abecednik
03.02.15,16:16
Dobry den, na sud som podal navrh na zrusenie s.r.o. sudom pre neakivitu. Obaja spolocnici su po smrti, spolocnost je neaktivna viac ako 15 rokov. V navrhu som uviedol, ze sa nekonali valne zhromazdenia, ze si spolocnost nesplnila povinnost ulozit odo zbierky listin uctovnu zavierku a rovnako ze spolocnost nesplna podmienku ziveho pravneho vztahu k sidlu. §68 ods. 6 body a, f, g.

Na moje pocudovanie sudkyna mi poslala vyzvu aby som uhradil 100 eur sudny poplatok inak konanie zastavi. Minuly tyzden doslo rozhodnutie ze konanie zastavuje, a mam 15 dni na odvolanie proti tomuto rozhodnutiu.

Uprimne povedane, nerozumiem na zaklade coho sud pozaduje odomna ako oznamovatela 100 eur ak nemam ziadny pravny vztah k uvedenej spolocnosti a v zakone je napisane, ze sud moze konat aj z vlastnej iniciativy ak su mu uvedene skutocnosti zname.

Vie niekto poradit? Ma zmysel sa odvolat a pozadovat aby sud konal aj bez zaplatenia sudnych poplatkov?

M.
misoft
03.02.15,15:42
No ale súd predsa nekoná z vlastnej iniciatívy. Podnet (návrh) si predsa podal TY!
Alebo si myslíš, že ty napíšeš a akože to ONI iniciovali?
abecednik
03.02.15,16:24
Mozete mat pravdu, vychadzam vsak z toho ze sud moze konat ex offo, ak zisti ze...(taxativne urcuje zakon). Pochopte ma prosim, ta firma je uz 15 rokov neaktivna a neplni si zakonne povinnosti, ja k nej nemam ziaden pravny vztah - preto platit za to 100 eur mi pride hlupost. Mne odpoved sudu pride obdobna tomuto prirovnaniu - Nahlasite obecnemu uradu, ze pri ceste za krikmi je skladka... a urad vam odpise, ze ok... zaplatte nam 100 eur za jej odpratanie.

Nemam pravne vzdelanie, ale pokial viem navrh ktory som podaval ma byt vybaveny bezplatne.
karakul
03.02.15,16:30
... neplať nič...
Spoločnosť bude musieť od roku 2014 platiť daňovú licenciu... ak ju nezaplatí, daňový úrad asi začne konanie sám.
avalik
03.02.15,16:43
Nemal si podávať návrh na zrušenie sro, keďže asi nie si osoba s právnym záujmom. Mal si dať na súd podanie, ktoré nemá náležitosti návrhu.


Obchodný zákonník
(6) Súd na návrh štátneho orgánu, na návrh osoby, ktorá osvedčí právny záujem, alebo aj z vlastného podnetu rozhodne o zrušení spoločnosti, ak


Konanie vo veciach obchodného registra a rozhodovanie o námietkach proti odmietnutiu vykonania zápisu

§ 200a

(2) Konanie vo veciach obchodného registra môže registrový súd začať aj bez návrhu.

(3) Ak sa konanie vo veciach obchodného registra začína na návrh, tento návrh musí byť doložený listinami preukazujúcimi skutočnosti, ktoré sa majú do obchodného registra zapísať. Podanie, ktoré nemá náležitosti návrhu, sa považuje za podnet na začatie konania bez návrhu.



§ 42

(1) Podanie možno urobiť písomne, ústne do zápisnice, elektronickými prostriedkami alebo telefaxom. Podanie obsahujúce návrh vo veci samej alebo návrh na nariadenie predbežného opatrenia, ktoré bolo urobené elektronickými prostriedkami, treba doplniť písomne alebo ústne do zápisnice najneskôr do troch dní; podanie, ktoré bolo podpísané zaručeným elektronickým podpisom, doplniť netreba. Podanie urobené telefaxom treba doplniť najneskôr do troch dní predložením jeho originálu. Na podania, ktoré neboli v tejto lehote doplnené, sa neprihliada.

(2) Každý okresný súd je povinný spísať podanie do zápisnice a postúpiť ho bez prieťahu príslušnému súdu. Také podanie má tie isté účinky, ako keby sa stalo priamo na príslušnom súde.

(3) Pokiaľ zákon pre podanie určitého druhu nevyžaduje ďalšie náležitosti, musí byť z podania zjavné, ktorému súdu je určené, kto ho robí, ktorej veci sa týka a čo sleduje, a musí byť podpísané a datované. Podanie treba predložiť s potrebným počtom rovnopisov a príloh tak, aby jeden rovnopis zostal na súde a aby každý účastník dostal jeden rovnopis s prílohami, ak je to potrebné. Ak účastník nepredloží potrebný počet rovnopisov a príloh, súd vyhotoví kópie na jeho trovy.

--------------------------
Takže, nechaj sudkyňu, nech zastaví konanie. A urob podanie do zápisnice na súde ako je uvedené vyššie. Uveď tam skutočnosti, ktoré sú ti známe a nič nenavrhuj - súd nech koná.

Hádam mi tento postup poraďácki právnici odobria ;)
abecednik
03.02.15,16:46
Ak jestvuje dovod preco som podaval navrh, je to preto, aby na adresu byvaleho bydliska nechodili obalky na meno mojej matky ktora je viac ako 15 rokov po smrti. Platit samozrejme ziadny poplatok nebudem. Ja som v tej spolocnosti nikdy nefiguroval a nemam k nej pravny vztah. Slo mi len o to ci sa predsa len proti rozhodnutiu sudkyne neodvolat, mam totiz zato ze ak su im uvedene skutocnosti zname(a po mojom podani uz jednoznacne a preukazatelne su) maju konat.
abecednik
03.02.15,16:50
Ok to znie dobre.. poznacim ci to a urobim tak ako si poradil. Velmi pekne dakujem.
avalik
03.02.15,17:09
obchodne podiely spolocnikov neboli prededene? konatelom bol spolocnik?
abecednik
03.02.15,17:28
nie obchodne podiely neboli sucastou dedicskeho konania. V sro boli dvaja spolocnici a sucasne boli aj konatelia. Matka zomrela pred vyse 15 rokmi druhy konatel/spolocnik bol cudzi statny prislusnik a co som zistiloval pred podanim toho navrhu - tak je uz asi 3 roky mrtvy.
Wes
30.04.15,09:55
Nemáte náhodou niekto vzor podnetu? Čo musí obsahovať a čo nie, aby nebol chápaný ako návrh? ďakujem