milagros208
03.02.15,20:11
Chcela by som sa spýtať. Je podľa zákona o ochrane osobných údajov v poriadku, ak obec použila osobné údaje /rodné číslo/ poslanca na prihlásenie do SP, pravdepodobne z matriky bez jeho vedomia a teda na iný účel ako boli určené? Vďaka.
Dav
04.02.15,06:35
Protiotázka by bola, prečo poslanec nepredložil obci svoje osobné údaje na potrebné zaevidovanie v SP. Okrem toho, ak bol evidovaný v zozname kandidátov, tak v tomto zozname muselo byť jednojednoznačné určenie jeho osoby a údaj rodné číslo vôbec nemusel byť z matriky, ale zo zoznamu poslancov.
Ing. Ľubomír Janoška
04.02.15,06:47
Ak ide o prihlásenie v súvislosti s odmeňovaním poslanca za výkon funkcie, tak je povinnosťou obce prihlásiť ho na sociálne poistenie a k tomu nie je potrebný súhlas dotknutej osoby.
Podľa dostupných informácií zrejme nebola s dotknutou osobou spísaná dohoda, ale to treba hodnotiť so zreteľom na fakt, že povinnosť obce vyplácať odmenu (a odvádzať preddavky) vznikla zvolením dotknutej osoby za poslanca a účinnosťou uznesenia o vyplácaní odmien poslancom.
milagros208
04.02.15,08:23
Ďakujem za odpoveď. Súhlas k prihláseniu na sociálne poistenie nie je síce potrebný, ale odkiaľ mala obec údaje potrebné na prihlásenie /bez rodného čísla nie je možné/, keďže ako kandidát na poslanca udal len meno, priezvisko, vek, povolanie a bydlisko? A žiadne iné údaje obci neposkytol? Tieto údaje obec nezískala od poslanca, ale z iných zdrojov. Ďakujem.
milagros208
04.02.15,08:27
Osobné údaje nepredložil, pretože nemal tušenie, že ho obec ide prihlásiť na sociálne poistenie. Ak by si obec vyžiadala jeho údaje kvôli prihláseniu na SP, bol by sa to dozvedel. A ako kandidát na poslanca neuvádza svoje rodné číslo, ktoré je potrebné na prihlásenie do SP.
Ing. Ľubomír Janoška
04.02.15,08:56
Obec určite mala rodné číslo kandidáta na poslanca v evidencii obyvateľstva (podľa zákona o hlásení pobytu), možno aj v matrike (tú vedú iba niektoré obce). Otázne je, či si obec bude vedieť obhájiť, že osobný údaj získaný na určitý účel spracovania použila na iný účel spracovania - je to na jednej strane porušenie zákona o ochrane osobných údajov, na druhej strane je možné predpokladať, že išlo o núdzové, vynútené riešenie vzhľadom na nahlasovacie termíny do SP a časovú tieseň - k tomu sa neviem vyjadriť, to by som musel poznať konkrétne dátumy (a vedieť, či obec mala snahu získať RČ priamo od poslancov a či na to bolo dosť času).
Ing. Ľubomír Janoška
04.02.15,09:01
Poriadok odmeňovania obce (poslancov) by mal byť zverejnený (spôsobom v mieste obvyklým), ak ho obec nezverejnila, tak treba začať odtiaľto.
milagros208
04.02.15,09:14
O časovú tieseň asi nepôjde. Podľa toho čo som čítala, povinnosť prihlásenia poslanca do SP je v prípade splnenia dvoch podmienok a to vznikom právneho vzťahu /sľub poslanca/ a vznikom práva na odmenu /schválenie zásad odmeňovania/. Sľub bol zložený 04.12. a zásady boli schválené 11.12. Poslanec mal byť prihlásený dňom splnenia obidvoch podmienok a to 11.12. Do SP však bol prihlásený dňom 04.12. Žiadne údaje obec od poslancov nevyžadovala a preto poslanec ani nevedel, že ho obec ide prihlásiť do SP. Ja som sa pýtala na inom mestskom zastupiteľstve a tu mi povedali, že v deň sľubu poslancov im boli odovzdané osobné dotazníky s klauzulou súhlasu so spracovaním osobných údajov a dňom schválenia zásad odmeňovania tieto údaje boli použité na nahlásenie do SP.
Dav
04.02.15,09:20
Kým nebol zákon o ochrane osobných údajov, neboli sme takí hákliví na tieto údaje... veď ak má pocit, že sa mu deje krivda, nech sa obráti na úrad so žiadosťou o prešetrenie. V krajnom prípade nech sa vzdá mandátu poslanca-tak jeho údaje nebudú nikde uvádzané
milagros208
04.02.15,11:12
Áno, v niektorých prípadoch sa s týmto zákonom preháňa. Ale tu nejde len o "osobné údaje", ale aj o škodu, ktorá tým vznikla. Tým, že ho obec prihlásila do SP, prišiel o predčasný dôchodok, ktorý bol jeho jediným príjmom. Ak by bolo všetko urobené po správnosti a obec si vyžiadala jeho údaje na prihlásenie do SP, bol by na to včas reagoval a buď by sa vzdal mandátu poslanca alebo odmeny, na ktorú by mal nárok niekedy o pol roka a nebol by tak prišiel o predčasný dôchodok.
Ing. Ľubomír Janoška
04.02.15,11:15
Pred 11. decembrom neboli poslanci odmeňovani? Nie je v novom odmeňovacom poriadku klauzula o zrušení starého?
Tie dotazníky v inej samospráve, o ktorých píšete, sú správnym riešením. Ale nechcem komentovať problémový prípad, ktorý popisujete, keď neviem, či mala obec nejakú snahu a či bol na ňu čas, viď vyššie.
PS - z pohľadu právneho hodnotenia je potrebné posudzovať aj formu odmeňovacieho poriadku - ak išlo o "prosté" uznesenie, tak malo okamžitú účinnosť, ak malo formu VZN, tak nadobudlo účinnosť (najskôr) až 2 týždne po zverejenení.