak čakám, ak dostanem odpoveď, určite to sem pripnem, možno sa mýlim, len hľadám cestu, ako sa to dá
marjankaj
03.02.15,16:13
Veď o PHL som tu písal o 14:54.
Teda ak ich vydokladuješ. A ja by som si ich nechal aj zaplatiť od odberateľa. Predsa nebudem riskovať, že odmena bude nižšia ako tie PHL.
Mila123
03.02.15,16:18
daj si pozor, aby tieto príjmy neboli klasifikované nie ako jednorázové, príležitostné porp. náhodilé príjmy....
marjankaj
03.02.15,19:04
Veľmi správna pripomienka.;)
Mayline
04.02.15,09:06
tento problém teraz neriešim, to je o inom, ide mi o tie výdavky, ale každopádne správna pripomienka
Mayline
05.02.15,13:21
Tak pani z FS mi dnes osobne zavolala a zhodli sme sa na tom, že pri konkrétnej situácii pri príjmoch z §8 sa môžu využiť preukázateľne vynaložené výdavky, a to aj spotreba PHM podložená nákupom PHM. Požiadala som ju, nech mi pošle vyjadrenie aj na mail, tak prikladám:
"Dobrý deň,
Ostatné príjmy vzhľadom na rôznorodosť príjmov fyzických osôb nie sú taxatívne vymenované v zákone o dani z príjmov. Nie sú to príjmy zo závislej činnosti, z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu a z kapitálového majetku.

Táto časť je zameraná na vybrané druhy ostatných príjmov podľa § 8 zákona, ktoré sa v podávanom daňovom priznaní uvádzajú ako „iné“.

Od takýchto ostatných príjmov uvádzaných v podávanom daňovom priznaní ako „iné“ možno odpočítať len skutočne vynaložené výdavky, ktoré daňovník preukáže hodnovernými dokladmi."

Samozrejme je to na výklade každého zainteresovaného a obhájení si tejto skutočnosti pri kontrole.